Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Whiteheadove, Hoyosove vile i zgrade oko tvornice Torpedo

Rasprave o arhitekturi Rijeke i okolici
nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 266

Whiteheadove, Hoyosove vile i zgrade oko tvornice Torpedo

Post broj:#1  PostPostao/la nikola » 4.5.2013, 15:47

Vila Hoyos

Vlasnik tvornice izgradio ju je za svoju kćer.

Prije smo u temi spominjali kao vilu Jones u kojoj je živio tehnički direktor tvornice torpeda Tal Jones ...
pa da i nju prođemo...

prekrasna ograda govori nam da je objekt nakada bio reprezentativniji,

DSC_0001 (Large).JPG
Prije smo spominjali vilu Jones u kojoj je živio teh. direktor tvornice torpeda Tal Jones
DSC_0001 (Large).JPG (302.68 KiB) Pogledano 3077 puta

DSC_0002 (Large).JPG
Prije smo spominjali vilu Jones u kojoj je živio teh. direktor tvornice torpeda Tal Jones 1
DSC_0002 (Large).JPG (345.45 KiB) Pogledano 3077 puta

park sa fontanom u sredini, oblikovani grmići...barem je uredno i čisto

DSC_0026 (Large).JPG
park vile Jones
DSC_0026 (Large).JPG (372.51 KiB) Pogledano 3077 puta

DSC_0027 (Large).JPG
park vile Jones 1
DSC_0027 (Large).JPG (335.46 KiB) Pogledano 3077 puta

još par slika vile iz raznih pozicija

DSC_0024 (Large).JPG
vila Jones
DSC_0024 (Large).JPG (253.52 KiB) Pogledano 3077 puta

DSC_0030 (Large).JPG
vila Jones 1
DSC_0030 (Large).JPG (244.11 KiB) Pogledano 3077 puta

DSC_0035 (Large).JPG
vila Jones 2
DSC_0035 (Large).JPG (235.83 KiB) Pogledano 3077 puta
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 914

Re: Torpedo - riječki izum

Post broj:#2  PostPostao/la Adamić » 4.5.2013, 16:44

Bravo na još neviđenim fotkama izgleda ove vile, prekrasna je , moram reći. :srce
Slika

toolman_ri
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#3  PostPostao/la toolman_ri » 9.5.2013, 16:16

Samo neka administratori isprave vila Jones je zapravo vila Hoyos

Vila Whitehead - upravna zgrada Tvornice Torpedo

img0604ha (Medium).jpg
vila Whitehead
img0604ha (Medium).jpg (401.06 KiB) Pogledano 3029 puta

Situacija 1 - Tvornica Torpedo

img0607mhp (Medium).jpg
detalj-nacrt
img0607mhp (Medium).jpg (302.87 KiB) Pogledano 3029 puta

Situacija 2 - Tvornica Torpedo

Slike su preuzete iz knjige Casali A. , Cattaruzza M.: Sotto i mari del mondo La Whitehead 1875 - 1990, Editori Laterza 1990. (knjiga se može pogledat u DAR-u u Rijeci)

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 914

Post broj:#4  PostPostao/la Adamić » 9.5.2013, 16:34

toolman_ri napisao:Samo neka administratori isprave vila Jones je zapravo vila Hoyos

Pa jedno vrijeme prema nekim informacijama u toj zgradi živio tehnički direktor tvornice torpeda Jones? Pa nije velika greška, no to je poteklo sa 3 stranice, u biti samo je spomenuto ono što je pisalo uz staru sliku. Dalje se navodi da je to vila Hoyos. Samo ćemo malo modificirati od Nikole gornji post te naglasiti da se radi o vili Hoyos koju je dao vlasnik tvornice izgraditi za svoju kćer.

viewtopic.php?f=86&t=2225&start=30

da se sad ne ispravlja tijek rasprave,jer nema smisla, znači izvorno se ta zgrada zvala Hoyos.
Slike su ti sad premalene za vidjet nešto na slikama. Stavit ću prikaz slike u kojem će biti najbolje vidljive a to je 1200 širine.
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#5  PostPostao/la nikola » 9.5.2013, 20:44

Ispravio sam post od toolman_ri.
Dakle, prvo sam malo slike da se bolje vidi. Treća po redu, riječ je o nacrtu riječke luke, nema veze sa torpedom, nju sa m izbisao, kao i zadnju jer je ista kao druga, samo ima tekstualni dio.
No, kako sam i mislio, riječ je o tome da je i danas najsjajnija, ona prva do cete (žuta...nekada upravna zgada tvornice Torpedo u SFRJ) zapravo vila Whitehead, a nikako nijedna druga iznad nje.
Drugo, vila Hoyos može biti samo na terenu koji je i pripadao obitelji Hoyos, a ona se po nacrtima nalazi desno od posjeda Whiteheada. Dakle, nikako zdanje današnje "Obuće"
Ipak mislim da po ovim novim saznanjima treba stati na loptu i ispraviti što smo krivo napisali radi budućih naraštaja, ako ne zbog nas.
OK?
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

toolman_ri
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#6  PostPostao/la toolman_ri » 10.5.2013, 00:47

nikola napisao:Ispravio sam post od toolman_ri.
Dakle, prvo sam malo slike da se bolje vidi. Treća po redu, riječ je o nacrtu riječke luke, nema veze sa torpedom, nju sa m izbisao, kao i zadnju jer je ista kao druga, samo ima tekstualni dio.
No, kako sam i mislio, riječ je o tome da je i danas najsjajnija, ona prva do cete (žuta...nekada upravna zgada tvornice Torpedo u SFRJ) zapravo vila Whitehead, a nikako nijedna druga iznad nje.
Drugo, vila Hoyos može biti samo na terenu koji je i pripadao obitelji Hoyos, a ona se po nacrtima nalazi desno od posjeda Whiteheada. Dakle, nikako zdanje današnje "Obuće"
Ipak mislim da po ovim novim saznanjima treba stati na loptu i ispraviti što smo krivo napisali radi budućih naraštaja, ako ne zbog nas.
OK?

Da te samo ispravim upravna zgrada iliti vila Whitehead je na posjedu koji je na karti pod nazivom Strada Proprieto di Whitehead C. i to je ova zgrada sta ima oblik obrnutog slova T ( na donjoj strani ova u sredini izbočina je ulaz, a s lijeve je onaj polukrug ) i posjed obitelji Hoyos je odma iznad kako je i zgrada današnje obuće. Tako da je vila Hoyos ta zgrada di je današnja obuća (potvrdila mi je i profesorica). Imam tlocrt Whiteheadove vile koji ce potvrdit da je to ta zgrada. Ovaj posjed sta piše Proprieto fci Roberto C. Whitehead je njegov posjed, ali tu nije bila njegova vila, njegova vila je na donjoj čestici koju sam prije spomenuo.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#7  PostPostao/la nikola » 10.5.2013, 15:11

Moguće da sam u krivu, no nacrte znam "čitati" kao i ostali mehaničari Šuvarove škole.
Dakle, vila Whitehead je neupitna. Prva svijetla, novo opiturana uz cestu, najreprezentativnija, ona sa sterilnom unutrašnjošću, nekada upravna zgrada Torpeda, sada spavaonice za firmu Teri Crotek (ili tako nekako).

IMG_2302 (Medium).JPG
vila Whitehead
IMG_2302 (Medium).JPG (211.01 KiB) Pogledano 2991 puta

Vila Hoyos je ona iznad, izbljedjele crvene boje koja iza dvorišta prema pruzi ima velebni ulaz u nekadašnji park.

DSC_0022 (Medium).JPG
vila Hoyos?
DSC_0022 (Medium).JPG (260.42 KiB) Pogledano 2991 puta

Obuća? Nema je na karti...ne postoji.

evo i karta na kojoj se može vidjeti tlocrtno vilu Whitehead kao i na staroj karti

DSC_0038 (Medium).JPG
DSC_0038 (Medium).JPG (251.3 KiB) Pogledano 2991 puta

Dakle, da sumiram:

naravno da je najveća i najljepša od gazde. Čemu tražiti okolo po šumarcima?

Hoyos je imao teren iznad ceste koja ide kasnije uz prugu i izlazi kod nadvožnjaka kod 3.Maja-dakle zgrada češalj sa ostatima ostataka ex parka

zgrada današnje obuće...nepoznato, no u njoj je stanovao teh. direktor Tal Jones. Zašto i tko kaže da je to vila Hoyos?
Po meni nije. Ima tko što dodati? :kava:

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 156

Post broj:#8  PostPostao/la Vežičanka » 10.5.2013, 16:22

Ovo je samo moje razmišljanje:
Može biti da su sve te vile bile vlasništvo Whiteheada i Hoyosa pa su ih po potrebi davali na korištenje svojim čelnim ljudima u tvornici.

Jel se zna za koga je izgrađena zgrada koju zovu Viteha?
viewtopic.php?f=55&t=893&start=15

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#9  PostPostao/la nikola » 10.5.2013, 18:15

Vežica napisao:Ovo je samo moje razmišljanje:...

Je, tako i ja kažem, samo glasno razmišljam. Zato i jesmo tu da nekov vraga naučimo. :čitati:

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 156

Post broj:#10  PostPostao/la Vežičanka » 10.5.2013, 18:42

Gledam kako vila Hoyos, koja je na starom nacrtu izdužena i izgleda kao češalj, danas ne izgleda tako nego kao slovo H.
Jeli to bila neka stara zgrada koja je srušena, pa napravljena nova vila?
Karte.JPG
Karte.JPG (108.26 KiB) Pogledano 2973 puta

toolman_ri
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#11  PostPostao/la toolman_ri » 10.5.2013, 18:54

Po meni, ta crvena ne može bit Vila Hoyos, jer je preko ceste, a zbog tunela mislim da se nije gradila preko ceste. Problem je šta u DAR-u se ne moze naći pošten tlocrt te vile, našao sam tu jednu situaciju iz 1910. godine i iz 1914. godine. Ni na jednom nacrtu nisu ucrtane zajedno i jedna i druga vila.

Vila Hoyos - DAR JU 51, Kutija 157 206 / 1910

vilahoyos1.jpg
vilahoyos1.jpg (180.96 KiB) Pogledano 2961 puta

Vila Hoyos 1 - DAR JU 51, Kutija 166 16 / 1914

vilahoyos.jpg
vilahoyos.jpg (205.58 KiB) Pogledano 2961 puta

mora
ĆO !!!
ĆO !!!

Post broj:#12  PostPostao/la mora » 10.5.2013, 19:43

Vežica napisao:Gledam kako vila Hoyos, koja je na starom nacrtu izdužena i izgleda kao češalj, danas ne izgleda tako nego kao slovo H.
Jeli to bila neka stara zgrada koja je srušena, pa napravljena nova vila?

Ili je samo dio nastradao? Jer ovo kako ta zgrada sada izgleda u tlocrtu odgovara (u svom dijelu) onom prikazu iz gruntovnog plana kojeg je toolman.ri stavio. I da, ako mi nije nešto promaklo (u ovako kratkom vremenu pohvatati što ste sve obradili na forumu je : plakanje ), mislim da je ovo prvi "dokument" (skica za odvod) gdje je neki suvremenik tu građevinu označio upravo kao vilu Hojos.

mora
ĆO !!!
ĆO !!!

Post broj:#13  PostPostao/la mora » 10.5.2013, 20:41

Adamić napisao:A evo i lijepa slika, njega i njegovog sina!
Tal Jones and son Lewis Fiume photographer.jpg

Slika nastala u našoj Rijeci a fotograf je kao što vidite piše na slici.

Antal (Antonio) Funk
Akademski (Beč) slikar i fotograf. Početkom 80 tih godina prošlog stoljeća dolazi u Rijeku i preuzima studio Carla Zambonia. Bio je dvorski fotograf nadvojvode Josipa u Rijeci. Koncem desetljeća odlazi iz Rijeke , ali postoji podatak da i 1896. snima u Rijeci. (Izvor:Arte Miracolosa)

i nešto par godina kasnije
1905, in Fiume, Austro-Hungary.jpg

zbunilo me kad sam ove fotke prvi put vidjela zbog ovog i nešto par godina kasnije jer bi ispalo kao da se radi o istim ljudima? Na prvoj su očito, kako opis slike i kaže otac i sin Jones, a na drugoj su Robert Riddle i sin... taj sam podatak našla pregledavajući foke by Rob Riddle alias conundrum37 (od kojeg su i preuzete ) gdje on u komentarima na ovu drugu piše da su to njegovi otac i djed.... e sad, kako je taj djed bio kunjado od A.E Jonesa, i jedino što znamo je da je radio tamo ali ne i što, neka "zreliji" forumaši odluče što s tim....

mora
ĆO !!!
ĆO !!!

Post broj:#14  PostPostao/la mora » 10.5.2013, 23:05

toolman_ri napisao:Po meni, ta crvena ne može bit Vila Hoyos, jer je preko ceste, a zbog tunela mislim da se nije gradila preko ceste.

meni se čini da se spominje podzemni tunel (prolaz) pa u tom slučaju ne igra ulogu cesta između.... :roll:

toolman_ri
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#15  PostPostao/la toolman_ri » 10.5.2013, 23:56

mora napisao:
toolman_ri napisao:Po meni, ta crvena ne može bit Vila Hoyos, jer je preko ceste, a zbog tunela mislim da se nije gradila preko ceste.

meni se čini da se spominje podzemni tunel (prolaz) pa u tom slučaju ne igra ulogu cesta između.... :roll:

Na mom zadnjem postu, di sam stavio situaciju Vile Hoyos, se vidi da je bila sa donje strane ceste, na situaciji je prikazana crvenom bojom, a za podzemni tunel to je točno povezivali su vile i tvornicu, ali ne vidim logiku da bi se kopali ispod ceste koja je napravljena prije nego su vile izgrađene. Po meni je to ova zgrada di je danas Obuća, svi nacrti upućuju na nju, a i sam tlocrt vile koji sam stavio. Makar ne mogu reć 100% da je to jer mi se čini da se je ona čak i nešto rušila. Ne mogu doć do pravih podataka o toj vili, a po knjigama nigdje nisam naletio na taj podatak vezan za Tal Jonesa nigdje se ne spominje.

Sljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Arhitektura