Dobrodošli na prvi forum o gradu Rijeci i Primorsko-goranskom zavičaju, koji je otvoren za sve ljude na svijetu, bez obzira na nacionalnost, vjeru i porijeklo.

Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Iz našeg kraja-priče i legende, imena i nazivi

Dotaknite se neke teme iz bogate povijesti našeg grada. Jedino rubrika "Osobe" vezana je cijeli naš kraj. Pridonesite svojim prilogom da saznamo i naučimo nešto više .
gost

Re: Iz našeg kraja-priče i legende, imena i nazivi

Post broj:#526  PostPostao/la gost » 15.10.2012, 14:55

Iz prošlosti Rijeke

Mostovi

Naš grad nije Pariz, ali je „opkoljen“ mnogim mostovima koji su mnogi stradali za vrijeme ratnih sukoba ili mijenjanja vlasti. Lijepi mostovi bili su na Mrtvom kanalu, svi su bili pokretni da omoguće jedrenjacima i prekooceanskim brodovima ulazak u Kanal. Kod sadašnjeg velikog spomenika zimovali su putnički brodovi. Zadržat ćemo se na željezničkom željeznom mostu na Školjiću. Željeznička pruga od Trsatskih stuba do Školjića bila je na kamenim svodovima, kojih su danas vidljivi samo ostatci.
Most je građen po tipu UNRA, tj. bez ikakve skele ili potpore. Za gradnju je potrebno uvijek imati dodatni most. Na tlu se postavljao jedan dio, a dio dodavao iznad vodotoka. Na kopnu je morao biti uvijek jedan krak više kao protuteža, po principu vage.
Nakon premoštenja vodotoka odstranio bi se dodatni protutežni most koji je odlazio na druga gradilišta. Tip takve gradnje bio je monopol UNRE, američke vojske.

Maks Peč

gost

Post broj:#527  PostPostao/la gost » 15.10.2012, 20:40

Radni i životni uvjeti u rafineriji, početkom prošlog stoljeća. Iz knjige Sto godina riječke rafinerije

Radni i životni uvjeti radnika bili su i dalje vrlo teški. Radili su bolesni i nemoćni, a stariji su radnici nemilosrdno otpušteni. Radilo se u vlastitoj odjeći i u vrećama, stanovi su bili u podrumima i na tavanima. Dakako, to je bio položaj većine nekvalificiranih, nepismenih, politički neizgrađenih i neorganiziranih radnika koji su živjeli u stalnom strahu da ne pogriješe, da se ne zamjere i izgube taj posao. Za položaj radnika zainteresirala se i radnička štampa, pa je»Radnička borba« 1. rujna 1910. godine ovako pisala:

"Bijedno stanje radnika tvornice petroleja na Rijeci tako je strašno da se gotovo ne da ni opisati. Jer, ono više trpi od svojih velemožnih gulikoža, upravitelja, poslovođe, viceupravitelja, pa sve tamo do najnižih priganjača, nego li lepoglavski robijaši od svojih stražara i nadglednika. Ovdašnji radnici izvrgnuti su svakojakim šikanacijama, progonima i svim mogućim načinima tiranije, koje čovjek ni zamisliti ne može. Na nekim se radnicima toliko tiraniše, da im nije ni za vrijeme odmora dozvoljeno s drugim radnicima doći u doticaj, da se par riječi porazgovaraju. A drugo, što se tiče posla, za najmanje pogreške izvrgnuti su raznim psovkama, pa često puta znadu nagraditi svoje radnike i s novčanom kaznom ili kako se ovdje kaže multom. A nerijetko se desi, da su neki prisiljeni napustiti posao, ako li ga već ne izbace van. Razni se škandali dešavaju s bolesnim radnicima, te ih se sili da moraju bolesni raditi."

gost

Post broj:#528  PostPostao/la gost » 16.10.2012, 19:13

Iz prošlosti Rijeke

Postanak Vojaka

Naš Trsat se naglo razvijao i bio je kvasac za stvaranje Sušaka. Ovdje ću se osvrnuti na nastanak Vojaka ili kako su ga mnogi zvali Decsa. To je područje bilo veliki zapušteni krš s odlagalištem smeća koje je, zahvaljujući Gradskoj upravi i vrtlaru Josipu Kulfaneku preraslo u krasni gradski park.
Cijelo područje bilo je neizgrađeno i nenaseljeno. Novim talijanskim vlastima 1941. bilo je stalo donekle zaposliti pučanstvo i spriječiti nezadovoljstvo ljudi. Odlučili su izgraditi veliko naselje s ekonomičnim kućama, ali trebalo je pronaći prikladan teren. Dobio sam nalog od Gradske uprave da od tog zemljišta na Trsatu pripremim gradilište. Osnovao sam grupu ljudi s poslovođom, starim trsaćaninom, Viktorom Doričićem.
Izvršeno je parceliziranje te započelo probijanje ceste od današnje pošte prema kasarni. Rušilo se brdašce kod sadašnje pošte i stvarao nasip prema bivšoj vojarni. Na cijelom tom području postojale su samo dvije kuće. Polić, poslovođa u pilani na Pećinama i poljakinja Serdar kod kasarne. Serdar su bile dvije sestre od kojih se jedna, nakon ljetovanja, oženila za veletrgovca drvom Murkovićem.
Nakon što se izgradila cesta do kasarne, pristupilo se probijanju i izgradnji okomitih cesta desno i lijevo. Tijekom naših radova došlo je talijansko poduzeće D.E.C.S.A. koje je dobilo licitaciju za gradnju ekonomskih kuća za cijelo naselje. Kuće su sve bile istog tipa. Cijelo naselje nije izgrađeno u potpunosti budući da je došlo do ratnog sloma Italije i presahnuo je novčani fond poduzeća. Bila je burna 1943. Gradnja je dovršena nakon Drugog svjetskog rata. Na tom je području danas cijela „šuma“ stambenih nebodera.

Max Peč

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 160

Post broj:#529  PostPostao/la Vežičanka » 16.10.2012, 23:01

Jao, ne mogu vjerovati! Ovo je prekrasno što si ovo postao. Uz ovaj kraj me vežu uspomene iz najranijeg djetinjstva. Baka i djed su živjeli ispod ovih kuća i područje gdje su te kuće su zvali Deksa.
I koja je to telepatija, baš neki dan spomenem MM da su to zvali Deksa ali da ne znam zašto.
Ovo su sličice tih kuća sa googla, a baš bi se mogla malo i prošetati tamo, nisam dugo bila.
Deksa kuće1.jpg
Deksa kuće1.jpg (37.56 KiB) Pogledano 839 puta

Deksa kuće2.jpg
Deksa kuće2.jpg (42.18 KiB) Pogledano 839 puta

Deksa kuće3.jpg
Deksa kuće3.jpg (46.08 KiB) Pogledano 839 puta

gost

Post broj:#530  PostPostao/la gost » 17.10.2012, 15:03

Riječki kinematografi

Nakon Prvog svjetskog rata, kada je Rijeka potpala pod Italiju, naglo je počela nazadovati. Pomoglo joj je proglašenje slobodne zone pa su cijene prepolovljene u odnosu na one u Kraljevini Italiji.
U to je vrijeme bilo mnogo kinematografa. U njima su prikazivani samo talijanski filmovi, obvezno s varijetetskim pred-stavama. Ulazilo se u svako vrijeme i mogao si neprekidno gledati sve tri predstave, pa su mnogi u dvorani boravili pet - šest sati. Glavno kino bilo je Fenice, koje nikada nije mijenjalo ime. Zatim San Giorgio (sada Croatia), Parigi (do Brajde), Roma (Croatiatrans), Odeon (Brajda), Central (Centar). Posjetitelja je uvijek bilo mnogo, a talijanskim zakonom svako je moralo imati i varijete (humor ili akrobacije). Humorist Cechellini bio je vrlo popularan i često je završavao u zatvoru.
Evo primjer: Jedan gospodin je dnevno kupovao novine, pogledao naslov i novine bacio. Prodavačica ga upita što on čita. Odgovorio je „Smrtovnice“. Ali gospodine one su Vam na zadnjim stranicama.“ „Za onoga kojega ja čekam bit će na naslovnoj!“
Još jedan: Cechellini je prolazio pozornicom vukući kariolu. Na upit što će uzeti odgovara: „Maltu“. Malta je žbuka ali i poznati otok za kojeg se Italija borila da ga uvrsti pod svoju upravu. Nakon takvih izjava smjesta bi svršio u zatvor! Rijeka je imala i veliko kazalište, ali u Italiji je zbog skupoće rijetko koji grad imao svoju stalnu grupu. Riječko se kazalište otvaralo samo jednom godišnje i davalo se 5 - 6 predstava.

Max Peč

gost

Post broj:#531  PostPostao/la gost » 22.10.2012, 09:51

Iz prošlosti Rijeke

Lučke i gradske granice

Spor oko granica nakon Prvog svjetskog rata riješen je Rimskim sporazumom 1924. godine pa je riječko područje podijeljeno između dviju država, Italije i Kraljevine Jugoslavije.
Rijeka je pripala Italiji koja je tako dobila suvremenu modrnu luku, dok je Sušaku pripao skromni bazen Baroš. Rijeka koja je ostala bez skladišta za drvo izgradila je novi „scalo legnami“ (današnja Zagrebačka obala) te „hidriscalo“ za pristajanje hidroplana redovitog prometa. Unatoč gradnji, riječka je luka naglo nazadovala jer nije imala zaleđe. Sušački bazen Baroš imao je veliko zaleđe nove države te je naglo napredovalo, naročito izvozom drvene građe i žitarica. Drugi svjetski rat taj je napredak zaustavio, a pri kraju rata nijemci su minirali svaki metar riječke obale. Pariškim ugovorom 1947. godine cijelo područje dolazi pod novu državnu upravu s gradom Sušakom. Svršetkom ratnih sukoba oba grada postaju jedinstveni gradski teritorij, pod jednim imenom Rijeka. Mađari su sretnije riješili spajanje Pešte i Budima pod zajedničkim imenom Budimpešta.

Max Peč

gost

Post broj:#532  PostPostao/la gost » 23.10.2012, 10:15

Iz prošlosti Rijeke

Ratne uspomene

Većini građana nije poznato da postoji trg križanje četiriju gradskih ulica: šetalište Gorana Kovčića Bulevard, Joakima Rakovca, koja vodi prema trsatskoj crkvi, Mihanovićeva koja ide prema orijentovom igralištu te kao četvrta, koja vodi do kafića „Teta Roža“, Kumičićeva ulica. Ispod tog trga nalazi se ogromno ravno zemljište koje danas služi kao parkiralište za okolne stambene zgrade. Danas-sutra divno zemljište za veliku garažu i terasu s pogledom na cijeli Kvarnerski zaljev.
Zanimljivost tog trga je da se ispod nalazi napušteni vojni bunker s topovima i spremištem oružja. Sve je izgrađeno za vrijeme talijanske okupacije od 1941. do 1943. godine.
Bunkeri opskrbljeni topovima služili su kao kontrola ulaska u Kvarner kroz Mala i Velika vrata, između Istre, Cresa i Krka. Danas je sve to zatrpano i nasipano te obraslo. Znatiželjan šetalac ipak će primijetiti stršeće dvije betonske kupole za topove, samo ako se nagne preko cestovnog zida.

Maks Peč

riumanka
Šta da ?
Šta da ?

Teme: 3

Post broj:#533  PostPostao/la riumanka » 23.10.2012, 11:19

zanimljivo... to bi bilo parkiralište ispod pariza, kraj joga... nisam primjetila te betonske kupole za topove :roll:

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 160

Post broj:#534  PostPostao/la Vežičanka » 23.10.2012, 12:23

To ogromno zemljište dugo vremena je bilo ogroman vrt gdje je rasla uglavnom salata.
Sjećam se da nas je učiteljica u osnovnoj školi u ranim sedamdestim vodila da vidimo vrt u sklopu predmeta priroda i društvo.

Za taj bunker sa kupolama za top nisam znala, mada sam znala vidjeti nekakvu građevinu iz autobusa kad sam se spuštala Kumičićevom. Već dugo nisam obraćala pažnju, možda je sad sve prekrilo žbunje.

Gortan
Forza Fiume !
Forza Fiume !

Teme: 2

Post broj:#535  PostPostao/la Gortan » 23.10.2012, 14:43

Buduci da sam odrastao u neposrednoj blizini (na Vojaku), cesto smo kao klinci zalazili u taj bunker, ako se dobro sjecam postoji i mreza hodnika (ako ga nisam pobrkao sa onim bunker sklonistem na Fratarskom, gdje smo isto cesto zalazili).
Zanimljivo je da se odmah do bunkera nalazi jedna lijepa pecina (lijevo i malo nize od bunkera ako se gleda sa parkiralista), ne mogu sada odrediti koliko je dugacka, onda mi je bila jako dugacka :D , ali se sjecam da ima sige i sva ona cuda sto i druge pecine imaju.
Ulaz u pecinu je jako zaguljen, nakon ulazne prostorije trebalo se lezeci provuci ispod neke ogromne stijene a dalje se moglo normalno.

Fiuman
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 22

Post broj:#536  PostPostao/la Fiuman » 23.10.2012, 20:00

Znao sam da mi je nešto čudno sa tim parkingom, išao sam u Medicinsku školu i svaki dan prolazili iznad tog parkinga, ali nisam znao da ima bunker...uskoro moram to ići pogledati...

gost

Post broj:#537  PostPostao/la gost » 23.10.2012, 20:18

Fiuman napisao:Znao sam da mi je nešto čudno sa tim parkingom, išao sam u Medicinsku školu i svaki dan prolazili iznad tog parkinga, ali nisam znao da ima bunker...uskoro moram to ići pogledati...

Kad se malo nagneš preko zida,vidiš
DSCN1539.jpg
DSCN1539.jpg (216.54 KiB) Pogledano 850 puta

DSCN1536.jpg
DSCN1536.jpg (349.99 KiB) Pogledano 850 puta

Snimak kod ulaza u neboder
DSCN1535.jpg
DSCN1535.jpg (335.39 KiB) Pogledano 850 puta

gost

Post broj:#538  PostPostao/la gost » 23.10.2012, 21:57

Nemam blage veze gdje je to :ne znam:
Ima li mi netko volje skinuti sliku s google view street-a u gro planu? : molitva

gost

Post broj:#539  PostPostao/la gost » 23.10.2012, 22:06

Riječanka napisao:Nemam blage veze gdje je to :ne znam:
Ima li mi netko volje skinuti sliku s google view street-a u gro planu? : molitva

Capture.jpg
Capture.jpg (225.21 KiB) Pogledano 849 puta

gost

Post broj:#540  PostPostao/la gost » 23.10.2012, 22:11

Tu?
23102012.jpg
23102012.jpg (118.3 KiB) Pogledano 849 puta

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Povijest