Izašla je velika knjiga o povijesti kluba. Monografija koja se prvi put dotaknula burne povijesti kluba. Zanimljivo je spomenuti da npr. navijači koji prate neki klub nemaju pojma o svojem klubu. Ogromna većina. A dalo bi se od toga napraviti lijepa priča pa čak i zaraditi (muzej). Do nedavno nisu znali niti kad je rođendan kluba govorim pod imenom Rijeka. Pa npr. i forum Forza Fiume koji se bavi nogometnim klubom Rijeka nema nikakvu objavu o izašloj knjizi "
Rijeka bijelih snova" koja je sad izbačena i tko zna kad će opet. Pa ako pratiš nešto onda je u redu da i znaš njegovu povijest, da se informiraš malo. Dobro, nije niti klub apsolutno ništa držao do svoje povijesti sve do dolaska Miškovića. Recimo 100 stadiona Kantrida je prespavano (Mišković je tada bio u dolasku čini mi se ) . Kakva je to legendarna Kantrida onda? Buđenje o povijesti i identitetu grada stanovnika se osjeti kroz to prolazi zadnjih 10-15 godina i naša riječka zastava na kojoj je uloženo ogroman trud, da je sad ušla i u pore gradske uprave. Opet a moglo je biti i drugačije.

HNK Rijeka predstavio je monografiju "Rijeka bijelih snova". Na jednom mjestu okupljena je bogata građa riječke nogometne povijesti, a kao novi datum osnivanja kluba zabilježen je 25. studeni 1906. godine
Rijeka ima 114, a njen najstariji navijač samo pet godina manje!Piše Meri TomljanovićDanijel Vukušić
nedjelja, 20.12.2020 u 12:05
Rijeka ima 114, a njen najstariji navijač samo pet godina manje!
Olympia, Gloria, Fiumana, Kvarner, Rijeka... Klub rođen 25. studenoga 1906. ima svog člana rođenog 10. prosinca 1911. Barba Josip Kršul je navijač Rijeke i - američki marinac

- Najstariji navijač Rijeke 1911 2020 (1).png (343.34 KiB) Pogledano 1821 puta

- Najstariji navijač Rijeke 1911 2020 (2).png (979.61 KiB) Pogledano 1821 puta
Sljedeće godine slavimo 115 godina kluba, rekao je predsjednik Rijeke Damir Mišković na predstavljanju nove klupske monografije 'Rijeka bijelih snova'.
Nakon niza povijesnih i pravnih istraživanja uskoro će biti ispravljen i klupski statut, sa 25. studenim 1906. kao datumom utemeljenja kluba.

- Hrvatski nogometni klub Rijeka baštini 114 godina povijesti.jpg (191.76 KiB) Pogledano 1821 puta

- Hrvatski nogometni klub Rijeka baštini 114 godina povijesti.png (612.06 KiB) Pogledano 1821 puta
Povijest se može prekrajati, ali istina ne. A istina je da Rijeka i Rujevica s punim pravom i čistom logikom baštine nasljeđe Sportivo Olympie, Sportivo Glorije, Unione sportive Fiumane i Kvarnera. To je jedan te isti klub stvoren željom nogometaša, a rušen je i ime su mu mijenjali vlastodršci ovisno o tome kojoj su je ideologiji, zbog vlastitog dupeta, klanjali.
Davne 1906. Rijeka je bila bila dio Banske Hrvatske koja je pak bila pod Austro-Ugarskom. To se promijenilo 1918. osnivanje države Slovenaca, Hrvata i Srba. Pa je 1920. bila Slobodna država Rijeka, pa 1925. pripala Italiji i to podijeljena mostom na Rječini: Fiume u Italiji, a Sušak u Kraljevini SHS.
Od '43-'45 grad je okupirao Treći Reich, a oslobođenjem 3. svibnja 1945. Rijeka je vraćena matici Hrvatskoj, ali u okviru komunističke Jugoslavije u kojoj su 1945. Sušak i Rijeka i formalno ponovno spojeni u jedan grad. Od 1991. Rijeka je dio slobodne i neovisne Republike Hrvatske.
Pa sad ti, poštovani čitatelju, pobroji sve te države, ideologije, granice i putovnice, povijesne vihore koji su Rijeku vrtjeli u prošlome stoljeću u kojem je klub osnovan pa do dana današnjega ne samo preživio nego uživao svoje najblistavije doba baš u proteklome desetljeću.
A činjenice o sljedništvu su jednostavne i ogoljene u datume zapravo stanu u četiri-pet kratkih točaka 'dnevnog' reda:
1906. osniva se Sportivo Olympia
1918. osniva se Sportivo Gloria
1926. Olympia i Gloria spajaju se u Unione Sportiva Fiumana
1945. komunisti gase Fiumanu pa 1946, osnivaju Kvarner
1954. Kvarner mijenja ime u ono koje nosi i danas: RijekaI Olympia, i Gloria, i Fiumana, i Kvarner i Rijeka do 2015. igrali su na Kantridi koja je još jedna ilustracija kontinuiteta i prelijevanja bezbrojnih riječkih generacija kroz četiri nogometna kluba.
A u povjesnicama će ostati upisano kako je HNK Rijeka, pred Božić godine 2020., ispravila nepravdu koju su joj nanijele komunističke vlasti i samoj sebi vratila povijest koja joj - činjenično pripada.
Unione Sportiva Fiumana
Iz kluba prijatelja, zagrebačke Lokomotive, na društvenim su mrežama Rijeku 'podsjetili' kako je 'Trend podmladiti se, a ne postarati se', a s Rujevice je odgovoreno: 'Kako gdje. Imamo mi jednog navijača i člana kluba od 109 godina. I istinu su rekli...
Taj je navijač ne samo da je najstariji živući član Hrvatskog nogometnog kluba Rijeka nego i najstariji Hrvat! Klub mu je prošle godine i službeno uručio člansku iskaznicu, a onda je u eter dospjela i fascinantna životna priča Hrvata, navijača Rijeke i američkog marinca s Iwo Jime - Josipa Kršula (109).
Rijeka je rođena 25. studenoga 1906., a barba Josip 10. prosinca 1911. Skoro vršnjaci. Kršul se 2012., nakon smrti njegove voljene Milice, iz SAD vratio u Selce, u Hrvatsku iz koje je otišao 1936. U Rotterdamu se ukrcao na brod Zvir, na svoje prvo putovanje, potom obilazeći cijeli svijet, do početka rata.
U osvrt rata, s brodom Kotar zatekao se u teksaškoj luci Galveston gdje u početku radi u restoranu hrvatskih iseljenika kao perač suđa, a potom konobar. Uključenjem SAD-a u rat, poput tisuće mladih Amerikanaca, Josip se priključuje američkoj vojsci, što je, osim patriotizma, bio najbrži put do američkog državljanstva, koje je tad, kao i sad, bilo ključno za napredovanje u karijeri.
Na Pacifiku ga je dočekao pakao, a Iwo Jimu pamti kao dugotrajnu, tešku bitku u kojoj je svakodnevno gledao suborce kako ginu i bivaju ranjavani. Nakon povratka u SAD, vojska se Josipu odužila - mogao je birati grad u kojem želi živjeti, a odabrao je San Francisco. Tu mu je osiguran i posao održavanja telekomunikacija u Western Unionu gdje provodi cijeli svoj radni vijek.
Upravo u tom gradu, u kojem je obožavao šetati uz rijeku i gdje je u susjednom Watsobvilleu, zaljevu Monterey, živjelo mnogo hrvatskih iseljenika. Josip je tu upoznao je svoju Mildred, tj. Milicu ili Milenu, kako su je zvali Hrvati, a čiji su roditelji porijeklom poticali iz Like. Oboje već u srednjim godinama, oženili su se 70-tih, a zajedničke djece nisu imali (Milica je imala kći i sina iz prvog braka).
Nakon njegovog umirovljenja kupili su imanje 60-tak milja od San Francisca gdje su uzgajali krave, prodavali mlijeko i uredili apartman kojeg su iznajmljivali studentima, a Josip je uz to obavljao vodoinstalaterske i električarske radove. U zlatnim vremenima tadašnjeg gospodarskog booma živjeli su zadovoljno i sretno.
Njegova sestra Jelena živjela je 102 godine, a Kršulu su američki veleposlanik u Hrvatskoj i izaslanstvo američkih marinaca nedavno uručili posebno priznanje. Jedan je od rijetkih živih veterana američke vojske iz Drugog svjetskog rata.
Barba Josip jutro voli započeti kavom i čitanjem novina, ponekad se uz kavu popije i čašica nečeg 'konkretnijeg'. Nerijetko se iz njegove kuće čuje i pjesma pa njegov nećak Žarko na upit o najstarijem Hrvatu kaže: 'Ma da zdrav... On vam je k'o zmaj'!
https://www.24sata.hr/sport/rijeka-ima- ... nje-735307