Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Klana i Studena

Općina Klana
Broj stanovnika: 1 978
Damir
Quarnero
Quarnero

Teme: 2

Re: Klana i Studena

Post broj:#961  PostPostao/la Damir » 9.10.2013, 18:08

Vežica napisao::gore
Bilo bi najbolje "pucati" iz fotoaparata a ne iz puške.

Foto škljoca je uvjek negdje u ruksaku.
U 10 god. nisam ubio ništa,a "kao" pucao sam... visoko iznad rogova! ;)
Žali bože što plaćam članarinu i to jako skupo,ali da nije toga visio bi stalno za PC-om i imao 200 kg.

gost

Post broj:#962  PostPostao/la gost » 9.10.2013, 21:09

Damir napisao:
Vežica napisao::gore
Bilo bi najbolje "pucati" iz fotoaparata a ne iz puške.

U 10 god. nisam ubio ništa,a "kao" pucao sam...

Misliš odstrijelio? :mrgreen:

Damir
Quarnero
Quarnero

Post broj:#963  PostPostao/la Damir » 9.10.2013, 23:15

Riječanka napisao:Misliš odstrijelio? :mrgreen:

Odstrijel je samo kićeni naziv,a može značiti odstrijelio=ranio ili ubio.
Kad kažeš ubio ZNA SE... ;)

gost

Post broj:#964  PostPostao/la gost » 9.10.2013, 23:29

Lovstvo kao sport me ne zanima.
Od lovca sam naučila da odstrjel nije isto što i ubiti. ;)

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 157

Post broj:#965  PostPostao/la Vežičanka » 9.10.2013, 23:41

To se oni kao nešto "opravdavaju". Iako razmišljaju da se nemaju što opravdavati.
Svodi se na isto-ubili su životinju odstrijelom.
Nemam ništa protiv da se to radi radi hrane, ionako se to radi svakodnevno u klaonicama ali iz zabave već imam problem s tim.
Iako bi nas daleko dovela rasprava na tu temu.

gost

Post broj:#966  PostPostao/la gost » 9.10.2013, 23:58

Vežica napisao:To se oni kao nešto "opravdavaju". Iako razmišljaju da se nemaju što opravdavati.
Svodi se na isto-ubili su životinju odstrijelom.
...
Iako bi nas daleko dovela rasprava na tu temu.

I mene je isto mučilo, odstrjeljuje se onaj broj životinja koji dobiju po spisku. Dakle, ako je za ovu godinu na spisku 10 jelena, jedanaesti se ne "gađa". Lovci "igraju" tako da u tih 10 jelena u našem području odstrijele a najboljeg klasificiraju kao trofej a on se vrednuje prema rogovima, po kojima čitaju starost istog.
Neka me Damir ispravi ;)

Damir
Quarnero
Quarnero

Post broj:#967  PostPostao/la Damir » 10.10.2013, 07:58

Potpuno si upravu!
Ono gore je interna fora,ali ima isto značenje.
Nebi htio da me se svati odstreljivačem bilo čega,a kamoli životinja.
Meni je to rekreacija i to doduše jako skupa pa tako u ovo vrijeme teških ekonomskih uvjeta mislim da ću se ispisati iz društva.
Ja najviše volim odstrijel kroz foto objektiv jer tu nema nikakve štete. :gore

gost

Post broj:#968  PostPostao/la gost » 23.10.2013, 21:38

www.povjesnicaklana.com :čitati:

Nakon dvadesetogodišnjega neprekidnog djelovanja Društva i značajnih rezultata rada odlučili smo izraditi svoju web stranicu te tako osim lokalnom stanovništvu omogućimo uvid i korištenje i drugim interesentima diljem svijeta nemjerljivo važnih i bogatih istraživačkih rezultata velikog broja suradnika Društva ...

www.povjesnicaklana.com

:pozdrav:

gost

Post broj:#969  PostPostao/la gost » 2.11.2013, 22:55

Klanjcima i onima koji su samo u prolazu Petrolejskom cestom, moguće je da im za oko "upadne" jajolika ploča, postavljena pored skretanja za Studenu (lijeva strana, u smjeru Rijeka-Klana), a ista je otkrivena zbog čišćenja zelenila uz samu prometnicu.

Slika

Ovdje je nesrećom preminuo Andre Marčelja dne 30 decembra 1903 u dobi 40 godina na uspomenu ovo tugujući roditelji postaviše

Andre Marčelja spomenik.jpg
Andre Marčelja spomenik.jpg (530.79 KiB) Pogledano 601 puta

U ne znanju i potrazi za pričom oko iste, javio se naš vjerni član jazbac koji je ispričao štoriju.

Konkretan tužni događaj zbio se dan prije stare godine 1903. na predjelu koji se naziva Rančevo, a koji je nekad bio i raskršće sa kolskim putem za Studenu. U blizini je bila lokva gdje su furmani napajali konje (tko zna da li je još "živa"?) Tog se nesretnog zimskog dana Andre Marčelja vraćao iz šume zajedno sa svojim ocem sa kolima punim drva koje su vukli 2 konja. Na mjesto obilježenog ovim kamenom Andre se poskliznuo na ledu i pao ispod voza koji je prešao preko njega i teško ga ozlijedio. Na to je naišao poštar s biciklom koji je odmah pojurio u Marčelji po pomoć. No, prekasno jer je u međuvremenu nesretni Andre izdahnuo na očevim rukama. Iza sebe je ostavio ženu Katarinu - Kate i 3 male djece: Mariju, Dragu i Rejinu. Kate je od velikog šoka oboljela i u par godina ostala je nepokretna, a i ruke su je služile vrlo slabo. No zato ju je izvanredno služio glas te je Kate bila najbolja pjevačica u selu. Njen pjevački talenat nasljedila je njena prapraunuka (inače zajednička poznanica Riječanke i mene ). Prst sudbine zamiješao se i točno 101 godinu kasnije kada je Andretov unuk (Rejinin sin) Bogdan u Delnicama izgubio život na ledenoj cesti pod kotačima kamiona.
Andre je bio rođen 1863. od oca Andreta (Matijašev dolnji) i majke Jelene rođ. Mavar. Znači da je stradao u dobi od 40 godina, a djeca su mu rođena Marija 1899. , Draga 1901. i Rejina 1903.

Na upit zašto su se tako kasno uzeli .....

-Činjenica je , da su Katarina i Andre bili u vrlo zrelim godinama s obzirom na malu djecu. Kate je rođena 1866. , na žalost nemam podatak kad su stupili u brak. Prije najstarije kćeri Marije (1899) imali su također kćer Mariju koja je mala umrla ( nemam točan podatak kada), znači da su najkasnije oženili se 1897. Samo da napomenem da je u to vrijeme bilo normalno dati sljedećem djetetu ime ranije umrlog djeteta. Nadalje, možda sljedeći podaci nešto otkrivaju: Andre je po zanimanju bio tesar i mladost je proveo daleko od kuće tešući grede po hrvatskim šumama. Jednom prilikom posjekao si je nogu te je ostao šepav. Kad se vratio kući u zrelim godinama i još k tome šepav, teško da je mogao birat nešto jako mlado. Kate je bila u 30-tim pa je i ona morala uzet što je bilo bez puno biranja.

Finjena štorija. Jazbac :bravoveliki:

ozren
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 16

Post broj:#970  PostPostao/la ozren » 3.11.2013, 11:08

Jazbac je car.Njegove priče se čitaju bez daha.
:bravoveliki:

Damir
Quarnero
Quarnero

Post broj:#971  PostPostao/la Damir » 4.11.2013, 07:22

Odlična poučna priča! :bravoveliki:

ozren
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#972  PostPostao/la ozren » 12.11.2013, 22:57

Ispovijest talijanskog vojnika imenom Giuseppe Colombari koji je služio vojni rok u Klani i okolici kao pripadnik pješadije u jedinicama Guardia alla Frontiera 26.sektora(XXVI/B settore).

Moje ime je Giuseppe Colombari,rođen sam u Casola Valserio (RA) 14-5-1919.godine.
GiuseppeColombari.jpg
GiuseppeColombari.jpg (45.82 KiB) Pogledano 925 puta
Rat se polako zahuktavao,kad sam i ja dobio poziv za vojnu službu,na kojem je pisalo: 11-3-1940. vojarna u Raveni.Po dolasku dodijeljen sam 26.sektoru GAF-a.Sve se brzo odvijalo,već slijedeći dan sam vlakom stigao u Villa Del Nevoso(Ilirska Bistrica),tada sjedište Komande 26. sektora. Komanda se nalazila u blizini željezničkog kolodvora u vojarni "Trua".U njoj sam proveo mojih prvih 40 dana na pješadijskoj obuci.Nakon završene obuke dobili smo prekomandu u vojarnu "D'Anero" u Klani.

Tu se nismo dugo zadržali,naše konačno odredište bio je Caposaldo di Monte Murato( Zapreka "Židovje" i njezine 4 utvrde) na 600 mnv.

Na našu žalost,nismo spavali u čvrstim objektima postojećih utvrda.Moje prijatelje i mene dopalo je spavanje na otvorenom.
Bili smo zaklonjeni samo suhozidima ili rovovima,ovisno kako se tko snašao.Tada smo zavidjeli našim suborcima koji su spavali u utvrdama zaštićeni debelim slojem armiranog betona.Zbog blizine granice bili smo dobro naoružani,od naoružanja smo imali puške Carcano ,mitraljeze i ručne granate.

Naš zadatak je bio da spriječi u slučaju rata sa Jugoslavijom upad njihovih trupa na talijanski teritorij.
Naš moto je bio"Resistere ad ogni costo!"("Otpor po svaku cijenu").

Pamtim da su mi ti dani prolazili u jednoličnosti u ophodnjama i stražama duž granice.Vojnike koje smo vidjali sa druge strane granice,zvali smo "Graniciari".Zapreka "Židovje" se sastoji od brojnih utvrda i bunkera od armiranog betona.Jednom prilikom sam uspio ući u jednu od njih.Bila je dobro opremljena sa oružjem,streljivom i hranom kako bi omogućila posadi da pruža otpor na duže vrijeme.
Moj pretpostavljeni me vidio prilikom izlaska iz utvrde i zaprijetio mi riječima :"Ovo ti je zadnji put da ulaziš u utvrdu".
Nisam više nikad ušao.

Nakon 30 dana službe na granici,dobili bi mogućnost za odmor u drvenim barakama koje smo zvali "Baracche S.Rocco",jer su bile smještene na Svetom Roku (južno od Klane).
CasermaIlirskaBistrica.jpg
CasermaIlirskaBistrica.jpg (70.27 KiB) Pogledano 925 puta
Zadnja izmjena: ozren; 13.11.2013, 22:44; ukupno mijenjano 1 put/a.

ozren
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#973  PostPostao/la ozren » 13.11.2013, 22:43

Čak i tijekom razdoblja "odmora" nastavljala se naša pješadijska obuka.Često smo odlazili na poligon Monte Vereschi(Rojno),sjeverno od Klane,gdje smo izvodili vježbe gađanja našim pješadijskim naoružanjem.Vježbali smo također i bacanje ručnih bombi.
Ponekad smo odlazili na duge marševe,najčešće do planinarskog doma "D'Annunzio" na Sviščakima ispod Snežnika,pa duž talijansko-jugoslavenske granice preko Klanske police i Gumanca na Passo della Morte (Prijevoj smrti) i dalje preko doline Mlake završili bi marš u Klani.

Dva događaja iz tih dana obuke se često sjetim.Danas mi sjećanje na njih izmami osmijeh,ali tada mi nije bilo do smijeha.Tijekom marša pod punom ratnom opremom od Ilirske Bistrice do Knežaka (tamo i natrag oko 20 km), naš Poručnik Khessi Soglu Paolo,porijeklom iz Trsta zapovijedio je da se zaustavimo.Uglavnom,primjetio je da jedan vojnik u stroju ima više prazan nego pun ruksak.Kaznio ga je tako što je morao isprazniti ruksak i stvari iz njega podijeliti prijateljima,a ruksak prepuniti sa kamenjem koje je našao uz rub ceste.Tek nakon toga smo nastavili sa maršom.

Imali smo također i brojne noćne uzbune.Tijekom jedne od njih,morali smo za 5 minuta biti potpuno spremni sa kompletnom ratnom opremom na sebi i kacigom na glavi.Nakon toga naš Poručnik nam je naredio da trčimo kozjim stazama oko Klane.U jednom trenutku je pogledao na sat i naredio nam da stanemo.Samo je rekao:"Bravo,dečki,prešli ste 3 kilometra u 15 minuta".Imali smo dvadeset godina!

Prošla je i prva godina na dužnostima na granici i došao je 6.travanj 1941. godine,dan izbijanja rata sa Jugoslavijom.Već prethodni tjedan smo bili u stanju maksimalne pripravnosti.Svi smo znali da se donose važne i ozbiljne odluke koje će nam svima promijeniti živote.
Od 6. do 11.travnja zadržali smo se na svojim položajima očekujući protunapad jugoslavenskih snaga.
Topništvo GAF-a je iz topova 149 mm,iz okolice Klane ispaljivalo stotine granata na poznate nam položaje neprijateljske vojske,ali izostala je bilo kakva reakcija sa njihove strane.

11.travnja 1941.godine prešli smo granicu u blizini naših bunkera,krečući se prema mjestu Studena.Isto popodne naš Kapetan nam je naredio postavljanje protutenkovskih mina na mjestima mogućeg protuudara jugoslavenskih tenkova ,do kojih srećom nije došlo.
Tijekom operacije postavljanja mina dogodio se prvi tragičan događaj u mojoj jedinici.Naš poštar,Padovani Giovanni koji nije imao dovoljno iskustva u postavljanju mina napravio je pogrešku i slučajno je aktivirao minu.Nesretnik je raznesen,a naš Kapetan koji se osjećao odgovornim posegnuo je za futrolom i pištoljem za željom da si oduzme život.Na sreću,Vodnik Pagnotta ga je brzo zgrabio za ruku i rekao:"Što radite,Kapetane? Ne činite ludosti!".Od toga dana Kapetan nije više bio ista osoba i više tjedana ga nismo uopće vidjeli.
Kad je nakon mjesec dana ponovo počeo voditi našu jedinicu,njegovo ponašanje je bilo potpuno drugačije.Taj ga je tužan događaj duboko potresao.

Rat protiv Jugoslavije ubrzo je završio,ali to nije vrijedilo i za stalni nadzor koji su naše jedinice GAF-a morale vršiti nad tek osvojenim područjem.Nakon nekoliko mirnih mjeseci,započela su djelovanja jugoslavenskih partizana.

Na smijene su vojnike GAF-a slali u osvojena područja sa zadacima pružanja otpora.Na sreću,nisam nikada išao u takve akcije,ali je nažalost mojih 14 suboraca,u kolovozu 1942. godine,na lokaciji koje se nažalost ne sjećam,izgubilo život u zasjedi jugoslavenskih partizana.Pobunjenici su ih iznenadili dok su skupljali drva u šumi i svi su pali pod neprijateljskom vatrom.Samo se jedan spasio, pretvarajući se da je mrtav i nakon dugog pješačenja šumom,vratio se u svoju jedinicu,teško ranjena čela.Pogotovo su zone Val Malacca,Pian della Secchia i Ermesburgo(dolina Mlake,Klanska polica i Gumance),sa svojim gustim šumama,obilovale partizanima i bilo je jako opasno tamo se kretati.

Tijekom 1942.godine proveo sam 4 mjeseca u Iscra(???) i 8 mjeseci u Lipi,dvije lokacije koje se nalaze zapadno od Klane.
Poručnik Francesco Scuz,friulanskog porijekla,oformio je jedinicu "Arditi G.a.F." kojeg su činili vojnici raznih rodova i zanimanja,uključujući i mene.Odveo nas je u okolicu Šapjana,gdje smo se utaborili u blizini željezničke stanice.Tu smo,u obuci bacanja ručnih bombi i vježbi gađanja iz minobacača,proveli mjesec dana u šatoru,daleko od područja gdje su se skrivali partizani.
CasermaDanero.jpg
CasermaDanero.jpg (116.31 KiB) Pogledano 897 puta

Nastavlja se...

gost1

Post broj:#974  PostPostao/la gost1 » 13.11.2013, 23:24

:gore

Iscra(???) = Lisac

ozren
Legenda foruma
Legenda foruma