Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Ljubo Kostič - riječki odvjetnik

Grad čine ljudi. Poznate osobe koje žive ili su živjele u našem gradu.
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 862

Ljubo Kostič - riječki odvjetnik

Post broj:#1  PostPostao/la Adamić » 13.5.2011, 00:38

Sad ću predstaviti jednog od najpoznatijih stanovnika našeg grada a zasigurno najpoznatijeg riječkog odvjetnika, njegovo ime je Kostič Ljubo. Tko ga nije vidio , onda stvarno ne živi u Rijeci jer je Ljubo doslovno svaki dan u gradu. I danas sam ga vidio ljudi ga pozdravljaju , pružaju ruku , zovu na piće itd.

ljubokostirijeckiodvjet.jpg
ljubokostirijeckiodvjet.jpg (144.02 KiB) Pogledano 2186 puta

Prema pričama svi kažu da je vrlo inteligentna osoba. O njemu osobno na internetu nema gotovo ništa ali zato u sudskim sporovima se stalno provlači njegovo ime. Odvjetnik je i Armadi ukoliko im je potrebna odvjetnička pomoć.

slijedi zanimljiv intervju iz 2003. objavljen u Novom listu.

LJUBO KOSTIČ

DANJU SAM JARAC, A NOĆU SE PRETVARAM U TIGRA
Svestrani riječki odvjetnik Ljubo Kostič, priznao nam je da nikada nije mogao napustuti Rijeku i more, unatoč vrlo ozbiljnim ponudama za film i show programe. Upravo zbog toga na svom prvom nosaču zvuka predstavio se pod umjetničkim imenom Amoroso kako ne bi miješao posao i strasti. A, strasti ima kako kaže mnogo: nogomet, tango, Korzo, lakirane cipele, decentan nakit i parfemi, prijatelji, obitelj, a naročito cijeni malog čovjeka

Razgovarala Edita BURBURAN
Snimio Marko GRACIN

»Imam samo jednu kćer Kristinu, a Marija Štrajh je moja klijentica!« kaže Ljubo Kostič, riječki odvjetnik, opovrgavajući naslove u tisku prema kojima je novinarka Aleksandra Kostić alias Marija Štrajh njegova kći.
– Imamo samo slično prezime. Inače, Marija živi s roditeljima u mojem najbližem susjedstvu, na Vojaku, dakle poznam čak i njene roditelje! – objašnjava Ljubo porijeklo nesporazuma. – Moja obitelj je već navikla na tu priču, ali takve dezinformacije mogu imati i neželjenih posljedica u mom poslu. Zbog svega toga želio bih da to konačno svima bude jasno.
U pravosuđu je već dvadeset godina, a 1996. godine bio je proglašen odvjetnikom godine u Rijeci pa zbog toga nije bilo lako dogovoriti se za ovaj razgovor, jer Ljubo, kao pravi »fiškal« radije ispituje nego što odgovara.
– Jučer sam konačno dobio zeleno svjetlo od Odvjetničke komore pa sam pristao s vama razgovarati, ali, molim, o poslu ništa, samo privatno! – upozorio nas je odmah na početku pedantni Ljubo i nastavio:
– Znam i ja ponešto o novinarskom poslu, jer sam radio kao honorarni suradnik na Radio Rijeci 1981. godine.

U LAKIRANIM CIPELAMA I NA PLATAK

Doista ste svestrani, odmarate li se kada?
– Evo, dođem često, baš ovdje, u Kostrenu na terasu hotela Lucija. Ovdje je toliko lijepo, imate mir, a sve na pet minuta od gradske gužve. Često se povlačim u osamu, emocionalan sam pa moram s vremena na vrijeme napuniti baterije.
Ali meni barem uvijek izgledate u formi, odijelo, kravata, lakirane cipele...
– Istina, nikada se nisam »sprijateljio« s trapericama, pa čak ni u slobodno vrijeme. Jednom sam ih obukao, stao ispred ogledala i shvatio da nemaju crtu. Nije to, to. Kod mene mora biti crta na hlačama, čak i na trenirci.
A što je s lakiranim cipelama, ni bez njih vas se ne viđa?
– Volim lakirane cipele i uvijek ih nosim. Dvaput godišnje odem u Trst u trgovinu Rossini i tamo kupim par lakiranih cipela, platim uredno carinu na granici. To je moj princip, samo cipele kupujem u Italiji.
Čujem da ste se jednom i na Platak penjali u lakiranim cipelama, je li to istina?
– Naravno! To je organizirao moj prijatelj, kolega Milenko Škrlec prošlog ljeta i ne samo da sam pristao pješačiti do Platka, već mi je pravo iznenađenje bilo kada mi je u ruke stavio konopac po kojem sam se morao popeti u lakiranim cipelama i odijelu do vrha Snježnika, čak me je i Gorska služba pratila, na čemu sam joj i danas zahvalan.
I nijednom se niste okliznuli?!
– Kakvi okliznuo, popeo sam se u hipu!
I kakav je bio kraj – šampanjac ?!
– Najprije se Škrle svojim džipom spustio niz Radeševo, što sam ja stoički preživio zatvorenih očiju, ali što je zanimljivo, i on je vozio zatvorenih očiju, a onda smo konačno živi i zdravi došli do planinarskog doma gdje sam sjeo za piano i stvar zaključio malim potpurijem.
Ima li tu neka skrivena poruka?
– Moja poruka glasi: Ne treba se mijenjati ni prema kome, već budi sam svoj ma gdje jesi i bit ćeš prihvaćen!

UMJETNIČKO IME AMOROSO

Rodili ste se u Portorožu, hoćete li nam otkriti koje godine?
– O godinama ne bih, a rodio sam se u Portorožu pa zbog toga u mom prezimenu stoji tvrdo »č«. Reći ću vam samo da sam Jarac i zbog toga uporan i tvrdoglav, a u kineskom horoskopu sam Tigar.
U kakvom su odnosu jin i jang u toj kombinaciji?
– Pa dnevno sam Jarac, a kad treba sam Tigar.
A kad treba?
– Kad nitko ne vidi, obično noću!
Kad ste došli u Rijeku?
– Bilo je to 1958. godine, imao sam sedam godina kada sam s roditeljima došao u Rijeku. Stanovali smo na Pećinama, a moj je otac Milorad, inače akademski glazbenik, svirao violinu i klavir u kazalištu Ivana pl. Zajca.
Odatle, dakle, vaša ljubav prema glazbi?
– O, da! Mi smo čitava obitelj vrlo talentirana, moja sestra Stanka kao sopran pjeva u Kulturno-umjetničkom društvu Omišalj, ja sviram klavir, gitaru, a naša najstarija sestra Olgica prati nas na klaviru i obavezno pusti suzu kad joj Stanka pjeva Ave Mariju.
Snimili ste i kasetu pod umjetničkim imenom Amoroso?
– Da, rekli su mi da imam prekrasan baršunasti glas. Bio je to prije dvije godine, božićni poklon kćeri Kristini, ali i svim roditeljima i svoj djeci. Očevima sam želio poručiti da je najvažnije kad se rodi zdravo dijete i da ne treba isticati je li to sin ili kći. Autorskog honorara odrekao sam se u korist bolesne djece. Ja živim od odvjetništva, a pjevanje mi je samo zadovoljstvo.
Što slušate u slobodno vrijeme?
– Julija Iglesiasa, Kemala Montena, Chopina, Vivaldija, Elvisa... Često odlazim na koncerte u Guvernerovoj palači.
Najdraža pjesma?
– Natali, Uvelo lišće, Love Story...

DVIJE STRASTI: NOGOMET I TANGO

Osim glazbom, bavite se i sportom, predsjednik ste Nadzornog odbora NK Orijent?
– Orijent mi je u srcu, a Rijeka mi je ljubav. U Rijeci sam igrao kao šesnaestogodišnjak, bilo je to 1967. godine, ali sam zbog slabog vida morao prekinuti. U to vrijeme nije bilo kontaktnih leća kao danas.
Tko vam je bio trener?
– Ivan Đalma Marković, a najdraži mi je trener bio Slavko Vukas, na njegov nagovor sam prešao igrati za Borac iz Bakra. Bila je to generacija sjajnih igrača: Juričić, Krstić, Žigante, Radin, Makin...
Što ste igrali, kojeg igrača?
– Veznog, uvijek sam neka veza.
I jeste li odigrali koju utakmicu?
– Nisam, bilo je to više rekreativno druženje. Sport nije bio profesionalan kao danas. U to vrijeme igralo se za čaj! I danas kad nađem vremena odradim poneki trening s dečkima.
Bez čega još ne možete?
– Bez plesa, obožavam plesati tango!
Koji vam je najdraži?
– Argentinski.
kostictango.jpg
kostictango.jpg (5.41 KiB) Pogledano 2186 puta

Imate li partnericu za ples?
– Imao sam kao student, a danas...
... imate suprugu?
– Da, samo što Đurđica ne voli plesati, ona radije gleda i uživa u glazbi, ali zato je Kristina moja najbolja plesna partnerica.
Recite nam nešto o svojoj supruzi?
– Ona je prekrasna osoba, prenijela je prekrasan odgoj na našu Kristinu, odlično priprema riblje specijalitete i svake večeri priprema mi odjeću za sutradan, ona se brine o mom stylingu. Nakon svih ovih godina još uvijek živimo u ljubavi.
Znači i kod vas vrijedi uzrečica: Iza uspješnog muškarca stoji uspješna žena?
– Ako sam ja uspješan, a ja to nisam rekao, onda svakako stoji iza mene moja još uspješnija Đurđica.

PRIČA O BIJELOM ŠALU

Bijeli šal nosite vi, Ćiro Blažević i riječki krojač Sexy, što vas spaja?
- Zavjese Seksijeve prve supruge, od kojih je Seksy iskrojio prvi bijeli šal. Mi smo imali bijele šalove, ali njegova žena nije više imala zavjesa.

VOLIM NAKIT I PARFEME

Gdje izlazite?
– Đurđica voli romantične šetnje uz more, ja terase i kavane s pianom, a često izađem i s Kristinom i njenim prijateljicama na terase hotela Millennium, Mozart ili Ambasador u Opatiji, pa svi misle evo Ljube s komadima, čista bedastoća!
Jeste li ljubomorni?
– Možda malo koliko treba, ali mislim da je povjerenje u braku svetinja.
Znači ni vaša supruga nije ljubomorna?
– Mislim da nema zašto, ona ima veliko razumijevanje za moja česta poslovna izbivanja, a ja sam joj vjeran i odan suprug. U svakom braku ima »iskrica« ljubavi, ali one su samo provjera ljubavi.
Što najradije darujete supruzi?
– Ruže, crvene ko krv, to je ljubav.
Igla na kravati, prsten, narukvica, volite nakit?
– Da, obožavam nakit, ali ne volim kič. Ne volim debele lance oko vrata, sve mora biti s ukusom i mjerom. Volim i parfeme i to Jean-Paul Gautier i Reed Joop.
Volite li odjeću s potpisom?
– Ne osobito, važno je da je kvalitetno i da lijepo stoji, zapravo najvažnije je kako to netko nosi.
Imate li neki neostvaren san?
– Moj san je da se jednog jutra probudimo i da prestanu ratovi, da bude više ljubavi.
Kada ste odlučili postati odvjetnik?
– Već sam bio u Zagrebu prošao audiciju 1972. godine za Super Show Musical, a imao sam i poziv za film, ali nisam mogao bez mora i bez Rijeke. Ipak mislim da je najpresudnija bila tragična smrt moje majke Stojne koja je počinila suicid u 48. godini, u uvjerenju da boluje od karcinoma, da bi se kasnije utvrdilo da je bila posve zdrava žena. Užas, tada sam se zarekao da ću uvijek biti na strani pravde i nezaštićenih.

LJUDI ME GLEDAJU KAO GRADONAČELNIKA

Imate li političkih ambicija?
– Ne, to me ne zanima, iako me građani doživljaju kao gradonačelnika, prilaze mi, pozdravljaju me, žale se i raduju sa mnom.
Željeli biste biti gradonačelnik?
– A zašto ne?! Pa o Rijeci znam sve ili barem više od nekih, od osme godine uspravno hodam po Korzu.
Komentar na trenutačnu političku stvarnost?
– Rijeka je oduvijek bila u Europi.
Samo to?
– Da, to je dovoljno za sve.
Imate li još kakvu poruku za kraj?
– Volim male ljude i smatram da nikada ne treba ljude razlikovati prema tome tko što radi. Jednom sam se usred noći našao na pljusku sam s neispravnim autom. I odjednom su se stvorili djelatnici Čistoće i pomogli mi odgurati auto. Nemojte nikada razlikovati ljude s obzirom na znanje ili titulu jer svi smo mi samo ljudi, krvavi ispod kože, različiti samo zbog krvnih grupa.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Ljubo Kostič

Post broj:#2  PostPostao/la Adamić » 4.9.2011, 19:21

Imate gore već o njemu. Ovo je iz današnjeg Jutarnjeg ali je članak nepotpun.
----------------------------------------

Upoznajte najneobičnijeg odvjetnika u Hrvatskoj: Ljubo Kostič pod pseudonimom Amoroso snima šlagere i nastupa po terasama

ljubokosti422267s1.jpg
ljubokosti422267s1.jpg (111.61 KiB) Pogledano 2186 puta

Zalizana kosa, uvijek naparfimiran, u prugastim odijelima, uz obavezne lakirane cipele. Maštovite obrane: ‘čovjek kosio travu, pa mu ljudi naletjeli pod kosir!’. Tajni svijet Ljube Kostiča, riječkog advokata

Autor: Luka Benčić

ZAGREB - Zna biti bizaran ovaj posao. Jednoga ste dana na presici na kojoj se izvjesni chef Branko Rogić zvan Legija slika s nekakvim misicama i najavljuje da će oboriti Guinnessov svjetski rekord kuhajući 50 sati bez prestanka. Nakon nekoliko tjedana ispadne da je Branko Rogić Legija dospio u buksu zbog podvođenja maloljetnica. “Ma je’l to taj? Bome jest. Super, imamo dobre fotke”…

To su te riječke priče. S vremenom razvijete frik-detektor s kojim, uz dosta veliku točnost, možete prognozirati koji bi od tih medijskih junaka s nesvakidašnjim vještinama mogao dospjeti iza one strane rešetaka. I da, još je jedna stvar sasvim neizvjesna - da će na pitanje tko ga brani, odgovor najvjerojatnije biti Ljubo Kostič.

Ova endemska pojava hrvatske advokature postala je u posljednja tri desetljeća jedan od zaštitnih znakova Rijeke. Osim Rogića, Kostič je na sudu zastupao prilično živopisnu galeriju raznovrsnih riječkih kriminalaca. Bilo je tu zaista svega, od sitnih dilera, preko prevaranata tipa Žena Koja Nestaje, o kojoj smo nedavno pisali u Nedjeljnom, do Brankova oca, zatvorskog veterana Šime Rogića zvanog Žongler koji je na ročišta dolazio u prugastom odijelu s maramom na glavi, izjavljivao da mu je jedini advokat Isus Krist iz Nazareta i pravio cirkus. Sve zajedno, zahvalna medijska roba.

Ishodi svih tih sudskih procesa u kojima se Kostič pojavljivao kao odvjetnik su različiti, neki su još u tijeku, no atraktivnosti nikada nije nedostajalo. Recimo, posljednja, uvjetno rečeno popularna, klijentica Žena Koja Nestaje, odnosno Jelka Jurković, proslavila se tako što je diljem Kvarnera otvarala tvrtke, izvlačila lovu i ostavljala dugove, a policija joj, navodno, godinama nije mogla ući u trag. Ljubo je uspio vratiti na početak jedan proces protiv nje s kraja devedesetih, tako da je i nakon skoro dva desetljeća staža s prevarama još uvijek na slobodi.

Kao lik iz Sopranosa

S druge strane, Šimi Rogiću zatvori su, pak, očito pasali - u njima je, diljem Hrvatske, zbog različitih nedjela proveo više od 45 godina. Posljednji je put ludorije izvodio na sudu u Benkovcu, gdje je prije tri godine osuđen na pet mjeseci zatvora, i to zbog prijetnji tamošnjem gradonačelniku. Ljubo ipak nije gubio vjeru u svojeg klijenta - “Mislim da postoje dva Rogića. Ja ga poznajem kao humanista, pacifista, pjesnika i čovjeka umjetničke duše”, rekao je tada u jednom razgovoru za Jutarnji list.

Ljubo je među takvim likovima uvijek uspješno plivao i pritom uspijevao pokupiti velik dio pažnje i simpatija. Kada ga upoznate, to uopće ne čudi.

Steve Van Zandt u Sopranosima svojski se trudio izgledati onako kako Ljubo izgleda prirodno. Zalizane kose, lagano pogrbljen, tamnije puti, uvijek naparfimiran, sa sunčanim naočalama i u upadljivim odijelima, uz obavezne lakirane cipele, Kostič je u riječkoj svakodnevici oživio stereotip sicilijanskog šarmera starog kova - hotelske terase, napojnice, tango, šlageri, stari automobili, prsteni pečatnjaci, nekonfekcijske cigarete i manire u prvom redu, posebice pri ophođenju s ljepšim spolom. Naravno, tu su i poznanstva s kojekakvim sumnjivim tipovima, što mu je na kraju krajeva, u prirodi posla.

No, ono što je Ljubu učinilo popularnim svakako nije samo odvjetništvo i njegovi osebujni klijenti. Sa svojim crvenim Renaultom R177 iz 1972., modelom kakav je vozila Brigitte Bardot, sudjeluje na svakoj reviji oldtimera. Taj auto mu je, kako uvijek ističe, uspomena na pokojnog oca.

Pod pseudonimom Amoroso snima šlagere i nastupa na humanitarnim koncertima. Muva se po hotelskim terasama i kad god se ukaže prilika, na opće oduševljenje, sjeda za klavir i svira evergreene. Kao strastveni zaljubljenik u nogomet, bio je predsjednik Nadzornog odbora NK Orijent, a sada je sportski direktor NK Kozala. I sa 60 godina svako toliko bane na trening u svojoj bijeloj trenirci i s dečkima radi pijadete - pravi show program. Čovjek je to s mnogo talenata koje je prepoznala i ekipa iz Leta 3, uvijek sklona bizarnom smislu za humor.

Amoroso i Sexy

U društvu svojeg prijatelja, riječkog krojača Stanka Bijelića zvanog Sexy, zapjevao je na jednom Letovom koncertu u Dvorani mladosti. Kasnije su Amoroso i Sexy, koji je prema urbanoj legendi u Rijeku doveo modu i prije Ćire Blaževića patentirao bijeli šal, gostovali na pjesmi “Mamne baneta” s albuma “Bombardiranje Srbije i Čačka”. Bijelić je tu u glavnoj ulozi, pjeva kako su mu tabani izgorjeli na suncu i kako je Lajka ostala u drugome stanju, a Amoroso u pozadini razvlači: “Uzmi škare, sašij nam trapeza” i slično. Mrle je dinamični duo angažirao i za promotivni film Kluba ljubitelja buke o projektu Hartera, tako da je Kostič nakratko dospio i u glumačke vode.

ČLANAK U CIJELOSTI PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU JUTARNJEG LISTA
http://www.jutarnji.hr/ljubo-kostic--up ... oj/970815/

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Re: Poznate riječke ličnosti

Post broj:#3  PostPostao/la Adamić » 17.3.2012, 11:38

Jučer na Trsatu sam vidio Kostiča u njegovom Mercedesu

ljubokosti.jpg
ljubokosti.jpg (367.26 KiB) Pogledano 2184 puta

1732012.jpg
1732012.jpg (20.02 KiB) Pogledano 2184 puta

Registracija mu ima zanimljiv detalj.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#4  PostPostao/la Adamić » 29.1.2013, 22:39

Ljubo Kostič mi je baš legenda. Drag je nekako! :gore
Pogledajte video , baš me je nasmijao.

VRUCE KUGLICE LJUBO KOSTIČ

gost

Post broj:#5  PostPostao/la gost » 30.1.2013, 14:10

Ljubo je super, ima kavalirske manire i svira klavir kao Liberace.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#6  PostPostao/la Adamić » 30.1.2013, 14:22

Nego reci ti meni koji auto vozi Ljubo, vidi isječak u videu pa pogledaj još jednom.

gost

Post broj:#7  PostPostao/la gost » 30.1.2013, 16:04

Ljubo vozi renault 17...

gost

Post broj:#8  PostPostao/la gost » 30.1.2013, 16:37

salsoul napisao:Ljubo vozi renault 17...
Ovaj ? (crveni)
renault 17.jpg
renault 17.jpg (247.91 KiB) Pogledano 2186 puta

viewtopic.php?f=32&t=1027&p=70436&hilit=Pozdrav+Ljubi#p70436

gost

Post broj:#9  PostPostao/la gost » 30.1.2013, 22:33

ilirija napisao:
salsoul napisao:Ljubo vozi renault 17...
Ovaj ? (crveni)
viewtopic.php?f=32&t=1027&p=70436&hilit=Pozdrav+Ljubi#p70436

Je, to je taj - nema više 17-tki više kod nas, dok jedna 15-tka koja se razlikuje u nekim detaljima, ali je praktički isti auto stoji parkirana kod stuba trinajstorice streljanih...

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Re: Ljubo Kostič - riječki odvjetnik

Post broj:#10  PostPostao/la Adamić » 8.3.2013, 20:31

Extravagant 2012
[youtube]4JOd3g-s9Y0&feature[/youtube]

Akec
Šegrt
Šegrt

Teme: 2

Post broj:#11  PostPostao/la Akec » 11.3.2013, 19:20

Često ga se vidi i u Crikvenici.
Prepoznatljiv je. :pozdrav:

Liburnian
Šegrt
Šegrt

Teme: 1

Post broj:#12  PostPostao/la Liburnian » 7.3.2017, 13:13

Postoji uzrečica u Rijeci: Ako si kriv - uzmi Kostiča!
Očito čovjek zna svoj posao.

milic
R13kA
R13kA

Teme: 6

Post broj:#13  PostPostao/la milic » 7.3.2017, 18:39

Moj dragi susjed Ljubo Kostič snimljen 31. siječnja 2015. na Maškaranom rallyju Pariz - Bakar.

Maškarani rally 014.jpg
Maškarani rally 014.jpg (75.16 KiB) Pogledano 738 puta
Daj balu mali!

DoX
Šegrt
Šegrt

Post broj:#14  PostPostao/la DoX » 7.3.2017, 19:19

Al se maskirao, hahaha! Ljubo legenda.

Grub3r
Gost
Gost

Post broj:#15  PostPostao/la Grub3r » 8.9.2017, 14:52

Ukratko o ovom odvjetniku. Netočan, uvijek kasni, usporen, nekontaktibilan , daje netočne pravne savjete, ne drži se odvjetničke tarife, ne izdaje račune.

Sljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Poznate ličnosti