Danas je smrdio malo jače Mrtvi kanal. Uđe taj smrad u auto dok kažeš keks.
Slijedi analiza vode iz 2006.godine.
---------------------------------------------------------------KAKO JE UMRO «MRTVI KANAL»Učenici: Predrag Cvijanović, Maja Puljak, Melania Rusan
Mentor: Draženka Maričić, prof.
PROMETNA ŠKOLA, RIJEKA
1.Istraživačka pitanja / hipotezeSvakoga dana čekajući autobus gledamo Mrtvi kanal, pa smo odlučili ispitati kakvoću mora u njemu, saznati je li zaista «mrtav», ima li u njemu života, kada je nastao i zašto je tako nazvan.
2.Metode istraživanjaU ožujku, travnju i svibnju 2006. godine odabrali smo tri mjerne postaje na Mrtvom kanalu, opisali specifičnosti svake i GPS-om odredili koordinate. Koristili smo GLOBE protokole za fizikalno-kemijska istraživanja vode. Izmjerili smo temperaturu, prozirnost, otopljeni kisik, salinitet, pH i dušik u nitratima. Mikrobiološku analizu uzorka mora napravili su nam u Zavodu za javno zdravstvo. Razgovarali smo s odgovornim osobama u Komunalnom društvu Vodovod i kanalizacija d.o.o.
3.Prikaz podatakaMore u Mrtvom kanalu ima neugodan miris, mutno je, zelenkaste boje, a vidljive su plivajuće i suspendirane otpadne tvari, te ponegdje i mineralne masnoće. Fizikalno-kemijska analiza mora po GLOBE protokolima pokazala je da je temperatura iznosila od 9°C do 15°C, prozirnost je varirala od 58 cm do 73 cm, otopljeni kisik od 7.5 mg/L do 9,8 mg/L, pH vrijednost od 7.1 do 7.8, gustoća od 0.995 g/cm3 do 1.010 g/cm3, salinitet od 0.0 ppt do 12.6 ppt, a dušik u nitratima od 0.2 mg/L do 0.8 mg/L.
Nalazi koncentracije dušika u nitratima naveli su nas da objašnjenje potražimo u Komunalnom društvu Vodovod i kanalizacija d.o.o. U razgovoru s odgovornim osobama saznali smo da se ispod mosta na početku Mrtvog kanala osim kolektora nalaze i interni kanali, izlazi kanalizacije, koji se još istražuju (snimaju) i otkrivaju, te su stoga onečišćenja moguća.
Uzorak mora iz Mrtvog kanala analiziran je i mikrobiološki u Zavodu za javno zdravstvo. Uzorak je imao neugodan miris. Ukupne koliformne bakterije (UK) su iznosile 28x103, fekalne koliformne bakterije (FK) 20x103 i fekalni streptokoki (FS) 10x102.
Istražujući povijest Rijeke saznali smo da se Mrtvi kanal «rodio» 1855.god. kada je nakon čestih poplava od Rječine odlučeno da se njen tok regulira, pa je iskopano novo korito po pravcu koji bira rijeka za vrijeme najvišeg vodostaja. U staro korito je pušteno more. U Mrtvom kanalu smo opazili velika jata cipala.
4. ZaključakU vrijeme našega istraživanja kakvoća mora u Mrtvom kanalu bila je IV vrste, tj. jače zagađeno more, a rezultati mikrobiološke analize provedene 24. ožujka 2006. god. u ZZJZ svrstali su more u Mrtvom kanalu u rang otpadnih voda.
Niski salinitet upućuje nas na miješanje mora i vode (boćato more). U Mrtvi kanal dotiču podzemne, oborinske i otpadne vode iz kanalizacije.
Mrtvi kanal još nije «mrtav». U njemu obitavaju cipli, koji se hrane organskom materijom u raspadanju, koje ovdje ima u izobilju.
U prošlosti luka za jedrenjake, a danas luka za barke, Mrtvi kanal tiho i polako «umire» kao da mu je sudbina predodređena danim imenom. Tko zna koliko će još stoljeća proći dok mu neki novi svijet ne udahne život ili mu urbanističkim planom zatrpa korito i odvede ga u zaborav.