Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Vila Olga (1925.)

Sve zgrade iz razdoblja 1901 pa do 1945. kad smo bili pod Mađarima i Talijanima.
gost

Re: Vila Olga

Post broj:#31  PostPostao/la gost » 3.1.2011, 22:22

nisu skužili možda, jer ta je svastika zaista dobro ukamuflirana u ornamente.
mislim da je to razlog.
a okoliš ville dao bi se krasno porediti kada bi bilo love i volje. ovako ima svašta, čak i nekakvi vrtovi su bili koliko se sjećam sa povrćem.i nekakve baračice... : lupit se

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 923

Post broj:#32  PostPostao/la Adamić » 3.1.2011, 22:36

Za dvorište vile koje je ogromno ne bi rekao da je zapušteno nego da je utonulo u san kao neka ljepotica. Tko će na to održavanje trošiti ogromna sredstva kad bi to ionako moglo vidjeti samo nekolicina koji tamo žive i njihova rodbina , zato i propada tako reć.
Zato i razumijem takvo stanje a kad bi vila ima komercijalnu ulogu e onda bi sigurno bilo drugačija priča.

Slika

Vila je danas totalno promijenjena , ovo je slikano sa vile Kostrena zar ne ? U tu vilu sam ušao jer su ulazna velika vrata bila otvorena ali iza kuće se ne može jer je zatvoreno ogradom.

P.s.Nikola slikaj i tu oznaku SS koju spominje Mikimiki
Slika

gost

Post broj:#33  PostPostao/la gost » 3.1.2011, 23:00

koja je vila Kostrena?
ona zgrada iza Olge prema Kostreni, pretpostavljam.

inače vila Kostrena su zvali i vilu Smokvina, iza zelenih vrata na Žurkovu, koju je nekad koristio mislim ministar UDBE Stevo Krajačić, poslije je neko vrijeme Viktor Lenac tamo imao restoran a onda privatnici Klemenčići mislim, a konačno ju je navodno kupio Slaven Bilić?
imam i o toj kući zanimljive podatke ali ne znam gdje je najprikladnije stavit post

alancro
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 10

Post broj:#34  PostPostao/la alancro » 3.1.2011, 23:34

Adamić napisao:Evo ja sam bio prošvrljat danas ovuda. Predivno mjesto , predivna lokacija pogotovo s morske strane točnije s Pećina 2.

Moram reći da je svastiku na ogradi pa dosta teško primjetiti ,svaka čast onome tko je to primjetio iako je dosta dugačka. No po meni to ne može biti slučajnost. Slična takva ograda sa šiljcima ali bez svastike može se vidjeti sa stražnje kuće .

Kako se pojavljuju 3 elementa (svastika, SS -ovci , udba) u ovoj priči bilo bi ih dobro malo objasniti.

Svastika

Slika

Kukasti križ(Svastika,Swastika,Hakenkreuz...Crux Gammata...od sanskrta svasti što znači sreća,zdravlje),križ s četiri jednaka kraka,od kojih svaki završava produžetkom pod pravim kutem.Svastika je pet tisuća godina star hinduistički simbol mira. Javlja se od kad postoji čovjek na svim kontinentima (osim Australije),kao ornamentni motiv,s određenim simboličkim značenjem(simbol sreće,sunčev kotač,itd.).Kako su ga koristila Arijevska plemena u Indiji u davna vremena antisemitski pokreti 19. i 20.st. ga preuzimaju kao svoj simbol i najveći broj ljudi danas ga zna kroz tu negativnu konotaciju.Jedan od najsvetijih znakova ljudske civilizacije je iskorišten kao simbol sila koje su činile neke od najgorih zločina u povijesti čovječanstva.

Nacisti su zastupali stajalište da se čovječanstvo dijeli na više i niže rase, Nijemce su proglašavali višom, arijskom rasom. Pripisivali su im izvanredne sposobnosti i zato pozvane da vode svijet. Za Židove su imali stajalište da su sposobni samo za izrabljivanje drugih i za razaranje, pa ih treba uništiti (antisemitizam). Slavene su smatrali kao nesposobne za bilo kakvo stvaralaštvo i koristili ih kao radnu snagu.

Godine 1921. Hitler je izabran za „neograničenog predsjednika“ stranke (Nacionalsocijalistička njemačka radnička stranka) , i iste te godine stranka je za svoj službeni znak izabrala crvenu zastavu, koja je u sredini imala bijelo polje u kojem je bila crna svastika.
---------

SchutzStaffe (SS)

Slika

SchutzStaffel ili skraceno SS je bila nacisticka elitna, politicka i vojna organizacija, utemeljena na principu rimske Pretorijanske garde i sastavljena od najvjernijih pripadnika nacistickog pokreta. Glavni moto SS-a je bio: "Meine ehre heibt treue" (u prijevodu "Moja cast je odanost"). Buduci da je zamisljen kao nositelj nacisticke ideje o Arijevskoj nadrasi, clanovi SS-a birani su na osnovi cistog njemackog porijekla, strogo odredjenih fizickih karakteristika i cvrstih nacionalsocijalistickih uvjerenja. Preteca SS-a su bili Sturmabteilung ili SA (u prijevodu - jurisni odredi) koji su nastali 1923. god. u svrhu zastite nacistickih vodja i zastrasivanja politickih neistomisljenika. Nakon obracuna s navodnim urotnicima u redovima SA tijekom "Noci dugih nozeva" 1934. god., Hitler daje pune ovlasti SS-u s Heinrichom Himmlerom na celu. Zapocinje reorganizacija i preustroj SS-a, uvode se nove uniforme i sustav cinova razliciti je od onih u Wehrmachtu (normalne oruzane snage), osniva se borbeni dio nazvan Waffen SS i povecava se broj pripadnika na 250 000.

Tijekom rata SS je osim u borbenim operacijama bio angaziran u procesima germanizacije okupiranih podrucja, organiziranju koncentracionih logora i provodjenju genocida, spijunazi te sprecavanju organiziranog otpora na zaposjednutom prostoru.

UDBA

Uprava državne bezbjednosti (hr. Uprava državne sigurnosti). Ona je bila zloglasna tajna policija za vrijeme druge Jugoslavije, nastala je 1946. preustrojem OZNE[1] i prestala je djelovati pod tim imenom raspadom SFRJ u 1990-ima. Pomoću brojnih doušnika služila je i kao sredstvo zastrašivanja i terora protiv disidenta te kritičara režima.
UDBA je nastala u ožujku 1946.

------------------------------------
Znači ako bi išli logikom da su SS-ovci stavili ogradu to bilo odmah nakon talijanske kapitulacije 1943. godine kad Rijeku (14.09.1943.) i Sušak (15.09.1943.) okupiraju Nijemci i drže do 3.svibnja 1945. kad su oslobođeni.
No važno je spomenuti prije toga da je 11.04.1941. Kraljevina Jugoslavija predala je Sušak talijanskim fašistima a onda opet treba znati da je 10.6.1940 Italija postala saveznik Hitleru. No u vrijeme držanja Sušaka pod Talijanima , djelovali su tal.ljudi i vršili teror koje su kasnije zamijenili još puno gori Nijemci , mnogi stanovnici tog područja su prije dolaska njih pobjegli u okolna mjesta.

No kako Udba nije skinula to , nije mi jasno.

mikimiki napisao:
osim toga, meni i nije kukasti križ indikativan, nego SS na portunu sa lijeve i desne strane, a portun je prije ville prema gradu smješten. na onom proširenju na cesti XXIII ili već koje divizije

Bio sam tamo ali počeo je padati mrak, no nisam to vidio nigdje. To bi značilo da je ograda nastala u ovo doba kad su Nijemci upali na Sušak ako uistinu postoji ta oznaka.

To da nisi vidio nigdje nešto nije u redu jer ograda je jaaaaaaaaaaaako dugačka a svastika se nalazi na svakom od sektora (između dva stupa) dok se ss nalazi na kapiji. nema druge nego da pošaljem fotku adminu, pa nek on poveća i stavi fotku na forum jer ja to ne znam radit. imam ogradu slikanu iz daljine ali se s povećanjem može vidit svastika. admin pošalji mi molim te tvoj email ovdje na privatno.
pozdrav

alancro
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#35  PostPostao/la alancro » 3.1.2011, 23:38

Adamić napisao:Za dvorište vile koje je ogromno ne bi rekao da je zapušteno nego da je utonulo u san kao neka ljepotica. Tko će na to održavanje trošiti ogromna sredstva kad bi to ionako moglo vidjeti samo nekolicina koji tamo žive i njihova rodbina , zato i propada tako reć.
Zato i razumijem takvo stanje a kad bi vila ima komercijalnu ulogu e onda bi sigurno bilo drugačija priča.

Slika
Vila je danas totalno promijenjena , ovo je slikano sa vile Kostrena zar ne ? U tu vilu sam ušao jer su ulazna velika vrata bila otvorena ali iza kuće se ne može jer je zatvoreno ogradom.

P.s.Nikola slikaj i tu oznaku SS koju spominje Mikimiki

Nije baš tako. Vrt je bio totalno zarastao ali već par godina imamo vrtlara tako da je sad ok.

gost

Post broj:#36  PostPostao/la gost » 3.1.2011, 23:39

Slikat ću ja ujutro tu kapiju

alancro
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#37  PostPostao/la alancro » 4.1.2011, 00:06

ilirija napisao:Slikat ću ja ujutro tu kapiju

na kapiji (onoj koja je do stepenica za plažu sablićevo) ti je samo SS
svastika je na ogradi uzduž Šetališta 13 divizije
na glavnoj kapiji, koja je ulazna kapija u zgradu iz 13 divizije mislim da nije ni jedno ni drugo.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#38  PostPostao/la Adamić » 4.1.2011, 00:13

peinesuakvilaolga1925.jpg
peinesuakvilaolga1925.jpg (116.12 KiB) Pogledano 1206 puta

Zanimljiva i lijepa fotka iz 1925. (M.Tomičić)

Vilu Olgu projektirao je ing. Milan Tomičić i spada pod kasnu secesiju.

Inače kupao sam se 90-tih na ovoj plaži ispod , Pećine 2 . Tu su i moji prijatelji iz razreda dolazili. I izvor se nalazio točno blizu stepenice, vrlo hladno je bilo zaplivati ovuda. Sječam se i nekog starijeg jako pogrbljenog čovjeka sa sunčanim naočalama koji je tu često znao dolaziti i kartati sa svojim kolegama .
Tik odmah se nalazio hotel Park no danas od njega nema ni hotela ni parka šume. Okoliš je zapušten a hotel je postao škola. No svjedno i danas njegova u luku izbetonirana obala privlači pozornost.Tu smo teškim penjanjem dolazili u taj prostor no daasn su vrata između plaže i hotela Parka otvorena te se može doći pogledati i prošetati. Preporučam (može i kasnovečernja šetnja). :putopisac:

Prekrasno mjesto
Slika

alancro
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#39  PostPostao/la alancro » 4.1.2011, 00:32

Nisam neki stručnjak u arhitekturi i povijesti umjetnosti, ali za moje pojmove arhitektura vile nema veze s vezom sa secesijom. Ne radi se samo o tome da je vila izgrađena 1925, dakle nakon secesije, već da ja ne vidim secesijskih elemenata

Dapače, na neki njoj svojstven način, ako pogledamo vrtnu plastiku, vila je kao neka izložba svih mogućih stilova. Ima više tipova mramornih vaza, na ulazu iznad sablićevog je jedna preostala vaza u stilu secesije, a po vrtu su razni drugi stilovi, bidermajer, barok, neka klasika itd. Ima mramorna klupica koja je sto posto stil Empir (Ampir)

Dale arhitekt je sve te stilove ukomponirao, i k tome dodao još i kipove ljudi (4 godišnja doba) jedan kip boga Neptuna, koji možete vidjet kako stoji do kapelice na gornjoj slici, male kipiće starih hrvatskih zanata koje je netko već davno ukrao a bili su na kapelici, zatim mramorne lavove i štošta bi se našlo
Unutrašnje stubište je drveno u stilu alt deutch

keramičkih kaljevih peći po stanovima mislim da su sve do zadnje srušene u raznim adaptacijama, osim u jednom stanu a tamo je ako me sjećanje ne vara napravljena u stilu bidermajer.

ima i raznih stiliziranih kamenih glava po zidovima, kakve se mogu nać na fasadama po gradu. ali za secesiju bi se očekivalo nekakve životinjski ili prirodni motivi kojih ja kod nas u vila olgi ne vidim, s iznimkom one jedne vaze koju sam na početku spomenuo

alancro
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#40  PostPostao/la alancro » 4.1.2011, 01:30

samo još da ispravim svoj vlastiti netočan navod o secesiji, zaboravio sam da ipak ima jedna životinja, i to je riba (dvije ribe) na pročelju zgrade nad ulaznim bortunom, ali mi ne djeluje baš secesijski.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#41  PostPostao/la Adamić » 4.1.2011, 02:40

alancro napisao:Nije baš tako. Vrt je bio totalno zarastao ali već par godina imamo vrtlara tako da je sad ok.

Slažem se stobom. Vrt je okej koliko sam vidio s donje strane. :gore Meni se jako sviđa.
-----------------------------------------------------

Secesija i modernističke tendencije sretno se odražavaju na turističkoj arhitekturi Pećina. Isprva su to zahvati izgradnje vrtnih paviljona i pansionskih kupališta. Hotel Jadran ,vila Dalibor, kuća Cosulich ,vila Čičigoj, Vila kostrena , vila Preilser -Richtman i još mnoge druge na tom potezu.

Nekad se i drugi elementi miješaju s novim secesijskim npr.historicizam ali na Pećinama se secesija neće baš pojaviti u potpunom obliku nego u brojnim maštovitim detaljima fasadnog ornamenta.

Olgin vrt je inspiriran prirodom i sam si rekao da kipići predstavljaju godišnja doba i
nikako nije bezlična fasade zgrade. Pogotovo prednja. No nije klasičan primjer secesije.

Na izvedbama prve polovine drugog desetljeća 20 st. dolazi do opće geometrizacije ornamenta, a ponegdje su već prisutne i naznake strukturalnih promjena. Ova plodna, formalno promatrano postsecesijska graditeljska klima, sve češćeg klasicističkog predznaka, prekinuta je i odgođena za puno desetljeće. Prvim svjetskim ratom i nestabilnim poratnim prilikama. Svoj posljedni zakašnjeli odraz doživjet će izgradnjom vile Olge na Pećinama 1925 godine.

---------------------------------------------------------------------------------

Što se tiče Vile Kostrena nisi odgovorio ali prepostavljam da je to najbliža susjedna zgrada lijevo od tvoje i nalazi se na šetalište 13.divizije 56 , izgrađena na samom početku stoljeća, naknadno su dodani dugi balkoni sjevernog pročelja, dok su preostala pročelja opremljena nizovima lođa koje počivaju na vlastitim stupcima.. Adaptacija svakako datira prije izgradnje Hotela Jadran.
Slika

alancro
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#42  PostPostao/la alancro » 4.1.2011, 03:28

napisao si "Svoj posljedni zakašnjeli odraz doživjet će izgradnjom vile Olge na Pećinama 1925 godine." ako te mogu pitati taj cijeli odlomak si ti napisao ili si citirao iz nekog drugog izvora?

Da što se tiče Villa Kostrene ona je do Villa olge, u njoj je navodno stanovao graditelj/vlasnik Villa Olge, Mikuličić

Sad bih malo komentirao tvoj napis o Villa olgi kao posljednjem primjerku secesijske gradnje... Sa opaskom da nisam povjesničar umjetnosti niti ekspert za umjetnost ne mogu se složiti sa tobom.

Radi se jednostavno o nečemu što je izvan vremena i konteksta secesije. Arhitekt je iz secesije, baš kao i iz klasicizma, bidermajera, empira itd uzeo poneki element, u prvom redu mislim na dekoracije i vrtnu plastiku, ali u globalu to nema veze niti s bidermajerom niti sa secesijom niti sa ničim i mislim da je po tom kriteriju napravio pogrešku. Ne znam je li to radio po uputstvu Mikuličića ili je to bila njegova ideja. Ne poznam druge radove tog arhitekta, dapače nikad nisam čuo za njega i ne znam odakle uopće podatak tko je bio arhitekt.
Ali razdoblje gradnje 1925 pripada, ako se ne varam, razdoblju art-decora. Da sam ja gradio, vilu bih napravio u tom stilu i nikako drugačije. Ne bih unutrašnje stubište radio u alt deutch (vidi video kapelski kresovi), pa zatim u vrt dodavao empir klupice (ali ne iz vremena empira, već napravljene 125 godina kasnije) a zatim stavljao "falšo" bidermajer vaze i tako dalje.
Sam art deco imao je i u arhitekturi i u kiparstvu svojih prekrasnih primjeraka, tada je to bio prevladavajući pravac i vilu je trebalo graditi na taj način, u vremenu i prostoru. Predivan primjerak art decor vile nalazi se u Havani, više puta sam posjetio tu kuću, koju je Juan Pedro Barros dao izgraditi za svoju suprugu Catalinu (priča o njima dvoje je najljepša ljubavna priča Kariba, a i šire, i kuća je građena u stilu ljubavne priče. U detaljima se išlo tako daleko da je čak i pijesak za gradnju bio dovezen iz rijeke Nil, sunčevo svjetlo je u spavaću padalo todčno u podne, a Juan je naručio posebnu vrstu ruže, kreiranu specijalno za suprugu, a njeni grmovi i dalje tamo rastu). Kuća se zove Casa de la amistad, u Havani.

Sa Vila olgom nije bilo tako. Naravno, arhitektura i vrtna plastika mogla je impresionirati (i danas impresionira) posjetitelje koji nisu na višem kulturnom nivou ali da je tada a i danas lokaciju vidjela osoba umjetnički potkovana ili aristokrat, vjerojatno bi se nasmijao buržujskim arhitektonskim izumima i kombinacijama koje su po mom mišljenju tipične za nekog koji je preko noći obogatio i stekao status te ga onda pokazivao drugima i na područjima o kojima nije imao pojma. Baš zato što je situacija sa ukrasima takva, mislim da je Mikuličić bio točno takva osoba. Tajkun svojeg vremena sa neograničenom lovom sagradio je lijepu vilu na lijepoj lokaciji koja je njegovim biljardskim i kartaškim prijateljima mamila divljenje ili zavist. Ali da je za mišljenje pitao nekog plemića, samo bi mu se nasmijao, kao što se danas smijemo tajkunu koji iz mercedesa izlazi u armani odijelu ali sa bijelim čarapama i srebrnim lancem.

Da ju je gradio neki secesijski "majstor" arhitekt vjerojatno nikada ne bi dozvolio svu tu idi-mi-dođi-mi navlaku na svakom koraku. Pa secesija je uostalom i nastala kao protest i negacija klasicizma (dakle i alt deutcha i bidermajera) kao pravac koji je raskrstio s njima jednom zauvijek. To kao da bi Mozart uglazbio severinine pjesme, jednostavno ne ide jedno s drugim. Kao što ne možemo reći da je Severina zadnji, zakašnjeli glazbenik Mozartove epohe zato što su oboje ponekad u svojoj glazbi upotrijebili u a-mol.

gost

Post broj:#43  PostPostao/la gost » 4.1.2011, 08:35

e vidiš, ja sam bila u vrtu još onda kad su sami stanari "uređivali", sada otkad je vrtlar sigurno je puno ljepše. sjećam se fontane koja nije radila i priče o ukradenim kipovima.
e sad, voljela bih opet vidjet taj vrt i koliko sam skužila prethodne postove i može se nekako ući ali ne bih voljela muvat se pa da me još koji ljutiti stanar spraši iz parka.

a zanimljivo je razmišljanje alanacro o pomiješanim stilovima i želji ondašnjeg tajkuna da impresionira kartaške prijatelje. ima nešto u tome.

u neposrednoj blizini (preko ceste pa malo naprijed od ville olge) ima i primjer novokomponiranog tajkuna koji pak vidim danas piše u NL prodaje svoju vilu.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#44  PostPostao/la Adamić » 4.1.2011, 13:10

Ne može se ući u područje vile sve je zaključano . Možeš samo vidjeti vrt s donje strane ali moraš biti malo viša. :lol:
Slika

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Post broj:#45  PostPostao/la nikola » 4.1.2011, 13:36

Za početak, prokaz samo ograde vile Olge, za koju bi bilo u najmanju ruku čudno da nije izgrađena (betonski dio - zid i stupovi) i izrađena (kovana željezna ograda) kada i vila, dakle 1925. godine!
Da li neki elementi podsjećaju ili su namjerno napravljeni, kako bi veličali doba koje će doći prosudite sami. Napominjem da svastika kao simbol postoji davno prije ju je neko uzeo za simbol nacizma. Također, znamo li da je vlasnik vile bio veleposlanik u Peruu, možda je i od tamo potekao simbol koji golica vašu maštu. A možda on uopće nije imao nikakve veze sa izgledom ograde, već ju je samo odobrio, jer mu je odgovarala.
img1315hdtv1080.jpg
img1315hdtv1080.jpg (123.43 KiB) Pogledano 2271 puta

taj famozni SS nalazi se na bokovima kapije, u visini očiju
img1301hdtv1080.jpg
img1301hdtv1080.jpg (170.29 KiB) Pogledano 2271 puta

i glavna i sporedna kapija identične su
img1298hdtv1080.jpg
img1298hdtv1080.jpg (117.65 KiB) Pogledano 2271 puta

na svakom elementu ograde pri vrhu u sredini nalazi se sječište elementa, koji neodoljivo podsjećaju, zapravo čine svastiku, stari indijski simbol
img1303hdtv1080.jpg
img1303hdtv1080.jpg (92.99 KiB) Pogledano 2271 puta

ograda je u dobrom stanju, zahvaljujući dobrom materijalu
img1312hdtv1080.jpg
img1312hdtv1080.jpg (132.33 KiB) Pogledano 2271 puta

kako sam i rekao,elementi ograde spajani su i djeli ih kameni stup svakih par metara
img1308hdtv1080.jpg
img1308hdtv1080.jpg (188.88 KiB) Pogledano 2271 puta

evo i stupa
img1309hdtv1080.jpg
img1309hdtv1080.jpg (204.15 KiB) Pogledano 2271 puta

zapravo, vrlo uspjela ograda, vrlo lijepa i zanimljiva, a još kada se doda mašta...
img1307hdtv1080.jpg
img1307hdtv1080.jpg (140.71 KiB) Pogledano 2271 puta
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

PrethodniSljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: 1901. - 1944.