1910. otvoren sanatorij Pećine (kasnije Park, pa onda Hotel Park), prvi sanatorij u tadašnjoj Hrvatskoj.
Kako su neposredni položaj na morskoj obali te čisti morski zrak, oduvijek imali ljekovit utjecaj na ljudsko zdravlje, u Sušaku i u Rijeci u prvoj polovini 20. stoljeća osnivali su se sanatoriji, a godine 1909. podignut je sanatorij na Pećinama na prostoru vile Riboli. Ovaj sanatorij zamišljao se kao zavod za sve operativne i unutrašnje bolesti, a nakon otvaranja 1910. godine poslovanje sanatorija je bilo uspješno. Sanatorij se opskrbljivao suvremenim medicinskim uređajima, posebice operacijska dvorana, dok su se posebnim vodovodom iz mora korisnicima pružale terapijske, ljekovite kupelji, a sama se ustanova sastojala od prizemlja i dva kata s potkrovljem.
U godinama I. svjetskog rata lječilište se nalazilo u užem ratnom području što je bilo uzrokom smanjenja broja korisnika sanatorija te je ustanova već polovinom 1917. godine bila prisiljena obustaviti djelovanje i prodati nekretnine. Kupac nekretnina bio je Josip Braun koji je 1918. preuredio sanatorij u hotel-pansion te mu je dao naziv »Sanatorij Pećine«.
Godine 1935. Josip Braun je izabran za novog člana ravnateljstva tog hotela-pansiona te mu je promijenio ime u »Park hotel i kupalište Pećine«, a 1937. godine krenulo se u nadogradnju jedanog kata te se preuređuje cijela hotelska zgrada po nacrtima Davida Bunette. Zgrada je tada imala 50 hotelskih soba, a u prizemlju je bila smještena blagavaonica s velikom terasom. Hotel »Park« u to je vrijeme bio središte društvenog života, u njemu su se održavali razni koncerti, plesovi i svečanosti.
Za vrijeme II. svjetskog rata hotel postaje sjedište talijanskog, a potom i njemačkog te na koncu partizanskog zapovjedništva. Zbog svog židovskog podrijetla Braun je morao pobjeći u Ameriku, hotel je nakon njegova bijega zatvoren, a na predjelu neposredno uz more povrh obalnih grota Nijemci su napravili bunker, čiji se ostaci vide još danas.
Godine 1946. poduzeće »Jadran hoteli« preuzima hotel »Park« i ponovo otvara hotel, u kojem su se nakon višegodišnje stanke ponovo organizirale različite društvene priredbe. Ulogu središta društvenog života hotel »Park« imao je sve do početka Domovinskog rata kada je zaustavljeno njegovo poslovanje, jer riječ je o jedinom riječkom hotelu čije su sobe za vrijeme rata u cijelosti bile namijenjene prognanicima. 2001.tu je počela s radom prva riječka privatna škola, Osnovna škola Grivica.
Preuzeto sa:
viewtopic.php?f=175&t=2489

- hotel Park (2).jpg (85.94 KiB) Pogledano 8472 puta

- hotel park (3).jpg (219.77 KiB) Pogledano 8472 puta