Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Car Emin Viktor (1870.-1963.) - književnik

Ne ograničava se samo na područje Rijeke nego na sve osobe koje su ostavile traga u našem kraju.
Pravila foruma
Osobe su poredane abecedno po prezimenima.
Teme otvarate tako da prvo napišete prezime osobe a onda ime , nakon toga poželjno je da stavite godinu rođenja i smrti te zanimanje. Primjer "Kobler Giovanni (1811.-1893.) -povjesničar ".
Unutar rubrike imate forumsku tražilicu.
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 862

Car Emin Viktor (1870.-1963.) - književnik

Post broj:#1  PostPostao/la Adamić » 30.7.2014, 13:52

Osobno slabo se sjećam u školi bilo šta vezano za Viktora Cara Emina. Danas me zanimaju sve osobe iz našeg kraja, jer nekako spada i pod opću kulturu baš zato što su iz našeg kraja. Živjeti u nekom kraju a ne znati da ta neka poznata osoba potječe iz tvojeg mjesta stvara :oops: . :lol:

Pa krenimo u otkrivanje, pokušavam uvijek što manje suhoparno pisati ali biografija nalaže da bude dostupna za sve one koji žele znati više.Bit će stavljena kasnije , sad samo ukratko. Zapravo otvaranje ove teme, potaknula me je riječka kazališna grupa koja nosi naziv upravo po Viktoru Caru Eminu.
Viktor Car Emin
Viktor Car Emin Lovran.jpg
Viktor Car Emin Lovran.jpg (33.78 KiB) Pogledano 639 puta

Ema i Viktor Car

Viktor Car Emin rođen je u mjestu Kraj pokraj Lovrana, 1. studenoga 1870. a umro je u Opatiji, 17. travnja 1963.

Od zaborava je sačuvao znamenitu misao starih kapetana i mornara: Krepat ma ne molat! . Molim našeg člana sposarica da nam kaže u kojoj knjizi i kad izvorno objavljen taj poklič?

U mladosti je radio u školama po Istri i u Opatiji. Zbog svoje protutalijanske aktivnosti morao se 1929. godine skloniti u Sušak. Nakon Drugog svjetskog rata vratio se u Opatiju gdje je ostao do kraja života. Viktor Car Emin je politički angažman u suprostavljanju talijanskim iredentistima i fašistima prenio i u svoje romane, pripovjetke i drame u kojima je prije svega bio zaokupljen svjedočenjem o hrvatskom identitetu Istre. Stoga su osnovne teme njegovih literarnih djela borba hrvatskog puka u Istri, Rijeci i Hrvatskom primorju za očuvanje nacionalne svijesti, te prikaz socijalnih prilika u toj regiji. Bio je tajnik i organizator "Družbe sv. Ćirila i Metoda za Istru".
Gradska knjižnica i čitaonica u Opatiji nosi njegovo ime . Također je po njemu nazvana Osnovna škola Viktora Cara Emina u Lovranu i OŠ "Viktor Car Emin" u Donjim Andrijevcima.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Viktor_Car_Emin

Značajnija djela

Romani i pripovjetke: Na uzburkanom moru (1984); Pusto ognjište (1900.); Usahlo vrelo (1904.); Iza plime (1913.); Starci (1917.); Pod sumnjom (1918.); Nove borbe (1926.); Između dva ognjišta (1930.); Presječeni puti (1938.); Vitez mora (1939.); Neznatni ljudi (1946.);
Kronika: Danuncijada (1946.);
Drame: Zimsko sunce (1903.); Mrtva straža (izvedena 1923.); Vicencica (1934.).
Novele: Mali Učkarić

sposaric
Šegrt
Šegrt

Teme: 3

Re: Viktor Car Emin (1870.-1963.) - književnik

Post broj:#2  PostPostao/la sposaric » 30.7.2014, 14:34

KREPAT MA NE MOLAT izvorno je objavio Viktor Car Emin u priči "Kapitan Ciklon" (objav. u kalendaru "Naš mornar", 1936, ponovljeno u zbirci "Oj, more duboko", str. 107-113, Izd. poduzeće "Pomorstvo", Rijeka, 1952). No, najbolje je da to "ilustriramo" požutjelom 113. stranicom iz istoimene knjige stare već 62 godine:
KREPAT MA NE MOLAT.jpg
KREPAT MA NE MOLAT.jpg (187.65 KiB) Pogledano 633 puta

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#3  PostPostao/la Adamić » 30.7.2014, 14:39

:bravo:
Ma i sken čak. Bravo !

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Teme: 92

Post broj:#4  PostPostao/la Vežičanka » 30.7.2014, 14:52

Ja ću dodati zanimljivu činjenicu da je nastavak Emin svom imenu dodao po imenu svoje žene Eme!

sposaric
Šegrt
Šegrt

Teme: 3

Post broj:#5  PostPostao/la sposaric » 30.7.2014, 18:13

Nije to samo "zanimljiva činjenica", Vežico, to je bila iskrena i velika ljubav. Car nikada nije prežalio smrt svoje Eme /rođ. Jurković, Opatijke/, unatoč vremešnosti, mislim da ga je to na posljetku slomilo.

marintek
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#6  PostPostao/la marintek » 30.7.2014, 19:58

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#7  PostPostao/la Adamić » 30.7.2014, 20:08

s038.jpg
s038.jpg (45.45 KiB) Pogledano 604 puta

Vila Dalibor u kojoj je živio Viktor Car Emin. U njoj se početkom 20. stoljeća okupljala hrvatska intelektualna elita stoji u SR.

Frano Supilo je često pohodio Cara Emina u Opatiji, posjećujući njega i njegovu suprugu Emu u glasovitoj vili Dalibor. Poneki bi puta ondje znao i prenoćiti. Supilo je Caru Eminu u tim zgodama otvoreno govorio o svojim političkim iskustvima, osobnim razočaranjima i nesporazumima sa suvremenicima, ali i budućim svojim planovima.

Emin i njegova supruga bijahu vrlo društveni i gostoljubivi ljudi, koji su u svome domu rado dočekivali svoje brojne znance i prijatelje. Okupljali su se ovdje mnogi hrvatski i strani književnici, raspravljali, družili se i nerijetko drugima čitali svoje najnovije tekstove. Budući da su u to vrijeme mnogi hrvatski literati rado dolazili u Opatiju „da na našem moru traže okrepe, ili pad da u mješavini kupališne gužve nađu kakve nove pobude, podražaje“[33], Emin je imao prilike s njima se upoznati i doći u bliži doticaj. Osim Supila, u Carevoj opatijskoj vili Dalibor, koja bijaše kulturno stjecište pjesnika, umjetnika i znanstvenika, dolazili su uoči Prvog svjetskog rata Milan Begović, Ivan Cankar, Ksaver Šandor Đalski, Milutin Cihlar Nehajev, Dragutin Domjanić, August Harambašić, Vatroslav Jagić, Silvije Strahimir Kranjčević, Antun Gustav Matoš, Milan Marjanović, Josip Kosor, Stjepan Miletić, Vladimir Nazor, Marija Strozzi, Milan Ogrizović, Mihovil Nikolić, Branko Vodnik, Srđan Tucić, Jure Turić, Milivoj Dežman Ivanov, Rikard Katalinić Jeretov i drugi. Osim toga Car bijaše blizak suradnik Dinka Vitezića, Matka Laginje, Vjekoslava Spinčića i Matka Mandića.[34]

vila dalibor.jpg
vila dalibor.jpg (260.94 KiB) Pogledano 604 puta

A ovo je vila s Pećina. Iste su zar ne ?

milic
R13kA
R13kA

Teme: 6

Post broj:#8  PostPostao/la milic » 30.7.2014, 20:28

Vezano za V.C.Emina ima jedna anedota doživljena "u živo".
Godina je oko 1980. i u "3.maj" dolazi raditi mladi dipl.ing. brodogradnje D. Car.
Ja trebam od njega saznati neke podatke. Kad mi je rekao ime i prezime ja, ovako kurjožast, odmah šćeto-neto ga upitam:
- A ča ti je V. C. Emin?
- Nono.- kratko će on.
Ja nešto promrljam u smislu bravo ili tako nešto.
Nastavljam ja dalje s propitivanjem
- A kade bivaš?
- Va Lovrane, va ulice dr. Nila Cara.
A ja prasnem:
- Sad mi još reci da ti je to otac pa ću skočit kroz poneštru!
- Je.
Zaletio sam se da ću skočiti, ali sam se brzo predomislio jer tko bi vam sad ovo ispričao :lol: (ispisao). :pozdrav:
Daj balu mali!

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#9  PostPostao/la Vežičanka » 30.7.2014, 22:06

Adamić napisao:A ovo je vila s Pećina. Iste su zar ne ?

Stara slika je očito vila s Pećina. Malo su to pobrkali iz Sušačke revije, ono, glavno da se vila zove Dalibor, nije važno gdje je.

Ima li tko sliku te vile Dalibor u Opatiji? Jel još podstoji?

Milić, dobra priča :gore Car je inače često prezime našeg kraja pa nije čudo što ti je to zvučalo nevjerojatno.

milic
R13kA
R13kA

Post broj:#10  PostPostao/la milic » 31.7.2014, 07:00

Eto, mislio sam prešutjeti, ali nemrem izdurat.
Ime trećemajca, sad Korejca ili tamo negdje, je ...
Dalibor!
Poveznicu napravite sami.
Daj balu mali!

marintek
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#11  PostPostao/la marintek » 31.7.2014, 09:49

milic napisao:Vezano za V.C.Emina ima jedna anedota doživljena "u živo".
Godina je oko 1980. i u "3.maj" dolazi raditi mladi dipl.ing. brodogradnje D. Car.
Ja trebam od njega saznati neke podatke. Kad mi je rekao ime i prezime ja, ovako kurjožast, odmah šćeto-neto ga upitam:
- A ča ti je V. C. Emin?
- Nono.- kratko će on.
Ja nešto promrljam u smislu bravo ili tako nešto.
Nastavljam ja dalje s propitivanjem
- A kade bivaš?
- Va Lovrane, va ulice dr. Nila Cara.
A ja prasnem:
- Sad mi još reci da ti je to otac pa ću skočit kroz poneštru!
- Je.
Zaletio sam se da ću skočiti, ali sam se brzo predomislio jer tko bi vam sad ovo ispričao :lol: (ispisao). :pozdrav:

http://www.klub-susacana.hr/revija/clan ... Num=68&C=6

marintek
Poznata osoba
Poznata osoba

Post broj:#12  PostPostao/la marintek » 31.7.2014, 10:02

Zar nije villa Dalibor zgrada u kojoj je danas knjižnica?

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#13  PostPostao/la Vežičanka » 31.7.2014, 13:06

sposaric napisao:Nije to samo "zanimljiva činjenica", Vežico, to je bila iskrena i velika ljubav. Car nikada nije prežalio smrt svoje Eme /rođ. Jurković, Opatijke/, unatoč vremešnosti, mislim da ga je to na posljetku slomilo.

@sposarić
Prema Sušačkoj reviji http://www.klub-susacana.hr/revija/clan ... Num=68&C=6, ako je to točno (jer nije SR nepogrešiva, vidi sliku gore vile Dalibor na Pećinama), Ema je umrla 4 godine poslije svog supruga.
Celo su se živjenje kunpanjali, skupa stareli, lepa leta proživeli i sada skupa počivaju na opatijsken grobjen. Ema je umrla četire leta potle svojga Viktora, 6. XI. 1967.

@marintek
Knjižnica u Opatiji se zove Gradska knjižnica "Viktor Car Emin", ali odakle vam podatak da je u zgradi vile Dalibor?

Iz stranice knjižnice http://www.gk-opatija.hr/Pocetna/O-knji ... ijest.aspx
"Dana 30. rujna 1997. knjižnica se iz prostora vile "Angioline" seli u prizemlje obnovljene zgrade Kulturnog doma „Zora“, te se taj dan obilježava kao Dan Knjižnice."

milic
R13kA
R13kA

Post broj:#14  PostPostao/la milic » 31.7.2014, 16:47

@marintek, hvala na ovom članku iz Sušačke. Nisam znao za njega.
Znači Dalibor me nasadio i dobro je da nisam skočio kroz prozor :lol: .
Tko bi sad mogao točno reproducirati naš razgovor. Možda sam ga ja pitao "ča ti je V.C.Emin nono?" a on je rekao "neč tako" ili slično. Uglavnom, bilo kako bilo, ja sam pogrešno shvatio.
Nadam se da ću Dalibora kad tad vidjeti i ispričati mu ovo moje lutanje od nona do barbe Viktora.
Daj balu mali!

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#15  PostPostao/la Vežičanka » 31.7.2014, 18:32

Pridružujem se pohvalama za članak u Sušačkoj reviji!

S obzirom da je to sjećanje iz prve ruke, sigurno da nema greške u godini smrti Eme.
Prema onome što sam pročitala u članku SR, vrlo je vjerojatno da je D. Car doživljavao Viktora Cara Emina kao svoga nonota, tako da ne mislim da je nasadio Milića. :lol:

Kako sam shvatila iz teksta, Viktor i Ema nisu imali djece. Kada je njegov najmlađi brat Mario otišao zauvijek u Argentinu, za njim je otišla kasnije žena s njihove 3 kćeri ali su ostavili sina Nila koji je u to vrijeme studirao u Italiji medicinu.
Nilo je ostao živjeti u Hrvatskoj do smrti 1964. Otac i majka su mu živjeli u Argentini pa su mu Viktor i Ema zamijenili roditelje.

Sljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Osobe