Kontaktirao sam našu uvaženu članicu Rijeku 53 i kaže da je teško naći tu ulicu ali da će se potruditi pronaći ju. Ajde Rijeka 53 možeš ti to.
-----------------------------------
Spomen-ploča za Kamovljevog brata
Foto: Ivica TOMIĆ
Prije 120 godina u Rijeci je rođen Nikola Polić – hrvatski pjesnik, esejist, feljtonist, glazbeni kritičar, novinar, knjižničar, nakladnik i mlađi brat poznatijeg književnika Janka Polića Kamova te skladatelja Milutina Polića
26. studenoga – prije 120 godina u Rijeci je rođen Nikola Polić – hrvatski pjesnik, esejist, feljtonist, glazbeni kritičar, novinar, knjižničar, nakladnik i mlađi brat poznatijeg književnika Janka Polića Kamova te skladatelja Milutina Polića. Tim povodom jučer je na kući Vila Bebica u riječkoj Ulici Podvoljak 10, u kojoj je živio Nikola Polić, otkrivena spomen-ploča. Sama atmosfera otkrivanja ploče bila je prava kamovljevska – u sumorno jesenje podne kiša je lila kao iz kabla.
Unatoč tome oko nekadašnje Polićeve kuće okupili su se štovatelji njegova lika i djela kako bi mu odali počast. Čitanjem autobiografskog zapisa i pjesme posvećene bratu Janku, u literarni svijet Nikole Polića uveo je dramski umjetnik Žarko Radić. Ovom prilikom ravnateljica Gradske knjižnice Rijeka Gorana Tuškan Mihočić podsjetila je da se spomen-ploča postavlja i u povodu 50. godišnjice smrti Nikole Polića te 80. obljetnice osnutka Gradske biblioteke u Sušaku. Nikola Polić je upraviteljem knjižnice postao 1939. godine, što je bila uloga naoko nespojiva s njegovim boemskim životnim stilom. No, poslu knjižničara bio je predan – istaknula je Tuškan Mihočić.
O životu i djelu Nikole Polića govorio je Mladen Urem, koji je između ostalog ukazao na činjenicu da je Nikola Polić, nakon gašenja »Riečkog Novog lista«, 1923. pokrenuo »Primorski Novi list«, što je na neki način omogućilo kontinuitet »Novom listu« i riječkom novinarstvu uopće. Od Urema smo doznali i da je kuću u kojoj je živio Nikola Polić dao sagraditi njegov brat Vladimir 1934. godine. Nikola je od brata naslijedio kuću i u njoj stanovao do kraja života.
Često se navodi da je umro 1960. godine u Voloskom, gdje je bio u staračkom domu, no Nikola Polić zapravo je preminuo u riječkoj bolnici, dakle u Rijeci. Kroz njegovu kuću prošla su brojna imena vezana uz hrvatsku književnost – Tin Ujević, Vinko Antić, Ljubo Pavešić, Kazimir Urem, Milan Crnković i drugi, odnosno čitava plejada intelektualaca koji prethode osnivanju »Riječke revije«. Nakon smrti Nikole Polića kuću na Krimeji naslijedila je njegova nevjenčana supruga, a danas je vlasnik Ivica Barbalić.
Spomen-ploču otkrio je riječki gradonačelnik Vojko Obersnel, koji je istaknuo da će nas ploča podsjećati na Nikolu Polića i njegov rad, na njegov značajni doprinos gradskoj knjižnici, ali i na obitelj Polić koja je dala važan doprinos kulturnom i intelektualnom životu Rijeke.
---------------------------------
Vrlo pohvalno što su i njegovom bratu napravili spomen ploču.
