Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Stari grad Hreljin

Grad Bakar
Broj stanovnika: 8 254
andrej
Gost
Gost

Re: Stari grad Hreljin

Post broj:#16  PostPostao/la andrej » 7.12.2011, 01:07

elvis napisao:
zokxy napisao:Prvi partizanski logor osnovan je šumi na području Tuhobića, brda iznad Hreljina. 7. listopada 1943. godine njemačka vojska je u ofenzivi uništila logor i život je izgubilo 107 partizana.

Ovo mi zvuči vrlo čudno, logor na Tuhobiću su uništili Talijani 12.11.1941, a u samim borbama je bilo nekoliko poginulih s obje strane, a partizana je sve skupa bilo cca 120, naprema 1500 do 4000 talijanskih vojnika.

Nije mi poznato da je logor obnovljen, a u ovoj crtici se uopće ne spominje talijanski napad i uništenje logora kao posljedica istog?

Prvi partizanski logor na Tuhobiću osnovan je krajem srpnja/početkom kolovoza (oko toga postoji nekoliko tumačenja) 1941. godine. Prvi logor bio je tamo gotovo 3 mjeseca (iako su se partizani jedno vrijeme preselili na Viševicu radi obuke). Talijani su napali logor 12.11.1941. Rezultat je bio nekoliko žrtava sa obje strane, povlačenje partizana i preseljanje logora na Travnik, te uskoro raspuštanje Odreda Božo Vidas Vuk zbog nepostojanja uvjeta za boravak na Travniku. Kasnije će na Tuhobiću ponovo biti uspostavljen partizanski logor, ali da ne duljim...

Izvori: Vladimir Miloš: Hreljin u NOBu; Ivan Kovačić: Legendarni Tuhobić

gost

Post broj:#17  PostPostao/la gost » 11.1.2012, 19:33

Stari grad Hraljin.
Bila krnja ekspedicija (Zoxy i ja). Možda ću nešto i ponovit. Nema veze

katelhreljin.jpg
katelhreljin.jpg (95.51 KiB) Pogledano 2586 puta

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

gost

Post broj:#18  PostPostao/la gost » 11.1.2012, 19:52

Crkvica (kapelica) Blažene djevice Marije najbolje je sačuvani objekt starog grada Hreljina. S velikom se pouzdanošću pretpostavlja da je izgrađena 1699.g. na kjestu prethodne frankopanske crkvice, jer je kapelica posvećena 1701.g. Na to ukazuje natpis na latinskom jeziku u matici krštenih iz toga vremena. Iz tog zapisa razabire se da je kapelicu posvetio biskup senjsko – modruški Martin Brajković za vrijeme župnikovanja Pavla Trebaldija Tremaninija.
Prema zapisu u hreljinskoj crkvenoj spomenici, godine 1825. Bila je temeljito obnovljena I tada imenovana kao kapela Blažene Djevice Marije od Navještenja. Sva do kraja XIX st. imala je kosi krov pokriven crijepom, a zatim je početkom XX st. prekrivena ravnim betonskim krovom. Grad Bakar u potpunosti je obnovio kapelicu 2008.g. pod nadzorom konzervatorskog odjela u Rijeci I time je lapelica ponovo poprimila svoj izvorni oblik.
Ova je kapelica za stanovnike novog Hreljina imala veliku važmost, I to u povijesnom smislu kao jedini sačuvani objekt starog Hreljina, ali I u religijskom smislu te se sačuvao do danas da se svakog 5.08. na blagdan Gospe Snježne održava misno slavlje.

Slika

Slika

Kapelica Blažene djevice Marije i zvonik sa ostacima crkve Sv. Jurja (u pozadini)

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

gost

Post broj:#19  PostPostao/la gost » 11.1.2012, 20:04

U nastavku šetnja gradinom

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

gost

Post broj:#20  PostPostao/la gost » 11.1.2012, 20:46

Slika

Slika

Šta reć? Divota. Pogled fantazija.

Slika

Slika

Crkva sv.Trojice(vidi temu Bakarac)

Slika

Slika

gost

Post broj:#21  PostPostao/la gost » 12.1.2012, 10:25

ima tu materijala za fotku mjeseca! :bravoveliki:

Cambieri
ĆO !!!
ĆO !!!

Teme: 3

Post broj:#22  PostPostao/la Cambieri » 12.1.2012, 10:40

Odlične slike. :bravo:

gost

Post broj:#23  PostPostao/la gost » 12.1.2012, 11:17

ilirija napisao:Slika

Spoj prošlosti i budučnosti :bravo:
To je to.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 925

Post broj:#24  PostPostao/la Adamić » 12.1.2012, 17:37

:bravoveliki: :zastava:

Mislim da bi svatko trebao posjetiti ovo mjesto jer pogled je vauuu. Nadam se da ću i ja jednog dana to obići. :putopisac: :slikanje:
Rijeka - naša ljubav, naš način života :trobojnicasrce

Akec
Volim grad koji teče !
Volim grad koji teče !

Teme: 2

Post broj:#25  PostPostao/la Akec » 12.1.2012, 19:02

Pričalo se da u Starom gradu Hreljinu postoji zakopano blago.

gost

Post broj:#26  PostPostao/la gost » 12.1.2012, 19:05

dakle lopatu u ruke i : radnik

Hreljan
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#27  PostPostao/la Hreljan » 9.7.2013, 23:28

Stari grad Hreljin ili Gradina nije ovakva bila kakvu ju sada vidimo na slikama , ona je obnovljena , nažalost nestručno , korišteni su kameni koji nisu njezini za dograđivanje itd itd , na vrhu gradine ja ab-ploča ja sam šetao gore - armirano betonska ploča , dakle nije baš sve kako se prokazuje ,

Bili su to dani kad smo se igrali partizana njemaca na gradini skrivali se po rupama bunkerima , navodno kruži priča da je zakopano blago negdje na tom području , neki su i tražili ali nisu našli , sa gradine postoje vam šumski put koji vodi jedan u križišće dugi u bakarac tj izađemo u turinovo selo malo ispod sv trojice .

Naći cu slike od oca da vidite kakva je u stvari bila gradina prije obnove ovo je devastacija što su dozvolili da se uradi po meni uopće nij eljepa jer znam kakva je bila prije obnove , ali da malo napišem o samoj gradini , pretpostavljam da je forumaš koji je fotografirao stari grad Hreljin došao sa gornje stranje di je groblje jer autom se može do groblja a od tuda imate jedno 5 minuta laganog hoda do kule , no da se forumaš sustio dole (prije kule desno) vidio bi zdenac kako mi na hreljinu zovemo bara ima ih 3 komada to je služilo ljudima za vodu sa starog grada , danas ne služe apsolutno ničemu osim što je tu ustajala voda i po zimi smo mi ko klinci igrali hokej na njima ali danjašnja omladina ima net fejs itd želim reć neznaju se igrati mi to nismo imali pa smo izmišljali igre .

Taj put koji vodi do tih bara izlazi vam u čopovsku - dio mjesta hreljin i eto još malo pješke i u centru mjesta ste .

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 164

Post broj:#28  PostPostao/la Vežičanka » 11.7.2013, 13:08

Evo jedne stare fotografije starog grada Hreljina. Nije mi poznato iz koje je godine:

stari grad Hreljin.jpg
stari grad Hreljin.jpg (90.27 KiB) Pogledano 2543 puta

gost

Post broj:#29  PostPostao/la gost » 11.7.2013, 18:48

Hreljan napisao:... pretpostavljam da je forumaš koji je fotografirao stari grad Hreljin došao sa gornje stranje di je groblje jer autom se može do groblja a od tuda imate jedno 5 minuta laganog hoda do kule , no da se forumaš sustio dole (prije kule desno) vidio bi zdenac kako mi na hreljinu zovemo bara ima ih 3 komada to je služilo ljudima za vodu sa starog grada ...

Da. Forumaš koji je fotografirao stari grad Hreljin, došao je sa gornje strane. I došao je autom (naravno). Usput, pozdrav od forumaša :lol: :pozdrav:

Hreljan
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#30  PostPostao/la Hreljan » 11.7.2013, 20:37

Evo našao sam izvorni oblik Gradine ovako je izgledala sve do obnove

Slika

ali imam slike i sa skelom oko nje , ovo je slikano mislim da je negdje 1971 - 72 tako mi rečeno.

PrethodniSljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Bakar