Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Klana i Studena

Općina Klana
Broj stanovnika: 1 978
gost

Re: Klana i Studena

Post broj:#751  PostPostao/la gost » 5.7.2012, 11:35

Još malo veselja :piti:
S obzirom da nemamo temu mjesta Rupa, smjestit ću ovdje. Najbliže je ;)

DANI RUPE
Zabava uz pečenog vola i klapu Intrade

Brojne specifičnosti naše manifestacije učinile su Dane Rupe zadnjih godina prepoznatljivim turističkim brandom gornjeg matuljskog kraja, ali i šire. Pogotovo stoga što se nalazimo na području uz samu granicu, pa je čitava manifestacija bila i ostala međunarodnog karaktera. To nas obavezuje da svake svake godine učinimo što više da obogatimo naš program. Dani Rupe 2012. dovode nam na područje Općine Matulji, odnosno u Rupu grupu Magazin, zatim najtraženiju klapu danas, Klapu Intrade, za koju će se zasigurno tražiti stolica više. Tu su i naši mladi matuljski izvođači kojima smo dali šansu da nas razveseljavaju i subotu i nedjelju, a riječ je o Brevis bendu, pa s ponosom možemo najaviti odličnu i bogatu zabavu. Istaknuo je to na jučerašnjoj pressici Igor Barak, predsjednik MO Rupa, pozivajući na ovu tradicionalnu feštu. Zadovoljstvo što se tradicija započeta 1975. godine, kada su prvi put održani Dani Rupe, kontinuirano nastavlja i to na najbolji mogući način na pressici je istaknuo Vinko Surina, član organizacijskog odbora, naglašavajući da će se zahvaljujući angažmanu 130 volontera, koliko ih je uključeno u realizaciju manifestacije, ova prepoznatljiva fešta gornjomatuljskog kraja održati na primjerenom nivou. Treba reći da zabavni program počinje u subotu zabavom uz Magazin i Brevis band, nastavlja se u nedjelju kada u 9 sati započinje 6. Biciklijada Giro D' Rupa, a u 11 sati počinje pečenje vola, najatraktivnijeg gastrodijela ove fešte jer se upravo po tom »kraljevskom obroku« ova fešta razlikuje od ostalih. U podne započinje turnir u trešeti i briškuli, u 17 sati natjecanje u potezanju konopa, a u 18.30 kreće kulturno - umjetnički program u kojem će nastupiti Zvonejski kanturi, KUD Učka Matulji, Žejanski kantaduri te Ženska klapa Rožice Šapjane i potom Klapa Intrade. Uza sve to, Rupa nudi i nešto niže temperature nego što su ove u priobalju pa je razloga za krenuti u Rupu ovog vikenda i više nego dovoljno.

Inače, Rupa je poznata po organizaciji odličnih fešti zato vjerujem tko god dođe neće požaliti! :pozdrav:

skakandraković
Šegrt
Šegrt

Teme: 2

Post broj:#752  PostPostao/la skakandraković » 5.7.2012, 13:21

Mala sugestija,

Rupa je va općini Matulji, pa je petpostavka da i spada pod Matuljski thread :gore
Lokalni Lokalpatriot

za kraji
Gost
Gost

Post broj:#753  PostPostao/la za kraji » 26.7.2012, 12:50

Pozdrav svima,
može mala/velika pomoć?

Znate li nešto više o talijanskim fortifikacijama u Klani i okolici izgrađenim između dva svjetska rata ( sektor 26 )? Koliko ih je bilo, gdje su se nalazile,postoji li karta s ucrtanim mjestima fortifikacija i sl. informacije?
Puno puno hvala

gost

Post broj:#754  PostPostao/la gost » 26.7.2012, 13:21

za kraji napisao:Pozdrav svima,
može mala/velika pomoć?

Znate li nešto više o talijanskim fortifikacijama u Klani i okolici izgrađenim između dva svjetska rata ( sektor 26 )? Koliko ih je bilo, gdje su se nalazile,postoji li karta s ucrtanim mjestima fortifikacija i sl. informacije?
Puno puno hvala

Pozdrav i tebi za kraji ;)

Evo ovdje imaš svega, i slika i opisa i karti.
Uživaj :pozdrav:

Bunkeri iz riječke šire okolice

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Teme: 266

Post broj:#755  PostPostao/la nikola » 27.7.2012, 12:36

Piše Klana, pa valjda je to to!

Slika
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

milic
R13kA
R13kA

Teme: 6

Post broj:#756  PostPostao/la milic » 27.7.2012, 14:33

Da to je Klana - zgrada vijećnice- sada općina. Međutim ovaj toranj iznad ulaza sada ne postoji jer je uništen u požaru. Ne znam kada ali znam tko zna.
Riječanka tebe se pita. : ruka
Daj balu mali!

gost

Post broj:#757  PostPostao/la gost » 27.7.2012, 22:02

Tog tornja na kući Općine nažalost više nema, jer po mome, zgradi je davao figuru. Uništen je 80-tih godina (možda i malo prije, neću griješit dušu) ali ne u požaru. Naime, jedan, tada važan čovjek za Općinu je odlučio da se to sruši, jer što će nama talijanska gradnja!
Eh.. pa što onda sve ne srušimo... nije mi jasno.. :ne znam: :lol: :ruka

Imam negdje još fotografija, ali preuređujem sobu pa su mi sve knjige zgurane u kut, i naopako okrenute, pa će to par dana pričekati.

milić :pozdrav:

z355ko
Šegrt
Šegrt

Teme: 3

Post broj:#758  PostPostao/la z355ko » 1.8.2012, 14:11

Pozdrav svima,
može mala/velika pomoć?

Puno puno hvala

koje je to točno područje, bio sam u dosta bunkera pa možda mogu reći koju riječ, no nisam upoznat sa oznakama
bolje biti vjetar nego list

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#759  PostPostao/la nikola » 1.8.2012, 16:14

z355ko napisao:Pozdrav svima,
može mala/velika pomoć?

Puno puno hvala

koje je to točno područje, bio sam u dosta bunkera pa možda mogu reći koju riječ, no nisam upoznat sa oznakama

Da ne nabrajam tvoje ime, evo ti ovo, a mogao si barem proći forum, naišao bi na tu rubriku i teme koje slijede...

viewforum.php?f=68
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

z355ko
Šegrt
Šegrt

Post broj:#760  PostPostao/la z355ko » 2.8.2012, 08:10

ok, dakle malo sam pogledao gradivo:-)

s vojne ili knjiške strane ne znam baš puno o bukerima oko Klane,osim što kažu u Klani da nijedan metak nije ispaljen iz njih, ali na terenu sam bio kod većine njih i u njima, sad se na jesen spremamo pogledat jedan dosta zanimljiv dio(sektora26:-) na potezu strgarije - zatisovo- palež iznutra, kao i piramidalni vrh u blizini, nadam se dobrim slikama.

pozdrav

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#761  PostPostao/la nikola » 2.8.2012, 09:14

z355ko napisao:... sad se na jesen spremamo pogledat jedan dosta zanimljiv dio(sektora26:-) na potezu strgarije - zatisovo- palež iznutra, kao i piramidalni vrh u blizini, nadam se dobrim slikama.

pozdrav

Nadam se iscrpnom izvješću potkrijepljen slikama! :pozdrav:

z355ko
Šegrt
Šegrt

Post broj:#762  PostPostao/la z355ko » 2.8.2012, 14:33

jedna pričica koju mi pričao stari kad god bi bili gore u šetnji, dakle nasuprot vrha Pliš prema hm zapadu ili sjevero zapadu nalazi se još jedan vrh, Grmada, a odmah ispod vrha nalazi se i urušena kućica, nekakva kazermeta talijanske vojske, e pa kad je stari bio još dijete tamo su čuvali krave i sjeća se da je gore bila preteča radara, primitivna naprava slična starim gramofonima samo s obrnutim efektom, dakle dvije ogromne trube , čiji je kraj završavao u slušalicama "operatera" koji je sjedio ispod njih na pokretnoj platformi koju je ručno okretao nekakvim pedalama, "osmatrajući" tako da li se čuje zvuk kakvog letećeg prometala iz smjera Jugoslavije, još uvijek postoje tamo temelji, dok je sama naprava odnesena ko zna kud, vjerojatno u staro željezo. Navodno je posada pobijena i zakopana u dolcu južnije od kućice(nisam zapamtio da li talijanska ili kasnije njemačka, a čovjek koji mi je pričao o tome je pokojni)
pozdrav

gost

Post broj:#763  PostPostao/la gost » 5.8.2012, 20:35

PLANINARSKO DRUŠTVO
“ P L I Š ”
organizira pohod na Obruć uz zalazak sunca i pogled na Kvarner u noćnom izdanju koji predstavlja istinski užitak za sve planinare i zaljubljenike u prirodu.
Okupljanje sudionika pohoda planirano je
subotu 18.kolovoza 2012g.
ispred Vatrogasnog doma Klana od
12 sati
pa nadalje.
Pohod je podijeljen u tri grupe od kojih su prve dvije grupe
planinari,a treću grupu čine biciklisti.
Prva grupa – starta u 16 sati - rutom Klana-Studena-Vranjino-Rimski zid-Obruč
3,5 - 4 sata hoda visinska razlika cca 800m
povratak preko Trstenika – prijevoz osiguran
Druga grupa – starta u 17 sati (individualno i prije) - upućuje se vozilima preko Gumanca
do visoravni Trstenik udaljenoj 15-tak km od Klane
u 17,45 sati otpočinje uspon sa stražnje strane
u trajanju od 1,5 – 2 sata lagtanog hoda
Treća grupa (biciklisti)- starta u 16,15 - rutom Klana-Pilana-Bliznice-Mlaka-Gumance-
Želizna vrata-Obruč
42 km makadama i kamenja uz uspon od 800m
očekivani dolazak na vrh Obruča za sve grupe oko 20 sati
zalazak sunca u 20,30 - bakljada u 21,00
pogled na Kvarner u noćnom izdanju
slijedi noćni silazak u Trstenik i povratak u Klanu,
-druženje na tradicionalnoj fešti
ROKOVA VA KLANI
STARTNINA 20 Kn
djeca i mladež do 18 godina
ne plaćaju
OSIGURANO JE
VIŠE VRSTA JELA I PIĆA
ZA SVE SUDIONIKE POHODA
- pohod se održava bez obzira na vremenske prilike
- sudjelovanje je na vlastitu odgovornost
- OBAVEZNO ponijeti svjetiljku

Ako ima zainteresiranih, iz prve ruke mogu reći da je ovo prekrasan izlet uz veselu ekipu. :D
Svakako ponijeti jaknu!

:pozdrav:

nikola
Zaražen virusom R13Ka
Zaražen virusom R13Ka

Post broj:#764  PostPostao/la nikola » 5.8.2012, 21:22

Riječanka napisao:PLANINARSKO DRUŠTVO
“ P L I Š ”
organizira [b]pohod na Obruć uz zalazak sunca ...
subotu 18.kolovoza 2012g.
ispred Vatrogasnog doma Klana od
12 sati...

Fino, ali nisam u Rijeci. Šteta, bilo bi dobro odraditi taj pohod. Zalazak sunca i Kvarner sa te pozicije...odlično za one s dobrim fotićem.

gost

Post broj:#765  PostPostao/la gost » 5.8.2012, 21:25

Zato sam ja još u Rijeci, imam bolji fotić od onog lani, imam i nove gojzerice, a i lamadinu sam kupila :D : banana3

PrethodniSljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Klana