Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Titanic (02.04.1912.-15.04.1912.) i Carpathia (1903. - 1918.)

gost

Re: Titanic i Carpathia

Post broj:#31  PostPostao/la gost » 13.4.2012, 23:07

:bravo:

Posjetit ću izložbu čim ugrabim vremena. :gore

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Post broj:#32  PostPostao/la nikola » 14.4.2012, 11:07

Lijepo, lijepo...nego, jeste li vidjeli onaj pijat sa Carpatije uživo?
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 916

Post broj:#33  PostPostao/la Adamić » 14.4.2012, 12:12

Također izložba u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja u kojemu je sinoć otvorena izložba »Titanic – Carpathia« autora Nikše Mendeša i Slobodana Novkovića može se pogledati do 15. prosinca. Izložen je u vitrini i prsluk za spašavanje s »Titanica«, jedini koji se čuva na tlu Europe. Dakle više nije jedan od, nego jedini.
-----------------------------------------------------------------

No vratimo se mi na izložbu sa Pomorskog fakulteta.

Izložba u skladu sa svojim mogućnostima je bila izvrsna. Zašto zato što je tehnički rastavljena doslovno cijela ta priča oko Titanica i Carptahije. Brojne analize su obuhvaćale i strukturnu analizu udesa Titanica s nautičkog, brodostrojarskog i radiokomunikacijskog stajališta. Prikazana je i komparativna analiza tehničko-tehnoloških obilježja Titanica iz 1912. godine i današnjih zahtjeva za brodove iste vrste i veličine.

Izložba se nalazi u Velikoj vijećnici na 1 katu , međukat ne brojite. Slobodno dođite i u miru ju pogledajte , dobro da smo ja i Fiuman , došli malo ranije pa smo u miru mogli razgledavati , jer kasnije je bilo previše ljudi.

He,he na izložbi smo i mi spomenuti,. :zastava: :gore

velikavijecnica.jpg
velikavijecnica.jpg (46.66 KiB) Pogledano 2245 puta

Velika vijećnica

izlozbatitanikcarpathij.jpg
izlozbatitanikcarpathij.jpg (100.65 KiB) Pogledano 2245 puta

izlozbatitanikcarpathij1.jpg
izlozbatitanikcarpathij1.jpg (93.44 KiB) Pogledano 2245 puta

carpathiat.jpg
carpathiat.jpg (84.81 KiB) Pogledano 2245 puta

Carpathia u riječkoj luci. Fiuman je na prethodnoj stranici stavio ogrmnu sliku pa ju možete skinuti.
Definitivno slika koja mi je ulijepšala dan. Ogromna je i predivna. :bravoveliki: :zastava: :srce

p1080914z.jpg
p1080914z.jpg (80.33 KiB) Pogledano 2245 puta

Umjetnik se zove, pomozite? N.Ž____ć :lol:

Dat ću neke podatke o Carpathiji, nije na odmet da se neke činjenice prošire i prisjetimo se.

Carpathia
Kobilica broda je položena 10.rujna 19011., dok je brod porinut 6.kolovoza 1902. godine.
Carpathia je bio treći brod u seriji zajedno sa Saxonia i Ivernia.
Carpathia je bila konstruirana tako da može prevoziti 200 putnika drugog razreda i oko 1500 putnika trećeg razreda. Uz običan teret, Carpathia je prevozila i smrznuto meso iz Amerike u Europu, a kao kraljevski poštanski brod prevozila je i poštu.

Na dan nesreće:
Poruka pogibelji na Carpathiju je stigla u 00:25 po lokalnom vremenu kada se nalazila oko 58 M jugoistočno od Titanica. Njena plovidbena brzina iznosila je 14,5 čv, ali je kapetan preusmjerio svu brodsku paru u strojeve isključujući sve pomoćne sustave čime je brod postigao brzinu približno 17,5 čv. Od 02:45 sati zapovjednik naređuje ispaljivanje bijelih signalnih raketa svakih 15 minuta. U 03:30 brodolomci su primjetili ispaljenu bijelu raketu. Carpathia stiže na mjesto nezgode u 04:00 i zaustavlja se. S broice br.2 brodolomci ispaljuju zelenu signalnu raketu nakon čega ih Carpathia uočava te prihvaća prvu brodicu za spašavanje s desne strane broda u 04:10 sati, a posljednju prihvaća oko 08:20.

-------------

Među prisutnima je bio najpoznatiji hrvatski titanikolog Slobodan Novković . Eto i uživo smo ga vidjeli. :D :slikanje:
Dobro je rekao da Rijeka nije učinila ništa da se ova priča više istakne i upozna ne samo Riječane nego i cijeli svijet s njom.
Ako mi ne znamo ništa o tome , pa neće znati ni ostali. Ova papirnata izložba će se brzo zaboraviti i što će ostati nakon nje, ništa. Da se nakon 100 godina nij ništa učinilo , to je sramota a Obersnel otvara nekakve natječaje-konzultacije za spomenik maškarama na Jelačićevom. Mislim da smo se sa ovom stogodišnjicom osramotili. :oops: Ne mislim tu na ovu izložbu nego na spomenik koji bi se s ponosom prisjetili herojskih spasilačkih napora broda »Carpathia«, među čijom je posadom bilo i 76 pomoraca iz ovog kraja.
Mnogo je udruga željelo trajnije i dostojno obilježit ovaj dan , no oni sami su nemoćni.

nikola napisao:Lijepo, lijepo...nego, jeste li vidjeli onaj pijat sa Carpatije uživo?

Nisu bili nikakvi tanjuri.
Slika

steam
Libvrnia
Libvrnia

Post broj:#34  PostPostao/la steam » 14.4.2012, 12:29

Slikar je Nevenko Žunić evo i link
http://issuu.com/rinaz/docs/nevenko_zunic_monografija

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#35  PostPostao/la Adamić » 14.4.2012, 12:35

steam napisao:Slikar je Nevenko Žunić evo i link

:bravoveliki:
To je ja pitam. :bravo:
Ma rekli su na izložbi, dok sam došao doma, sam zaboravio.. Zato treba pisati...budala pamti samo... :lol:
Slika

Fiuman
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 22

Post broj:#36  PostPostao/la Fiuman » 14.4.2012, 12:39

E Žunić, znam da se preziva kao jedna prijateljica...hvala na odgovoru, čovjek je majstor u svom poslu, slike su savršene...

gost

Post broj:#37  PostPostao/la gost » 14.4.2012, 15:09

nikola napisao:Lijepo, lijepo...nego, jeste li vidjeli onaj pijat sa Carpatije uživo?

Nikola, to je pitala kustosica Tea Mayhew a zbog izložbe u Pomorskom i povijesnom muzeju, ne za izložbu na Pomorskom fakultetu.
Nisam upoznata je li isto i izrealizirano.

:pozdrav:

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#38  PostPostao/la nikola » 14.4.2012, 16:03

Riječanka napisao:

Nikola, to je pitala kustosica Tea Mayhew a zbog izložbe u Pomorskom i povijesnom muzeju, ne za izložbu na Pomorskom fakultetu.
Nisam upoznata je li isto i izrealizirano.

:pozdrav:

Da da, imaš pravo, pijat je bio za izložbu u muzeju. :gore
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

gost

Post broj:#39  PostPostao/la gost » 14.4.2012, 16:38

Adamić napisao:
steam napisao:Slikar je Nevenko Žunić evo i link

:bravoveliki:
To je ja pitam. :bravo:
Ma rekli su na izložbi, dok sam došao doma, sam zaboravio.. Zato treba pisati...budala pamti samo... :lol:

Ova monografija je već predstavljena kod nas u temi KNJIGE :gore
viewtopic.php?f=38&t=1844

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#40  PostPostao/la Adamić » 14.4.2012, 16:42

Izvrsno, sad smo povezali sve niti. Ostavio sam tamo odmah komentar. :mrgreen:
Slika

gost

Post broj:#41  PostPostao/la gost » 14.4.2012, 18:18

CNN o Rijeci, Titanicu i Carpathiji

Priču o povezanosti Rijeke, ‘Titanica’ i ‘Carpathie’ objavio je i CNN u kraćem prilogu novinarke koja se u Rijeci zatekla na proputovanju prema drugim destinacijama na Jadranu. Iako ‘Titanic’ nema direktne veze sa Rijekom, poveznica našeg grada i ove najveće pomorske tragedije je u jednom puno manjem brodu koji se našao u blizini i spasio preživjele brodolomce.

(Rijekadanas)

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#42  PostPostao/la nikola » 14.4.2012, 19:15

Super što su nas spomenuli i na CNN-u! Neloša reportaža. Sa onim brodovima, izgleda kao da smo neki centar brodskog svijeta. ;)

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#43  PostPostao/la Adamić » 14.4.2012, 21:29

National Geographic je, u suradnji s Jamesom Cameronom, odlučio stotu obljetnicu tragičnog događaja obilježiti dokumentarnim filmovima posvećenim Titanicu. Kao najava poslužio je kratki računalno generirani film, koji prikazuje vjernu rekonstrukciju samog potonuća.

Kako je izgledalo potonuće Titanica pogledajte u videu:

Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#44  PostPostao/la Adamić » 15.4.2012, 16:18

Danas je 13:20 u emisiji more na HRT 1 bila riječka reportaža o Titanicu pa pogledajte šta Riječani znaju o tome ?

Emitiranje emisije "More" ove nedjelje u dan se poklapa sa stotom obljetnicom najveće pomorske tragedije - potonućem legendarnog Titanica! Više od tisuću i pol ljudi izgubilo je život u sudaru legendarnog broda s ledenom santom. Stoljeće nakon havarije riječka TV ekipa reportažom, među ostalim, podsjeća da su u spašavanju unesrećenih sudjelovali i njihovi sugrađani.

Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#45  PostPostao/la nikola » 4.6.2012, 12:29

Podatak sa TV kalendara...posada Carpathije odazvala se pozivu mađara te su odigrali humanitarnu nogometnu utakmicu (vjerojatno u Budimpešti), a sav prihod otišao je hrvatskim obiteljima stradalih na Titaniku.

PrethodniSljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Pomorstvo