Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

{NERIJEŠENO} Tražim zabavan Riječki tekst

Prije svega dobrodošli na forum, bili samo u prolazu ili stalni član. U ovoj rubrici Vi pitate a mi, članovi foruma odgovaramo. Ako imate kakvo pitanje, koje ima veze s Rijekom i našim krajem, slobodno ga postavite. Stojimo svima na usluzi !
Za postavit pitanje trebate se registrirat, što je vrlo brz i jednostavan postupak u koji ćete se i sami uvjeriti.
Postavite pitanje i pretplatite se na odgovor.
Pogledajte RIJEŠENA i NERIJEŠENA pitanja.
Pravila foruma
Što bolje opišete naslov i vaše pitanje, to je veća vjerojatnost i da ćete prije dobiti odgovor. Vi kao autor pitanja možete označiti temu "NERIJEŠENO" ili "RIJEŠENO". Obavezno prilikom pisanja pitanja postavite opciju na NERIJEŠENO, s time će se vaše pitanje, prikazati u listi neriješenih pitanja, što još više povećava odgovor. Pretplatite se na temu, opcija je pri dnu svake teme. Ne stavljajte slike s drugih poslužitelja za pohranu sliku, koristite našu opciju za umetanje privitaka .
Hvala Vam na pitanju i nadamo se, da ćete što prije dobiti odgovor na vaše pitanje i biti zadovoljni s njime. Ukoliko ste dobili traženi odgovor, označite temu kao "RIJEŠENO".
LauraSalov
Gost
Gost

Teme: 1

{NERIJEŠENO} Tražim zabavan Riječki tekst

Post broj:#1  PostPostao/la LauraSalov » 1.10.2018, 18:10

Pozdrav, imam zamolbu za sve, na Akademiji smo dobili zadatak pronaći si kratki tekst/isječak koji ćemo izvoditi a potrebno je da priča zanimljivu priču iz našeg kraja, pa ako bi netko mogao predložiti nekakav isječak ili tekst ili mi poslati nešto što ima u internetskom formatu, pošto sam u Osijeku i nemam pristup riječkoj knjižnici, zanimaju me najviše urbane mladenačke priče ali ako postoji neka starija a da je manje poznata, i to može. Ono što mi je osobno najvažnije je da se u tekstu oslikava duh grada i ljudi.
Hvala Vam unaprijed na prijedlozima

! Adamić napisao:
Premjestio u rubriku "Pitanja i odgovori" .

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 918

Re: Tražim zabavan Riječki tekst

Post broj:#2  PostPostao/la Adamić » 1.10.2018, 19:53

S Fb stranice "Mala Kme osvaja svijet" priča ima preko tisuću lajkova.Novijeg je datuma pa ako pomogne.

Kad te pitaju odakle si ?

Mala Kme osvaja svijet
22. rujna u 21:57 ·

Kad dodjes na moj Zlatni otok, prvo te pitaju cigova si ti. Onda malo objasnjavas od kud ti je baba, od kud dida, pa te bace pod furest ili domaci. Najcesce furest, jer ako ti ne znaju didove sedam koljena unazad, spusio si u startu. I mozes ti sad tu zivit cijeli svoj zivot, badave, i dalje ces bit furest, vlaj, kako god.

Nema veze, ako si iz Rijeke, navikao si na taj osjecaj nepripadnosti nigdje posebno i stovise, bas ti je kul to sto si tako mjesovit i od svuda te ima. I bas ti je ok sto si iz valjda jedinog grada u kojem uvijek mozes bit doma i domaci, bez obzira di si rodjen i odrastao, kako pricas, koje si vjere, nacionalnosti ili glazbene/modne/seksualne orjentacije.

To rijecko sarenilo vidim i u sebi i u svojim klincima. Nema dijela Hrvatske s kojim nismo povezani.

I pricamo svakako ??

Moji klinci imaju babu i didu, pa baku i didu, pa nonica i nonu. I kunjade, tete i barbe su normalna pojava, kao i sestricne, bratici, ujne, tetke i strine.

Ajngemaht se kod mene doma vadi kutljacom, a malcu oko vrata pritom je bavarin. Peremo ruke u lavandinu, pometamo sporkicu u skovaceru, u lavor se ide tocat roba pred pranje, a kad trebas nesto vece vozit oko kuce uzmes karijolu.

Krk nije Krk nego Veja, a Krcani nisu ni Krcani a bome ni Krkani, nego Vejani.

U kucu se ulazi preko verande, klinci voze biciklu i rosule, a dida u vrtu radi u trlisu.

Jednom kad se malac posteno odluci skinut iz pelena, valjda ce napokon skuzit da se pisa u, a ne kraj kaklice.

Kuha se na sparhetu i tece voda iz spine, imamo i sternu zlunetrebalo, a more je more, nedajboze voda.

Ispod majice nosi se kanotjera, a poslije tusiranja bademantl.

Vrijeme je nekad sat, nekad ura, a suseda je malo munjena iako nije Istrijanka.

Vino nam u konobi odmara u domizani.

Kad babi padne tlak onda joj se zamanta, pa joj treba cukra i vode. Bice nije kafu popila.

Ali znamo mi i sto je nahtkasl, ajnpren juha, lumbrela, vindjakna, garoful, jacmik, picajzla i muskulfiber. Jako dobro znamo sto su kerefeke i fajrunt i dobri smo si s legama. ?

Inace, u Rijeci se vozimo basom, cesto bez cvikalice pa moras pazit na bakulu, a kao klinci smo cesto isli na kat kad bi ogladnili. Nemoj ni probat nekog Rijecanina pitat za neku adresu, ako nije njegova, nema sanse da zna. Kod Krasa, na fontani, kod Rijecke, na Mrtvom, na Kontu... To vec moze. I probaj obavezno rigojanci ili rijecku kremsnitu. Kremu u casi ako ces slusat stariju generaciju.

Uglavnom, svasta tu ima. Nedaleko nas cak i neki sototajeri.

I garantirano mi prvi susjed prica totalno drukcije od mene, a nista od toga nije 'krivo'.

Ako zbog neceg volim Rijeku, onda je to taj sasavi, sareni melting pot. Ilitiga cuspajz ???
Slika

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Pitanja i odgovori