Da ne otvaram novu temu stavit ću tu:
Rijeka - "mjesto rođenja" hrvatske predfilatelijePrema D. Cividiniju, zasigurno jednom od najvećih suvremenih poznavatelja hrvatske predfilatelije, riječki manipulativni poštanski žig "V: Fiume" iz 1755. godine, najstariji je do danas sačuvan poštanski žig na području Republike Hrvatske. Iako je od autorove objave tog podatka u Priručniku XII. Hrvatskoga filatelističkog saveza pod nazivom "Poštanski manipulativni žigovi Hrvatske 1755 - 1918" prošlo više od petnaest godina nije do danas dovedena u sumnju njegova vjerodostojnost u pogledu originalnosti i starosti žiga.

- rijeka_prvi_manipulativni_zig_poste.jpg (6.91 KiB) Pogledano 2961 puta
najstariji hrvatski poštanski žig iz 1755. godinePrivatna poštanska služba Prvi sadržajniji izvor za povijest riječkog poštarstva na prijelazu iz sedamnaestog u osamnaesto stoljeće bio je kranjski povjesničar Johann Veikhard Valvasor. U svom opsežnom djelu "Die Ehre des Herzogthums Krain" (Slava Vojvodine Kranjske) objavljenom 1689. godine u iscrpnom prikazu razvoja i stanja poštanske službe spominje se i Rijeka. Iz navoda "iz Klagenfurta i Rijeke idu samo obične listonoše" možemo zaključiti da je organizacija poštanske službe u Rijeci u to vrijeme bila na razini sličnoj onoj i u razvijenijim austrijskim krajevima i to obavljanjem prijenosa pošte putem poštonoša pješaka. Prijenos pošte putem konjanika odvijao se je u to vrijeme pravcem Beč - Graz - Ljubljana - Gorica - Trst. Poštohod prema Rijeci išao je od Ljubljane preko Logateca do Postojne od koje preko Rupe i Klane do Rijeke. Preko Postojne Rijeka je bila povezana i s Trstom. Podaci Valvasora o već uznapredovaloj organizaciji poštanske službe u Rijeci u drugoj polovici XVII. stoljeća potvrđeni su jednim drugim izvorom, istina znatno kasnijim. Riječ je o riječkom povjesničaru Giovanniu Kobleru koji u svom djelu "Memorie per la storia della liburnica citta di Fiume" objavljenom 1896. i pretisnutim 1978. godine postojanje prvog znanog riječkog "postmeistera" - poštanskog majstora smješta u 1686. godinu. Ne znamo na žalost kada je dotični Eustacchio Babi(ć) stupio na tu dužnost i koji je po redu gradski obnašatelj poštanske službe bio, no od njegovog se imena sustavno evidentiraju poštanski majstori u Rijeci. Ako znamo uvjete koje je jedan zakupac poštanske službe morao ispunjavati, a znamo daje morao imati kuću za obavljanje poštanske službe, zemlju za ispašu konja, poznavati poštansku manipulaciju i biti lojalan gradanin, za zaključiti je da je u to vrijeme u Rijeci morao postojati poštanski ured. O njegovom nasljedniku Felice Babiu, vjerojatno sinu, znamo samo to da od 1710. iz gradske blagajne prima poseban doplatak u iznosu od 40 škuda godišnje, najvjerojatnije zbog većeg obujma posla. Istovremeno na Sušaku, prema A. Račkom spominje se 1716. godine kao poštanski majstor (postmaestro di Tersatto) izvjesni Ivan Ognjen.
Državna poštanska služba Patentom od 1. srpnja 1722. car Karlo VI. podržavljuje dotadašnju koncesionarsku poštansku službu u rukama velikaške obitelji Paar. Iako Paarovima ostaje privilegij administrativnog vodenja poštanske službe, s vremenom sve više savjetodavnog i protokolarnog karaktera, država preuzima organizaciju i provedbu poštanske službe kojom rukovodi Visoki dvorski poštanski ured u Beču.
U vrijeme tih promjena Rijeka, već značajno brodarsko-trgovačko središte, u žiži je interesa nove „jadranske" politike Beča. Godine 1717. Karlo VI. proglašava slobodnu plovidbu Jadranom a dvije godine kasnije 1719. Trst i Rijeku slobodnim lukama (porto-franco). Već 1722. godine zapadno od gradskih zidina započinje izgradnja lazareta Sv. Karla Boromejskog s vlastitom umjetnom lučicom Mandrać zaštićenom lukobranom koja je okončana 1725. Za naš tekst interesantna pošta iz zemalja ugroženih kugom i kolerom prolazila je u lazaretu proceduru raskuživanja i prodimljavanja, što je označavano naznakom "netto di fuori, netto di dentro", u prijevodu "čisto izvana i iznutra". Prvi upravitelj lazareta bio je Marco Antonio de Orebich, kojeg od 1742. nasljeđuje Nicolo Tomaso Simich. Godine 1728. Rijeka je konačno prometno povezana s unutrašnjošću Hrvatske. U razdoblju od 1726. do 1732. probijena je kroz Gorski kotar do Rječine "poštanska" cesta koja je u počast cara nazvana Karolinškom cestom. Poštohod je polazio od Karlovca preko Dubovca do Bosiljeva a zatim trasom Vrbovsko - Mrkopalj - Fužine - Zlobin - Hreljin preko Drage za Rijeku, s odvojkom za Bakar. Za kolni prijevoz rekonstruirana je 1780. godine. Nekako u to vrijeme krajem dvadesetih godina završena je i modernizacija ceste za kolni prijevoz od Rijeke preko Matulja do Lipe, koju su gradske vlasti započele 1716. godine.
Otvaranje "državnog" poštanskog ureda u Rijeci Navedene gospodarske promjene u vidu jačanja pomorske orijentacije i kopnene prometne povezanosti zasigurno su se morale odraziti na obujam poslova i organizaciju poštanske službe u Rijeci. Felicea Babia zamjenjuje na mjestu poštanskog majstora u Rijeci Anton Stemberg, a ovoga Giovanni Rodi. Nekako u to vrijeme, konkretno 22. ožujka 1730., otvoren je prema N. Rukavini, jednom od najvećih poznavatelja hrvatske predfilatelije starije generacije, poštanski ured u Rijeci. Očito je riječ o novoj organizaciji poštanske službe kao javne službe u državnom regalu, jer iz gornjih navoda znamo da organizirani vid poštanske službe u Rijeci egzistira najranije od 1686., po nekim indicijama i ranije. Potpuni datum otvaranja daje naslutiti da je autor koristio službenu, vjerojatno poštansku, dokumentaciju, a što indirektno prihvaća i Velimir Ercegović, preuzimajući u svojoj monumentalnoj monografiji o hrvatskoj filateliji njegove podatke o otvaranju pošta u Republici Hrvatskoj.
Nakon Giovannia Rodia mjesto poštanskog majstora, bolje rečeno upravitelja poštanskog ureda u Rijeci obnašaju redom Giuseppe Cepper, od 1757. Jacques Le Pret i od 1760. Michele Belluzzi. Potpuniji podaci o poštanskim upraviteljima u Rijeci raspoživi su nam tek od 1766. kada poštanski ured u Rijeci preuzima trgovac Ludwig Henry. Riječki poštanski ured tada je bio smješten u nastavku starogradske vijećnice poznatoj danas kao kući Ivana pl. Zajca na današnjem Koblerovom trgu, s ulazom iz Calle dell Arco Romano, današnjim Starim vratima. S te prve znane nam lokacije jednog riječkog poštanskog ureda Henry se seli u kuću izvjesnog Berdarinija, da bi 1776. godine riječki poštanski ured smjestio izvan gradskih zidina u vlastito zdanje sagrađeno na mjestu negdašnje gradske utvrde Sv. Jeronima, danas na mjestu zgrade 'Kraš" na Korzu.
Prvi manipulativni poštanski žig riječke pošte Iako uporaba poštanskih žigova otpočinje u Engleskoj još u drugoj polovici XVII. stoljeća, do njihove pojave u Austrijskom Carstvu dolazi relativno kasno. Sama uporaba poštanskog žiga uvjetovana je praktičnim razlogom označavanja mjesta otpreme poštanske pošiljke. Naime, u to je vrijeme poštarinu, ovisno o udaljenosti, snosio primatelj pa je označavanje mjesta otpreme, ako to nije učinio pošiljatelj, padalo na teret poštanskih službenika. Kod pošta s većim prometom u koje je u to vrijeme zasigumo spadala i Rijeka to je iziskivalo dodatni angažman. Oprost, potpun djelomičan, od poštarine imala je samo službena korespondencija viših upravnih razina na koju je stavljana oznaka Ex offo (ex officio), u prijevodu "službena pošta". Izvjesne povlastice uživala je i trgovačka korespondencija, i to sve do 1763. godine, od kada se odlukom vladara ona tretira kao privatna pošta.
Najstariji poštanski žig u Austrijskom Carstvu je onaj bečke pošte V. Wien iz 1751. godine. Nedugo zatim 1752. pojavljuje se žig tršćanske pošte V. Triest. Relativno brzo već 1755. riječka pošta koristi svoj manipulativni žig V: Fiume, odnosno Von Fiume, u prijevodu "od/iz Rijeke". Žig je crne boje, jednoredan i u pravokutnom okviru. Sačuvan je otisnut na pismu putovalom iz Rijeke u Ljubljanu, danas u privatnom vlasništvu u inozemstvu. O početku njegove uporabe postoje u stranoj stručnoj filatelističkoj literaturi manje nepodudarnosti, pa tako na primjer R. Dehn početak njegove uporabe smješta još ranije u 1754. godinu ali za to ne navodi nikakav dokaz ili preuzeti izvor.

- pismo iz Rijeke s prvim znanim žigom riječke pošte.jpg (119.99 KiB) Pogledano 2963 puta
pismo upućeno iz Rijeke u Ljubljanu s prvim znanim žigom riječke pošteVrijeme pojave riječkog poštanskog žiga vrijeme je okončanja reformi postojećeg poštanskog sustava za vladavine carice Marije Terezije. Od najznačajnijih je uvođenje prijenosa pošte u kočijama (diližansama) za prijevoz putnika odvojene od prijenosa listovne pošte, čime je povećana brzina, točnost pa i sigurnost njenog prijenosa. Kolni poštanski prijevoz pošte diližansama započinje 1747. godine i to na liniji Beč - Trst. Sredinom 1785. otvoren je probno na pet godina kolni poštohod Rijeka - Lipa - Materija - Trst, koji je slijedeće godine zbog nerentabilnosti ukinut, da bi 1794. bio ponovno uspostavljen, i to jedanput tjedno. U to vrijeme, zapravo od 1787., Rijeka je kolnim poštanskim prijevozom povezana i s Karlovcem. Od organizacijskih promjena značajnijih za riječku poštu došlo je do prijenosa nadležnosti od goričke na tršćansku poštu, koja od 1753. postaje nadzorna odnosno glavna pošta za dio istarskih te riječku poštu, a što će potrajati punih trideset godina sve do 1783. Te je godine, sada već za vladavine cara Josipa II., provedena opsežnija decentralizacija poštanskog sustava kojom riječka pošta potpada pod nadležnost Višeg poštanskog ureda u Varaždinu. U novom organizacijskom ustroju riječka pošta ima status jedne od šest diobenih pošta, i u njenom se sastavu nalazi i poštansko sabiralište Bakar.
Pojavom riječkog poštanskog žiga V: Fiume prije više od dva i pol stoljeća otpočelo je, bar prema današnjim spoznajama, razdoblje hrvatske predfilatelije. U drugoj polovici XVIII. stoljeća poštanske žigove koristilo je pored riječkog još samo šest poštanskih ureda u današnjoj Republici Hrvatskoj, i to kronološki prema godini uporabe: Dubrovnik (Ragusa) 1763., Osijek (Essegg) 1780., Zagreb (Agram) 1783., Varaždin (Warastin) 1783., Legrad 1785. i Karlovac (Carlstatt) 1794.
______________________________________________________________
Tekst iz Izložbenog kataloga XII. Jadranskih filatelističkih susreta 2006. godine.
Treba naglasiti da je značaj pošte nekada bio puno veći nego što je danas. Dugo vremena pošta je bila jedina komunikacija što je danas u eri elektronskih medija gotovo neshvatljivo. Također, broj nepismenih do prije pola stoljeća je u stanovništvu bio višestruko veći od današnjeg.