Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Trst

Gradovi : TRST, KOPAR, VENECIJA itd..
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 923

Trst

Post broj:#1  PostPostao/la Adamić » 29.9.2010, 11:11

Grad Trst

Grad Trst.jpg
wikipedija
Grad Trst.jpg (20.39 KiB) Pogledano 340 puta

Pogled s mora ,Trst svojom arhitetkturom neodoljivo podsjeća na Rijeku , nije ni čudno kad se zna da su isti arhitekti djelovali na našem i njihovom području.

BROJ STANOVNIKA : 207.069 (31. prosinca 2004.) / Rijeka 144.043 stan. (2001)
Rijeka ima 63.026 tisuće manje stanovništva od Trsta.

GUSTOĆA NASELJENOSTI : ukupna gustoća 2479 stan./km² / Rijeka 3273 stan./km2
Rijeka ima 794 više stanovnika po km2 od Trsta.

GRAD SE PROSTIRE NA:
84,49 km² / Rijeka 44 km2
Trst je skoro pa veći Rijeku za 2 puta ili za 40,49 km².

Ako neki grad najviše sliči nama onda je to upravo Trst.
Stari grad im je isto smješten na starom rimskom naselju. Ulice i zgrade im neodoljivo sliče na naše. Čak imaju i rimski luk pa skoro identičan našem i isto se nalazi u blizini zaštićenog arheološkog mjesta. Kod njih s obzirom da je dobar dio kuća bio u privatnom vlasništvu, grad je osmislio projekt sufinanciranje sanacije derutnih kuća i stanova tako što je u starogradsku jezgru privukao određeni broj poduzetnika. Uz to pokrenuli su projekt Urban koji je spasio tršćanski stari grad. U njemu su sudjelovali svi od države ,regije pa do E.U.fondova. Za današnje riječke uvjete ovo je san. Dio grada koji je propadao spašen je, restauratorski zahvati su učvrstili zidove, ulice su uređene, popločene , komunalna infrastruktura je iz temelja obnovljena pa ovaj dio Trsta može spokojno čekati bolja vremena a naš grad Rijeka kad će on ? Možemo učiti i od drugih ali dali smo spremni, to je pitanje.
Slika

Fiamma

Re: CHAT

Post broj:#2  PostPostao/la Fiamma » 8.10.2010, 19:55

Ja sam pak bila u shoppingu u Trstu. Kud svi tud i mala Fiamma. :mrgreen:
Što se tiče odjeće, sve frendice mi nahvalile H&M, a meni je bezveze, baš osrednja ponuda. Ali općenito. Ne vidim ništa da se posebno ističe, a da toga kod nas nema. :ne znam:
Sve u svemu, ja sam na sebe potrošila punih 5eura, na čarape. :mrgreen: Al ajd, brata smo obukli od glave do pete da ima momak nešto nove robe za školu.
A u PAM-u smo uzeli malo nutele, pašte, maslinovog ulja - onih par stvari što se kod njih isplati.
U svakom slučaju, meni je taj Trst više da dupe vidi puta. Ne kužim čemu sad sva ta fama...

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#3  PostPostao/la Adamić » 8.10.2010, 20:00

Trst a bas lijepo kad se sjetim onih šopinga. Hlače Wit Boy sam uvijek tamo kupovao . Neke stvari su još tamo osjetno jeftinije i još Talijani imaju veće plače :roll:
Skupa smo mi država i neefikasna.
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Post broj:#4  PostPostao/la nikola » 8.10.2010, 20:21

10.10.10. obavezno gren na Barcolanu va Trst.
Tradicionalno.
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#5  PostPostao/la Adamić » 8.10.2010, 20:23

Fiumanka se pred Barcolanom po broju jedrilica može pokrit ušima :oops:

laregatabarcolanaditrie.jpg
laregatabarcolanaditrie.jpg (29.81 KiB) Pogledano 340 puta
Slika

Fiamma

Post broj:#6  PostPostao/la Fiamma » 8.10.2010, 21:55

nikola napisao:10.10.10. obavezno gren na Barcolanu va Trst.
Tradicionalno.

Nisam nikad bila, ali imam najbolju namjeru otići ovaj put. Djeluje stvarno fantastično!
Aj daj meni n00bu par korisnih savjeta, kada počinje regata, kamo pustiti auto, di se rulja skuplja, što osim regate vrijedi pogledati od popratnih događaja i sl. :mrgreen:
(imaju retardiranu web stranicu pa nisam baš puno skužila. A i moj talijanski je već lagano zaruzinavio... :oops: )

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#7  PostPostao/la nikola » 9.10.2010, 11:06

Ja parkiram u uličicama prije via Rome (zatvor i sud), tamo oko Lidl-a, cca 100-150 metara prije velike garaže prije zatvora.
Onda 2-3 minute do sinagoge i nađem se u pješačkoj zoni.
I onda još 5-10 minuta, i evo te na najvećem trgu u Europi, Piazza del unita.
Barcolana počinje u 10,00 ujutro, start je iz malog mjesta Barcola, koii se nalazi u produžetku Trsta i zapravo je predgrađe tog lučkog i trgovačkog grada.Međutim, kako je tamo "zaguljeno" parkirati, ja se odlučim za varijantu prije opisanu.A u tim pokrajnim uličicama nema naplate, pa sam siguran, jer boravak u Trstu je do kasna navečer.
Sama riva načičkana je sponzorskim šatorima (takvih u nas nema), tu se nude jelo, piće, razni reklamni materijali...zapravo i riva i ponte rosso je krcat sa tim štandovima i šatorima.
Jedan gat bude rezerviran za službeno predstavljanje policije, obalne straže i raznoraznih njihovih nakićenih odora (izgledaju lijepo)
Na gatu na kojem se nalazi konzervirana dizalica i stara skladišta, namjestim se i gledam ciljnu crtu, tj.ulazak natjecatelja u luku.Tu se skupi oko 100 000 do 150 000 ljudi!
Zaista teško za opisati, i svaka usporedba sa Fiumankom je bezpredmetna.
Sam dolazak u cilj, označuje se raznim trubama, uzvicima, bukom i sličnim, a okolo pobjednika guraju se razne manje brodice, remorkeri i td. pa imaš dojam da vlada kaos!
A u samom gradu, štandovi, terace, restorani, pizzerije, sve je otvoreno i nema kutka koji nije posjećen turistima i posjetiocima.

Savjeti.

Parkirati podalje od centra jer nećete naći mjesta
Na samoj rivi klopa i cuga košta ii skuplje nego u restoranu ili pizzeriji, pa se možete odlučiti ipak na ugodniji smještaj negdje u kojoj uličici Trsta, nego u gužvi na rivi.
A ako se ipak odlučiš za potrošiti 15-ak eura za dvoje (lignje, pomes frites, cuga X2), prvo stojiš u rdu na blagajni, zatim sa računom uz šank čekaš porciju.Na kraju sve dobiješ u plastici i na kartonu, pa je po meni bolje ići u pravi restoran.
Također, lijepo je otići i do Barcole, krasna šetnica od oko 5 km.prema dvorcu Miramare.Sve uz more, ravno, parkovi , klupice, šetnica...lijepo.
Preporučam otići sutra na izlet u Trst, u 10,00 počinje start.

Ah da, u starom gradu iza trga održava se sajam starina, dosta kvalitetno-slike, razni namještaj i ostali antikviteti po povoljnijimcijenama.Obavezno ga obići.
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

rijeka53

Post broj:#8  PostPostao/la rijeka53 » 9.10.2010, 12:34

: lud ...... mmmmmmmmm da, a ja moran samo proci pored, as moran delati va vrtu,
ki ni na Barcolani neka navrti na kafè ...... ako nisan va vrtu san u kaficu..... ne zvonite, as
je sve iznajmljeno, zovite me telefonom..... :mrgreen:

Fiamma

Post broj:#9  PostPostao/la Fiamma » 9.10.2010, 13:07

Nikola, grazie! :D
Prenijet ću podatke svom šoferu pa ćemo se dogovoriti kada krenuti. Znači, što prije tamo doći, to bolje.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Trst

Post broj:#10  PostPostao/la Adamić » 9.10.2010, 13:43

Odličan izvještaj Nikola. :bravo:

Zavidim ti malo što i ja nisam tamo. :lol:
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Re: Trst

Post broj:#11  PostPostao/la nikola » 9.10.2010, 14:07

Kako je Trst uvijek bio "stariji brat" Rijeke, tj.uvijek je prvo bilo u Trstu pa onda u Rijeci, rekao bi da je Rijeka slična Trstu ne obrnuta.
Kako se vidi na ovoj mapi, on je bio ukomponiran u Austijsku obalu, dok je Rijeka ostala van toga.
kustenland.gif
kustenland.gif (10.73 KiB) Pogledano 339 puta

Ipak, nakon 1945. godine, naši su otišli uvis, a oni grade niže stambene jedinice, tako da je vizura ta dva grada sve manje slična.
Oni su ostavili i tramvajsku liniju za Opicinu, dok su naši sve pobacali
6391889l.jpg
6391889l.jpg (42.8 KiB) Pogledano 339 puta

Oni su sačuvali i čuvaju svoje kandelabre, zgrade, stari grad obnavljaju i tamo useljavaju ljude,
Slika

272240091280x768.jpg
272240091280x768.jpg (86.01 KiB) Pogledano 339 puta

svako stablo i lampa ima svoj broj na pločici, na svakom koraku možeš vidjeti spomenik koji govori o prošlosti grada...svoja rimska vrata također čuvaju, a imaju i arenu-ne tako impozantnu kao Pula, no imaju je
Slika

A mislim da je najpoznatiji u svijetu po tome što se jedina podmornica u svijetu, još 1960.godine, koja se spustila na dno Marijanske brazde zvala Trieste.
bathyscaphetrieste.jpg
bathyscaphetrieste.jpg (52.2 KiB) Pogledano 339 puta

Nije li u tom gradu izmišljen i napravljen prvi brodski vijak?
ima tu još toga...
Ipak, za kraj kuriozitet koji je i nama poznat-BURA
triestebora1230h.jpg
triestebora1230h.jpg (8.78 KiB) Pogledano 340 puta

triestebora2230h.jpg
triestebora2230h.jpg (16.88 KiB) Pogledano 340 puta

Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#12  PostPostao/la Adamić » 9.10.2010, 14:31

Mogli bi prostudirati i ovaj grad. Otkrivati njegovu prošlost koja sigurno ima dosta toga za pokazati.. :lol:

Po nac.strukturi iz 2008. godine to izgleda ovako

Srba - 5741
Rumunja - 1457
Hrvata - 1368
Albanaca - 899
Kineza - 886
Bosanaca - 550
Ukrajinaca- 352
Slovenaca - 277
Makedonaca- 247
Moldavaca - 245

Za Trst se može reći da je Jugoslavija u malom. :lol:
Samo nedostaje tu još crnaca a ima ih dosta , skoro na svakom uglu ti nude satove i ostale stvarčice koje prodaju.

Ja bih rekao za Trst da oni više lokalpatriotski žive tj .više vole i cijene svoj grad.

Mi još nismo naučili po parkovima pokupit iza svojih kućnih ljubiomaca , uz to još bi se svađali tipični balkanski mentalitet. Za usporedbu u Trstu Gradonačelnik Trsta Roberto Dipiazza je u gradu zabranio uriniranje na otvorenom, a prva kazna 'odrezana' je znate kome pa našem čovjeku i to Hrvatici :oops: :lol:
Kaznu od čak 500 eura platila je 25-godišnja hrvatska studentica, koja je u noći sa subote na nedjelju 'čučnula' uza zid u tršćanskoj ulici Tor Bandena, spustila hlače i obavila malu nuždu pod otvorenim nebom.
Ova mala nužda ostat će joj u sjećanju cijeli život. :lol:
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#13  PostPostao/la nikola » 9.10.2010, 14:57

U Trstu, u starom gradu nalazi se i ovaj muzej
Trst muzej Rijeka (1).jpg
Trst muzej Rijeka (1).jpg (172.8 KiB) Pogledano 341 puta

Trst muzej Rijeka (2).jpg
Trst muzej Rijeka (2).jpg (80.67 KiB) Pogledano 341 puta

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#14  PostPostao/la Adamić » 9.10.2010, 15:38

Bravo Nikola odlični postovi. :bravoveliki:

Što se tiče one slike gdje bura puše evo jednog video primjera .

Bura preko 150 km/h u Trstu.

Moramo priznati da imaju i jaču buru od nas. :lol:

Nikola jesi li imao vremena provirti u njihov muzej “Civico museo della civilta Istriana, Fiumana, Dalmata” gdje sigurno ima povijesne građe i o našem gradu ?
Inače za one koje ne znaju taj novotvoreni muzej nalazi se u ulici Torino. Mislim da se ulaznica naplačuje oko 2 €.
Slika

gost

Post broj:#15  PostPostao/la gost » 9.10.2010, 16:14

Volim Trst jer jer izgleda kako bi Rijeka trebala izgledati...

Sljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Inozemstvo gradovi