Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Sjećanje na Lipu - 296 ubijenih (30.4.1944.)

Kako samo ime kaže - klikamo i slikamo spomenike iz doba NOB-e u od riječke okolice pa do granica našeg kraja PGŽ, da bismo ih sačuvali od zaborava jer neki po viđenom stanju neće još dugo ! Ovo je prva takva baza ikad napravljena.
Za riječko područje imate temu " Spomenici antifašističke borbe u Rijeci".
Pravila foruma
NAPOMENA: naslov teme mora sadržavati mjesto i kratki naziv AF spomenika .
Jakob Raunacher
Volim grad koji teče !
Volim grad koji teče !

Teme: 5

Re: Sjećanje na Lipu - 296 ubijenih (30.4.1944.)

Post broj:#61  PostPostao/la Jakob Raunacher » 20.2.2013, 17:48

Razmišljao sam da li se baviti ovom temom nakon nedavnog Domovinskog rata u kojemu je Hrvatska iscrpljena ovim temama. No odgovor su mi dali autori knjiga na koje sam nailazio proučavajući postrojbe koje su djelovale u OZAK-u:
- Stefano di Giusto: (http://www.panzer-ozak.it/)
- Sergio Corbatti I Marco Nava (http://www.corbatti-nava.it/karstjaeger_it.html)
- Roland Kaltenegger (http://www.buchversandscriptorium.com/angebot/0827oper.html i http://www.militaerbuch.com/buecher/zweiter-weltkrieg/soldaten/general-der-gebirgstruppe-ludwig-kuebler.php )

Ovi autori nastupaju s revizionističkih pozicija. No revizionizam je prisutan i u samoj Hrvatskoj. Postoje mišljenja o tome da je zločin u Lipi samo cilj odmazde nakon partizanske akcije u kojoj je napadnut visoki časnik njemačke vojske, te da je krivac upravo istarska brigada Vladimir Gortan koja je izbjegla odmazdi umjesto da se bori s njemačkim postrojbama. A da su dan nakon zločina, neznajući što se dogodilo, slavili 1. maj. Jedan od ovakvih revizionističkih stavova možete pogledati na slijedećem linku (http://www.katolici.org/kolumne.php?action=c_vidi&id=15502). Trebamo li na ovaj način posmatrati i događaj koji se dogodio nepuni mjesec nakon zločina u Lipi kada su pripadnici slovenskog 1. bataljona istarskog odreda između mjesta Hrpelje i Kozina smaknuli Christiana Wirtha, jednog od glavnih organizatora operacije Reinhard i zapovjednika logora smrti u Chelmnu. Suradnika Odila Globočnika s kojim je u Trstu pokrenuo još jednu tvornicu smrti u rižarni Sv. Saba. I ovaj čin je izazvao neposrednu odmazdu u kojoj je spaljeno najbliže selo. No mišljenja sam da ovih 18 slovenskih partizana trebamo slaviti kao heroje, a ne zamjerati im što su izazvali njemačku odmazdu.

Nažalost, niti jedan hrvatski povjesničar nije se u novije doba sustavno bavio ovom temom. Potrebno je nanovo povijesno obraditi ne samo zločin u Lipi već sveobuhvatnu njemačku djelatnost u OZAK-u od operacije Wolkenbruch preko operacija Bozen i Braunschweig pa do konačnog sloma njemačkih postrojbi u Ilirskoj Bistrici 7. svibnja i sudskih procesa njemačkim zapovjednicima 1947.
Zašto je ovo potrebno? Navešću samo jedan primjer. Istog dana kada su zločinci spalili Lipu stradalo je i selo Mala Učka. No zaprepastio sam se kada sam otkrio da je mještane ovog mjesta tzv. Jasenovac research institute pripisao žrtvama Jasenovca! Tko ne vjeruje nek provjeri (https://vh1.nethosting.com/~lituchy/victim_search.php?field=lastname&searchtype=contains&data=Brumnjak)

Zato se nadam da će obnovljeni spomen dom postati ne samo mjesto sjećanja na zločin u Lipi već i centar u kojemu će se istraživati ovo za sada zanemareno razdoblje naše povijesti. Kako to Slovenci rade nek nam posluži slijedeća diplomska radnja (http://dk.fdv.uni-lj.si/diplomska/pdfs/staut-tomaz.pdf)
NEMO SINE CRIMINE VIVIT

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Post broj:#62  PostPostao/la nikola » 20.2.2013, 18:04

Nisam prije shvaćao tu politiku da se svijesno ide na izazivanje žrtava kako bi se u narodu izazvala reakcija i priklanjanje žrtvama. Iako još ne razjašnjeno (hoće li i biti, ne zna se) najsvježiji primjer je Vukovar.
Svakako tema za buduće povjesničare...
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Jakob Raunacher
Volim grad koji teče !
Volim grad koji teče !

Post broj:#63  PostPostao/la Jakob Raunacher » 20.2.2013, 18:38

Nije bilo izazivanja žrtava lokalnog stanovništva već je to bio partizanski, tj. gerilski način ratovanja. Tada još nisu bili spremni (niti obučeni, niti s dovoljnim brojem naoružanja i streljiva, niti sa slobodnom teritorijom) za drugačiji način ratovanja. S manjim postrojbama bi napadali manje njemačke postrojbe i cestovne i željezničke komunikacije te bi se nakon akcije povlačili. Izvještaji političkog komesara brigade Vrhovnom štabu iz tog perioda govore o tome da su im akcije na razini bataljuna bile neorganizirane i da su propadale. A s druge strane su bile elitne njemačke postrojbe, osposobljene za borbe na najtežim terenima. Tako da su partizanske postrojbe bile u konstantnom izvlačenju iz obruča u koji su ih pokušavale uvući njemačke snage.
NEMO SINE CRIMINE VIVIT

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Post broj:#64  PostPostao/la nikola » 20.2.2013, 19:28

Jakob Raunacher napisao:Nije bilo izazivanja žrtava lokalnog stanovništva...

Slažem se sa zadnjom konstatacijom o neorganiziranosti i sličnom. Pokušavam sagledati stvari po strani, iz kuta od 70-ak godina ago. Dakle, nespremnost, neorganiziranost i neiskustvo što je i normalno obzirom da je situacija bila takva da je u igri bio teritorij, promjena države, sistema i ekonomije.. I ništa, ali ništa nisu radili bez direktive (niti su mogli) pa tako i akcije.
e sad...vidi kako ja to gledam:
Proglas je da će za svakog ubijenog talijanskog oficira biti streljano 10 ili 100 mještana...pa ti meni reci bi li krenuo u tu i takvu akciju? Ne ulazim u to da li je odluka dobra, potrebna ili ne, ne upirem prstom jer možda bi ja prvi to napravio, ali ...želim reći da se svjesno to radilo. Jučer je bivši ratni ministar unutarnjih poslova RH Ivan Vekić rekao na sudu da u ratu moraš ubiti neprijatelja ako misliš pobijediti. Pametnome dosta.
A treba uzeti u obzir i činjenicu da su okupatori mislili da su doma, a konspirativa da je domaća...nadam se da me razumiješ.
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Jakob Raunacher
Volim grad koji teče !
Volim grad koji teče !

Post broj:#65  PostPostao/la Jakob Raunacher » 21.2.2013, 10:30

Evo još jedne fotografije zločina u Lipi koju sam pronašao na netu (pretpostavljam da je slikana u samom muzeju). Vojnik u pozadini s ruksakom na leđima dočasnik je postrojbe gebirgsjegera što svjedoči svjetla mrlja znaka runolista na kapi kao i model ruksaka koji su koristile ove postrojbe.
GJ-Rucksaecke%20008.JPG
GJ-Rucksaecke%20008.JPG (29.45 KiB) Pogledano 1910 puta

Lipa.jpg
Lipa.jpg (49.23 KiB) Pogledano 1910 puta
NEMO SINE CRIMINE VIVIT

Jakob Raunacher
Volim grad koji teče !
Volim grad koji teče !

Post broj:#66  PostPostao/la Jakob Raunacher » 21.2.2013, 10:55

Vratimo se na slike iz Jelušića i Turki. Iako se na slici ovih vojnika ne vidi znak runolista na kapi da se radi o gebirgsjegerima svjedoče nam jakne koje nose. Riječ je o Gebirgsjäger SW51.
Lijevi dočasnik odlikovan je s dvije medalje. Osim željeznog križa prvog reda primjećuje se i Infanterie Sturmabzeichen koji se dobivao za sudjelovanje u barem tri oružana napada na neprijateljske postrojbe.
isječak_odlikovanja.jpg
isječak_odlikovanja.jpg (38.68 KiB) Pogledano 1903 puta

IAB.jpg
IAB.jpg (206.91 KiB) Pogledano 1903 puta

Gebirgsjäger_SW51.jpg
Gebirgsjäger_SW51.jpg (61.28 KiB) Pogledano 1903 puta
NEMO SINE CRIMINE VIVIT

z355ko
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 3

Post broj:#67  PostPostao/la z355ko » 25.2.2013, 12:22

još prije par mjeseci sam počeo čitat ovu temu o Lipi
no
nekako mi se priče , onih koji su to doživjeli, ne uklapaju u ovo napisano.
sjećam se da je pokojna nona pričala o tome na jedan malo drugačiji način, te je spominjala ustašine i četnike koji su sudjelovali u napadu na Lipu, mislio sam da neuka žena nema pojma o tome tko su bili,ni ustaše, ni četnici, već da jednostavno napadače koji nisu imali regularne vojničke uniforme naziva tako.
Pričala je o omladinkama koje su dopale u ruke napadačima i koje su odvučene u jedan dolac u blizini sela i tamo silovane i ta mi je rečenica bila neka poveznica s onim što sam pročitao u jednoj knjizi , a koju sam davno pronašao u jednoj knjižnici(JNA) i naravno "posudio". Idem ju pronaći kod kuće, pa ću tu prenjeti što tamo piše.

Moj je otac sat, dva prije napada otišao iz sela Lipa i gledao je Lipu kako gori s obližnjeg brda. Nikad nije mogao pričati o tome, jedino se sjećam da je tamo 60 tih godina kad bi išli na dan "lipa pamti" odnijeti cvijeće, uvijek zaplakao, sjećajući se rodbine i njihove tužne sudbine, poslije 60tih više nismo odlazili.
Jedino što je jednom ispričao bilo je , da je to jutro morao otići,nešto ga je pokrenulo, zaželio se majke koja je živjela u selu Lisac (tad je imao 11 godina) i otiišao je pješke preko Plišivice, to mu je spasilo život.
bolje biti vjetar nego list

z355ko
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#68  PostPostao/la z355ko » 25.2.2013, 14:32

Našao sam spomenutu knjigu
radi se o knjižici malog formata, naslova "ISTARSKA SVITANJA - PRVA ISTARSKA NARODNOOSLOBODILAČKA BRIGADA VLADIMIR GORTAN"
Pisac je Vladimir Kolar, izdanje 1968g.
na stranici 49. spominje se svjedočanstvo jednog partizanskog kurira, doduše čini mi se da nije doslovno preneseno , jer doba dana ne odgovara onome što sam čuo , no prosudite sami:
Jedan od najstrašnijih pogroma na nedužno stanovništvo bio je napad na selo Lipu, 30. aprila 1944. godine.
U zoru tog dana crnokošuljaši su došli u ovo mirno selo na Krasu, spalili sve kuće, a stanovnike na zvjerski način poubijali. Tog jutra u blizini sela našao se kurir operativnog štaba koji je nosio poštu u Drugu brigadu. Druga istarska brigada je u to vrijeme operirala nešto zapadnije, oko komunikacije Trst-Rijeka. Očevidac je na povratku u štab ispričao što je vidio:
" Bilo je 4 sata ujutro kada sam naišao u blizinu sela LIpa. Susreo sam preplašene ljude i žene. Hvatal ih je panika, jer su se selu približavale čete Nijemaca, ustaša i četnika. Bilo ih je mnogo.Osjetio sam opasnost koja se približavala i izmakao iz sela u obližnju šumu, odakle se je moglo lijepo vidjeti. Bio sam udaljen oko 500 metara od kruga opkoljavanja. Promatrao sam što se događa. Vidio sam nekoliko omladinki koje su pale u ruke fašistima. Zatim je počela pucnjava iz mitraljeza i bacača. Trajala je više od pola sata.Poslije kraće tišine, vatra iz mitraljeza se još više pojačala i nije prestajala još pola sata. Oko 6 sati ujutro nastala je grobna tišina.Čuli su se samo bolni krici i jauci ranjenih. Odjednom su tišinu prekinuli rafali automata i eksplozije ručnih bombi. Sve do 9 sati pucnjava nije prestajala"

Borac koji je stigao u štab bio je uzbuđen, ophrvan bolom i u suzama je pričao isprekidano, slomljen užasima koje je , nemoćan da bilo što poduzme posmatrao zaklonjen iz jednog kamena.

Nastavit će se.....

z355ko
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#69  PostPostao/la z355ko » 26.2.2013, 09:24

".....Oko 9 sati suknuo je iz jedne kuće dim. Zatim iz druge, za nekoliko časaka cijelo selo je bilo u plamenu. Iz tog pakla čuli su se krici i zapomaganja. Nisam više mogao. Vratio sam se u jedinicu i sutradan, na povratku u štab, opet sam prošao pored Lipe.Bilo je 5 sati ujutro.Bande više nije bilo. Svratio sam do jedine kuće koja nije bila spaljena. Ušao sam .... soba je bila prazna. ušao sam i u kuhinju i tu sam ostao skamenjen pred prizorom koji se preda mnom ukazao. Odmah do vrata ležala je ubijena žena sa zaklanim djetetom u zagrljaju. Malim djetetom, nije imalo više od godinu dana. Svojim mrtvim rukama zaštitnički ga je pokrivala. Malo podalje ležala su mrtva još tri starija djeteta, sigurno sva djeca ubijene žene.Njih nije mogla zaštititi. Do njih je ležao starac, sedamdesetih godina. To je bila kuća br. 61, obitelji Ivana Simčića. Užasnut od tuge i bola izašao sam iz kuće i krenuo dalje u selo. Svuda oko mene samo zgarišta i razbacani leševi. Nabrojao sam ih osamnaest. Pored jedne kuće prepoznao sam Vinku Simčić, ženu staru 38 godina. Ležala je probodena nožem, s otvorenim očima punim užasa i bola. Iz toga sam zaključio da je prvo bila silovana a potom ubijena.....Obišao sam mnoge kuće, mnoge ostatke kuća, mnoga zgarišta.svuda je u njima bilo nagorenih leševa. Sav narod koji se našao u selu poubijan je i spaljen u svojim kućama. Jedinog živog mještanina, koji nije mogao govoriti, koji je samo gledao stravičnu sliku koju je poslije pokolja pružalo njegovo selo, bio je starac Josip Zmajla, iz kuće broj jedanaest. Sjedio je na livadi i šutio, tresući sijedom glavom......

z355ko
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#70  PostPostao/la z355ko » 26.2.2013, 09:45

" Lipa. poslije ovog užasnog zločina nekoliko puta smo prolazili tim selom. Crni zidovi uzdizali su se kao aveti. Beživotno i nijemo je bilo selo. Porodice što su uspjele izbjeći , desetkovane zločinom vratile su se u ruševine, krpile ostatke krova granjem, zapalile vatru i tu nastavile poluživot, tugujući za svojima kojih više nema. Nikad goreg i strašnijeg prizora nisam vidio od spaljenog sela, od djece što su se grijala uz vatru, od njihovog beživotnog pogleda. jedno krvavo jutro uništilo je život sela. Lipa je slomljene kičme i u agoniji dočekivala partizane. Bili su to jedini , ali kratki radosni trenuci u dugom, beskrajno dugom ratu.
Za svakog istarskog borca Lipa je bila nadahnuće. Ona je ulijevala snagu za nove borbe, za jaču osvetu. Lipa je bila stravična optužba. Poginulo je, poubijano i spaljeno 263 stanovnika- staraca , žena i djece, spaljene su 92 kuće, a djelomično izgorjele 43.......

Juriši koje je Gortanova brigada poduzimalatog borbrnog ljeta ispunjenog okršajima i marševima po Istri, često su započinjali poklicima " Osvetimo Lipu" Za svakog ubijenog Nijemca, za svakog uhvaćenog fašistu koga je stigla zaslužena kazna, bilo nam je lakše. Za Lipu, Vranje, Studeno, Brest, Dane, Vodice, Brgudac......za sva spaljena sela, za svu ubijenu djecu, za silovane žene- po rafal, po bombu, po jedan fašista "
Zadnja izmjena: z355ko; 26.2.2013, 13:48; ukupno mijenjano 1 put/a.

z355ko
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#71  PostPostao/la z355ko » 26.2.2013, 10:12

Čitajući ovaj tekst u spomenutoj knjizi , nekako mi se čudnim učinilo da bi u 4 sata ujutro , ljudi hodali oko sela( u travnju je u to doba još mrkli mrak) , a i po pričama moje none , nije to moglo biti tako rano, možda je pisac ove knjige zamijenio 4 sata ujutro za 4 sata popodne, pa tako i sve ostalo. Ne znam što je točno, čak sam pomislio da se možda radi o nekom drugom selu, no imena spomenutih ljudi su točna pa....

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 923

Post broj:#72  PostPostao/la Adamić » 26.2.2013, 10:37

Odlični prilozi i razmišljanja ! :bravo: Čita se što piše ! Čita!
Slika

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 160

Post broj:#73  PostPostao/la Vežičanka » 26.2.2013, 12:44

z355ko napisao:" Lipa. poslije ovog užasnog zločina nekoliko puta smo prolazili tim selom. Crni zidovi uzdizali su se kao aveti. Beživotno i nijemo je bilo selo. Porodice što su uspjele izbjeći , desetkovane zločinom vratile su se u ruševine, krpile ostatke krova granjem, zapalile vatru i tu nastavile poluživot, tugujući za svojima kojih više nema. Nikad goreg i strašnijeg prizora nisam vidio od spaljenog sela, od djece što su se grijala uz vatru, od njihovog beživotnog pogleda. jedno krvavo jutro uništilo je život sela. Lipa je slomljene kičme i u agoniji dočekivala partizane. Bili su to jedini , ali kratki radosni trenuci u dugom, beskrajno dugom ratu.
Za svakog istarskog borca Lipa je bila nadahnuće. Ona je ulijevala snagu za nove borbe, za jaču osvetu. Lipa je bila stravična optužba. Poginulo je, poubijano i spaljeno 263 stanovnika- staraca , žena i djece, spaljene su 92 kuće, a djelomično izgorjele 43.......

Juriši koje je Gortanova bbrigada poduzimalatog borbrnog ljeta ispunjenog okršajima i marševima po Istri, često su započinjali poklicima " Osvetimo Lipu" Za svkog ubijenog Nijemca, za svkog uhvaćenog fašistu koga je stigla zaslužena kazna, bilo nam je lakše. Za Lipu, Vranje, Studeno, Brest, Dane, Vodice, Brgudac......za sva spaljena sela, za svu ubijenu djecu, za silovane žene- po rafal, po bombu, po jedan fašista "

Užas! Ne ponovilo se nikad, nikad!
Trnci mi prolaze kad ovo čitam.

WaterBlue
ĆO !!!
ĆO !!!

Post broj:#74  PostPostao/la WaterBlue » 26.2.2013, 21:31

Za svaku pohvalu je ova vaša tema. Raduje me što mogu pročitati ovakve (ali meni bolne i teške) scenarije, i kao čovijek nemam riječi; naprosto je teško razumit što to ljude tjera na ovakve zločine protiv istih bića, nedužnih, nemoćnih...Jedno sam vrijeme pratio ovu temu o „stradanju Lipe“, čak i poimence pročitao imena i prezimena jadnih i nedužnih mještana, staraca, male dječice...užasnut sam bio pri svakom pročitanom imenu, tih malih Anđela. Moram priznati da me ovaj forum zaista drži, bezbroj korisnih i kvalitetnih tema. Kada sam bio osnovnoškolac, negdje 1976 godine, učiteljica nas je izvela na mali izlet u Lipu, tamo smo posjetili spomen kuću, pričali su nam što se dogodilo, i dan danas su mi u glavi, tiha priča, pozorno slušanje, govor jednog starijeg gospodina o tim događajima, kao i osjećaj žalosti kod svih naših učenika, koji smo to slušali...

gost

Post broj:#75  PostPostao/la gost » 20.4.2013, 21:49

LIPA PAMTI NA OKRUGLOM STOLU O RATNOM STRADAVANJU
Sjećanja na veliku tragediju

U Spomen-domu Lipa okupili su se brojni predavači i gosti koji se trude dokumentirati povijesne činjenice

Slika
O stradanju Lipe i okolnih mjesta govorilo se jučer u Spomen-domu Lipa * Foto: M. GRACIN

» Stradanje mjesta Lipe i okolnih sela bila je tema oko koje su se u Lipi, točnije u Spomen-domu Lipa jučer okupili brojni predavači i gosti i tom se prilikom, uoči 30. travnja kada se komemorativnim skupom obilježava sjećanje na sam dan stradavanja 269 mještana Lipe, podsjetili na to nemilo vrijeme.
O samom stradavanju mjesta Lipe predavanje je održala Danica Maljavac, umirovljena nastavnica povijesti i zemljopisa. Ratne operacije nacista u periodu od 1943. do 1945. godine na području Primorsko-goranske županije bile su tema o kojoj je govorio profesor Ivo Mileusnić. Stradanje Klane i okolnih mjesta u travnju i svibnju 1944. godine u svom je predavanju obrazložio profesor Ivan Šnajder, dok je Ivan Simčić, poslanec Državnega sabora Republike Slovenije bio predavač na temu Stradanje Ilirske Bistrice i okolnih mjesta 1944. do 1945 godine. O proživljavanju Muna i Žejana u periodu 1944. do 1945. govorio je predavač Robert Doričić.
Jučerašnje okupljanje u Lipi s ciljem evociranja i dokumentiranja povijesnih činjenica održano je u organizaciji SABA Primorsko-goranske županije i UABA Liburnije, a pod pokroviteljstvom Općine Matulji. (D. J.)

Izvor: NL

PrethodniSljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Antifašistički spomenici i spomen-ploče PGŽ