Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Partizanske bolnice -Tri kalići i Željezna vrata

Kako samo ime kaže - klikamo i slikamo spomenike iz doba NOB-e u od riječke okolice pa do granica našeg kraja PGŽ, da bismo ih sačuvali od zaborava jer neki po viđenom stanju neće još dugo ! Ovo je prva takva baza ikad napravljena.
Za riječko područje imate temu " Spomenici antifašističke borbe u Rijeci".
Pravila foruma
NAPOMENA: naslov teme mora sadržavati mjesto i kratki naziv AF spomenika .
nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Re: Antifašistički spomenici i spomen-ploče riječke okolice

Post broj:#1  PostPostao/la nikola » 5.7.2012, 11:19

Mislim da ovaj spomenik nije bio...nalazi se na putu između Gumanca i Žel(j)eznih vrata, na 900 metara visine

m.jpg
istarska partizanska bolnica spomenik
m.jpg (520.23 KiB) Pogledano 2394 puta

n.jpg
n.jpg (509.72 KiB) Pogledano 2394 puta

h.jpg
h.jpg (490.32 KiB) Pogledano 2394 puta
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

gost

Post broj:#2  PostPostao/la gost » 5.7.2012, 11:45

Bila je! Ali nije bila ova ;)

Spomen ploča bolnici
"TRI KALIĆI"

Nalazi se ponad Trstenika a prema Šverdi. Kota 900

spomen ploča bolnici Tri kalići 1.jpg
spomen ploča bolnici Tri kalići 1.jpg (599.94 KiB) Pogledano 1658 puta

spomen ploča bolnici Tri kalići 2.jpg
spomen ploča bolnici Tri kalići 2.jpg (477.18 KiB) Pogledano 1658 puta

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#3  PostPostao/la nikola » 5.7.2012, 15:49

Ovo niž ne kužim, isto, a opet nije isto. Molim objašnjenje...
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

gost

Post broj:#4  PostPostao/la gost » 5.7.2012, 20:38

Objašnjenje.

Dakle, bolnica Želizna vrata nije isto što i bolnica Tri kalići; Jedna od druge su udaljene sigurno 10 km ako ne i 15 km.
Priču su mi potvrdili dva šumara i jedan lovac. Lažu oni lažem ja.

Btw, pored bolnice Tri kalići bilo je groblje talijana, čije su kosti ekshumirane; na jesen idemo provjeriti postoji li spomen ploča.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#5  PostPostao/la nikola » 5.7.2012, 23:02

Ma sve 5, ali ove ploče sa spomenika, što nisu iste. Mislim, isto piše na njima, isto izgledaju. Kao da je serijska proizvodnja. :ne znam:

gost

Post broj:#6  PostPostao/la gost » 5.7.2012, 23:56

nikola napisao:Ma sve 5, ali ove ploče sa spomenika, što nisu iste. Mislim, isto piše na njima, isto izgledaju. Kao da je serijska proizvodnja. :ne znam:

Puno me pitaš Nikola :ne znam:
Kažu bolnice su različite, a tek u jesen ću ići poslikati sve. Sad je sve zaraslo.

gost

Post broj:#7  PostPostao/la gost » 24.7.2012, 14:06

Riječanka napisao:Objašnjenje.

Dakle, bolnica Želizna vrata nije isto što i bolnica Tri kalići; Jedna od druge su udaljene sigurno 10 km ako ne i 15 km.
Priču su mi potvrdili dva šumara i jedan lovac. Lažu oni lažem ja.

Btw, pored bolnice Tri kalići bilo je groblje talijana, čije su kosti ekshumirane; na jesen idemo provjeriti postoji li spomen ploča.

nikola napisao:Ma sve 5, ali ove ploče sa spomenika, što nisu iste. Mislim, isto piše na njima, isto izgledaju. Kao da je serijska proizvodnja. :ne znam:

:ruka : puko

IDEMO ISPRAVITI OVU GREŠKU.

Danas mi je jedan penzioner (šumar) ispričao točnu verziju!

Dakle, bolnica Želizna vrata je bila putujuća bolnica koja se od tamo preselila na poziciju Tri kalića, potom je selila na Šverdu, a zadnje što on zna je da je odselila u Gorski kotar. Točnu poziciju u Gorskom k. ne zna. Nije ni važno, no, pretpostavka je da je na Šverdu otišla zbog vode jer je gore izvor. To su bili šatori, a on je čak davno našao i nekakve lonce na Šverdi.
E da, i gore postoji ploča, poput ove dvije, serijske proizvodnje rek`o bi Nikola ;)

Eto, skužajte na pogrešci. :pozdrav:

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#8  PostPostao/la nikola » 24.7.2012, 21:13

Tu smo da nešto naučimo. Greške su samo onda kada ne želimo učiti Riječanka, tako da se nemaš zašto ispričavati. Bravo za novo saznanje... :bravo:

ozren
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 16

Post broj:#9  PostPostao/la ozren » 13.10.2012, 22:58

Riječanka napisao:Bila je! Ali nije bila ova ;)

Spomen ploča bolnici
"TRI KALIĆI"

Nalazi se ponad Trstenika a prema Šverdi. Kota 900

Istarska bolnica Želj vrata 900.jpg
Istarska bolnica Želj vrata 900.jpg (329.6 KiB) Pogledano 1658 puta

Pružanje liječničke pomoći ranjenim i bolesnim borcima u Istri do kapitulacije Italije bilo je dosta ograničeno.Ta ograničenost ogledala se u tome što je postojao vrlo mali broj liječnika na koje se NOP mogao osloniti uz punu sigurnost da će njihova aktivnost,u strogoj ilegalnost,ostati neprimjećena.
Krajem 1943.godine Glavni štab Hrvatske naređuje 13.diviziji da iz svoga sastava izdvoji jednog liječnika i uputi ga u Istru,što je štab divizije i učinio prvih dana siječnja 1944.godine uputivši u Operativni štab za Istru apsolventa medicine Albina Šivića,koji je do tada bio referent saniteta u 2.brigadi 13.divizije(prikazan je u seriji "Kapelski kresovi" u liku studenta medicine Albina,ako se sjećate).
Područje Istre sektora podijelio je u tri sanitetska sektora.Unutar sanitetskih sektora uređene su sanitetske relejne stanice,postupno kako su to zahtjevale potrebe i dopuštale konkretne prilike na terenu.
Već u siječnju otpočela je djelovati stanica za prihvat ranjenika "Aleksandra" ispod Malog Planika, a pristupilo se i izgradnji stanice za prihvat lakih ranjenika na Lisini,tako da je ta stanica nazvana partizanskom bolnicom "Ljubica" i postala je glavna stanica za prihvat i liječenje lakih ranjenika.

razmještaj partizanskih bolnica.jpg
razmještaj partizanskih bolnica.jpg (153.5 KiB) Pogledano 1658 puta

Potrebe za prihvat i zbrinjavanje ranjenih boraca postajale su sve veće,pa je već potkraj veljače Operativni štab za Istru postavio zadatak referentu saniteta Albinu Šiviću da pristupi pronalaženju terena za smještaj bolnice Operativnog štaba i njezinoj izgradnji.Na realizaciji ovog zadatka angažiran je i doktor Luigi Lenzi,koji je bio ujedno prvi upravnik glavne partizanske bolnice.Za smještaj bolnice izabrano je područje Trstenika.Nakon što su na mjestu razmještaja bolnice na početku izgrađene 3 barake i dva skloništa u jednu veću baraku smješteno je 16 kreveta na kat odnosno 32 ležaja,bolnica je otvorena 22.ožujka 1944.
Dobila je naziv Glavna bolnica 900 Operativnog štaba za Istru.

Potkraj svibnja 1944.bolnica je imala dva uređena mjesta za smještaj:glavno koje je bilo potpunije uređeno ,i rezervno mjesto,udaljeno od glavnog 8-10 km,gdje su izgrađene dvije barake,jedna nadstrešnica i dva skloništa,kao i mjesto za veliki šator.To je rješenje zagonetke o dvije ploče sa sličnim nazivima.

partizanska bolnica 900.jpg
partizanska bolnica 900.jpg (202.89 KiB) Pogledano 1658 puta

Prvi pacijenti bolnice bili su uz ostale i trojica savezničkih časnika i dočasnika koji su ranjeni prilikom pada iz zrakoplova srušenog nad Istrom.Bolnica se zbog neprijateljskih ofenziva u dva navrata morala evakuirati i premjestiti na nove lokacije,ali to nije spriječilo njezin daljnji razvoj tako da je nabavljen veliki šator s 36 kreveta,uređena je sala za operacije,izdvojena baraka za sanitetski personal.

Šematski prikaz karakteristične evakuacije ranjenika(koja se zaista i dogodila) iz južne Istre do glavne bolnice "900".

šematski prikaz evakuacije ranjenika do bolnice 900.jpg
šematski prikaz evakuacije ranjenika do bolnice 900.jpg (307.56 KiB) Pogledano 1658 puta

Zbog nedostatka odgovarajućih lijekova,za liječenje svraba pravljen je namaz od kuhane koprive i negašenog kreča,a za liječenje skorbuta u nedostatku hipermangana kojim su,ako ga je bilo,ispirana usta,žvakano je nedozrelo voće,naročito kisele jabuke i šljive.Za liječenje proljeva koristio se mrvljeni drveni ugljen u čaju bez šećera.

Prilikom evakuacije teških ranjenika iz Istre u partizanske bolnice u Italiji bilo ih je potrebno prenositi na nosilima iz Istre preko glavne komunikacije Rijeka-Trst do glavne bolnice 900 Operativnog štaba.Iz te bolnice,gdje su obično dobili osnovnu sanitetsku njegu,ranjenici su prenošeni do prihvatne bolnice 11.korpusa NOVJ u selu Turki u Gorskom Kotaru,a zatim preko Kupe do Črnomlja u Sloveniji,odakle su zrakoplovima evakuirani za Italiju.

milic
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 6

Post broj:#10  PostPostao/la milic » 14.10.2012, 09:34

Bravo ozren :bravoveliki:
Pa nisu ti partizani bili trube kad su mogli ovako dobro funkcionirati i u onakvo vrijeme.
Kako sam porijeklom iz tih ktajeva , mislim na Studenu dosta sam se naslušao o partizanskom pokretu i upoznao sam mnoge istaknute partizanske borce. Ali o bolnicama nisam se baš naslušao. Zato su i djelovale jer su bile obavijene tajnom - pravom partizanskom.
Daj balu mali!

Fiuman
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 22

Post broj:#11  PostPostao/la Fiuman » 14.10.2012, 12:01

Ozren svaka čast...ovo mi je bilo gušt čitati, i odmah sam pomsilio na ja samo samo student medicine, kada žutom na živo amputira nogu u kapelskim kresovima...

Daluka

Teme: 8

Re: Partizanske bolnice -Tri kalići i Željezna vrata

Post broj:#12  PostPostao/la Daluka » 2.4.2017, 12:48

Gdje se točno nalazi ploča Tri kalići?

Iz popisa vojnih bolnica
Centralna bolnica Istre - padine Trstenika iznad Klane (Kastavština) - 03. 1944. kraj 09. - početak 10. 1944. -
Imala ispostavu na visoravni Ravno. Premeštana nekoliko puta (Obruč, Škurina, Sušica, Trikalići) Septembra 1944. u C.B. i sektorima bilo je 120-150 r/b. Krajem septembra ili početkom oktobra najteži ranjenici su evakuisani u bolnicu u s. Turke

Bolnica Riječkog područja - XI/5 - s. Turke - s. Kuželj - s. Turke (Gorsk i kotar) - 12.1944. do oslobođenja -
Posle odlaska Oblasne bolnice 11. korpusa, jedina teritorijalna bolnica u Gorskom kotaru. Imala hirurško, interno i rekonvalescentno odeljenje. Primala r/b 43. divizije, Gorskog kotara, Primorskog vojnog područja i Istre.

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Antifašistički spomenici i spomen-ploče PGŽ